Olomoucký festival AFO48 odhalí hravost a krásu matematiky | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Olomoucký festival AFO48 odhalí hravost a krásu matematiky

redakce | 12.2.2013

Ve dnech 16. – 21. dubna 2013 se uskuteční 48. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO). Cílem hlavní programové sekce bude prokázat nenahraditelnost a hravost obávané matematiky, jeden z dalších bloků zase pevně stanoví často smazávanou hranici mezi seriózní vědou a pseudovědou. Z hlavních hostů se představí předseda Americké asociace matematiků Paul Zorn nebo jeden z nejcitovanějších českých vědců Pavel Hobza.

„Matematiku vnímáme jako vědeckou disciplínu, která je pro většinu lidí neproniknutelná. Právě protomáme chuť ji rehabilitovat v očích běžných smrtelníků a ukázat, že tato disciplína může být fascinující i zábavná a že může být dokonce i krásná,“
říká ředitel festivalu Jakub Korda. Odtažitost matematiky vyvrátí během AFO48 projekce formálně i obsahově rozmanitých snímků. Emočně vypjatý filmový zážitek s názvem Fermatův poslední teorém pojedná o snaze vyřešit jednu z velkých matematických hádanek posledních let, na druhé straně pak někdejší člen Monty Pythonova létajícího kabaretu, Terry Jones, v hravém dokumentu Příběh čísla 1 provede diváky historií číslice 1. Celou řadu dalších projekcí doprovodí sami matematici, kteří v interakci s diváky vysvětlí další a nové úlohy, které tato věda nenápadně sehrává v každodenním životě.

AFO Olomouc

Co lze považovat za opravdovou vědu a čemu se naopak nedá vůbec věřit? Prvních odpovědí se během AFO48 dočkají návštěvníci zbrusu nového programového cyklu nazvaného Pseudověda, který se dělí do dvou částí – první nese název Věda a pseudověda, druhá pak Očkování: mýty a fakta. První část prostřednictvím diskuzí a přednášek jasně vymezí hranici mezi skutečnou vědou a pseudovědou, část věnovaná očkování následně poodkryje falešná tvrzení, která jsou s touto oblastí spojená.


Termín konání: 16.4. - 21.4.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...