Jeden svět je tady – přímo před námi | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Jeden svět je tady – přímo před námi

redakce | 2.3.2012

V úterý 6. března začíná v Praze letošní, již 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Během deseti festivalových dní uvede celkem 106 dokumentů z produkce 44 zemí, které nám umožní nahlédnout do 72 různých zemí světa a seznámit se s jejich situací v oblasti lidských práv. Vedle stálic, jakými je Afghánistán, Bělorusko, Barma nebo Čína nabídne Jeden svět 2012 i filmy z poměrně neobvyklých míst - například Salvadoru, Sýrie, Jemenu, Grónska či souostroví Maledivy. Letošní 14. ročník festivalu, jehož organizátorem je Člověk tísni, se kromě Prahy uskuteční v dalších 40 městech po celé České republice. Nedílnou součástí festivalu jsou opět debaty s režiséry uváděných filmů a panelové diskuse s českými odborníky i zahraničními hosty.


Když se kácí les, foto: Jeden svět

Vedle soutěžních kategorií Hlavní soutěž a Máte právo vědět přináší letošní program také dokumenty na téma Protestů, nepokojů, revolty organizované v současnosti mladými lidmi nejen v arabských, ale i v řadě demokratických zemí. Protipólem těchto politicky laděných filmů je kategorie Spolu navzdory, která tematizuje spíše mezilidské vztahy a rodinu. Tradiční kategorii ekologických filmů, letos pod názvem Takzvaná civilizace, je rozšířená o aspekty životního stylu a širšího vztahu k prostředí, v němž se pohybujeme. Nebude chybět ani Panorama s nabídkou filmů již oceněných v zahraničí, nově natočené české dokumenty a krátké filmy.

Zpět na Tahrír, foto: Jeden svět

Mezi filmové události tohoto ročníku patří nedávno dokončený dokument Zpět na Tahrír, kterým bude celý festival zahájen. Česko-kanadský režisér Petr Lom v něm ukazuje charakter a složitost revolučních změn v Egyptě i to, jak se revoluce podepsala na životech obyvatel. Ve světové premiéře bude uveden snímek renomované nizozemské dokumentaristky Mashi Novikové Sladká vůně domoviny vyprávějící na pozadí bohatých filmových archivů životní příběhy tří lidí z různých částí Evropy, kolem kterých se v odlišných podobách přehnalo válečné běsnění. Loni Masha Novikova na Jeden svět přivezla svůj film Anna v přední linii a v 2010 byla členkou Hlavní poroty. Další světovou premiérou bude film Ti druzí režisérské dvojice Willema Timmerse a Ilji Kok o kulturním střetu turistických skupin s obyvateli tradičního kmene v Etiopii, a snímek Důstojnost nemá hranic jemenské režisérky žijící ve Skotsku Sary Ishaq o událostech jednoho významného dne v počátcích revoluce v Jemenu.

Pražské festivalové centrum bude již tradičně otevřeno v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna, Ponrepo a Evald. Presscentrum a guest servis najdete v prostorách bývalé Langhans Galerie, v níž společnost Člověk v tísni otevře 31. května centrum pro veřejnost. Kompletní festivalový program včetně doprovodných akcí najdete na http://www.jedensvet.czTermín konání: 6.3. - 15.3.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...