Sametová revoluce podle argentinské režisérky: diváci budou tvořit příběh, vztah mezi minulostí a současností | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Sametová revoluce podle argentinské režisérky: diváci budou tvořit příběh, vztah mezi minulostí a současností

ROZHOVOR | redakce | 10.11.2015

Od 19. do 29. proběhne v pražském divadle Archa a v dalších prostorách pátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent. Nabídne jevištní i mimojevištní akce, divadlo bez herců, představení, která mají formu hlasování, připomínají společenskou hru či jsou zážitkovou večeří. Kromě toho zavede diváky do pražských a plzeňských domácností a umožní jim vyzkoušet si na vlastní kůži účast v konkurzu na roli. Výjimečný je i fakt, že téměř polovina uváděných produkcí vzniká přímo na místě a na míru místnímu prostředí (více o festivalu čtěte >>>zde).

 

 

akcent-festival-15-5
Akcent 2014. My Life After. Foto: Jan Hromádko. Zdroj. www.archatheatre.cz

 

 

Participační element nabídne divákům v sobotu 21. listopadu interaktivní Konkurz na revoluci (Audition for the Revolution), který pro festival Akcent připravuje argentinská režisérka Lola Arias. Konkurz na revoluci umožní účastníkům Noci divadel 2015 vstoupit do rolí různých aktérů demonstrace, která se udála na Václavském náměstí na den přesně před šestadvaceti lety. „Dvacátý první listopad 1989 není žádné symbolické datum, přesto se ten den revoluční události posunuly o významný krok. Z balkónu Melantrichu tehdy například poprvé promluvil k veřejnosti Václav Havel. Návštěvníci Archy se budou moci rozhodnout, zda se stanou přímými aktéry rekonstrukce tohoto historického okamžiku, nebo zůstanou diváky. Divadelní akci o celkové délce pět hodin není nutné zhlédnout od začátku do konce; diváci mohou volně přicházet a odcházet,“ říká Ondřej Hrab, ředitel Archy a dramaturg tohoto multimediálního projektu.

 

Devětatřicetiletá Lola Arias se českému publiku představila již dvakrát. Nejprve roku 2013 uvedla v pražské Arše v rámci festivalu Akcent hru Rok, kdy jsem se narodil, o rok později tamtéž dokumentární představení Můj život poté. V obou případech se jednalo o rekonstrukci nedávné minulosti – Pinochetovy diktatury v Chile respektive totalitního období vojenské junty v Argentině. A v obou případech Lole pomohli její vrstevníci – děti protagonistů tehdejších režimů, které se narodily až po pádu diktatur. To ony zrekonstruovaly pomocí fotografií, dopisů, magnetofonových nahrávek a dalších artefaktů životy svých rodičů, a to jak revolucionářů a odpůrců režimu, tak i lidí, kteří diktaturu aktivně podporovali. Letošní rok zaměřila Lola Arias svou pozornost na nedávnou českou historii, na události z listopadu roku 1989. V českém případě však hlavními hrdiny budou samotní diváci, to oni budou rekonstruovat svoji nedávnou minulost.

 

A právě tvůrkyni představení, Lole Arias, jsme položili několik otázek:

 

akcent-festival-15-4
Akcent 2014. My Life After. Foto: Jan Hromádko. Zdroj. www.archatheatre.cz

 

Jak vlastně vznikla myšlenka nastudovat si a pokusit se znovu oživit události malé středoevropské země, jako je Česko?

V zásadě ráda zkoumám vztah mezi minulostí a přítomností. V případě Česka mě velice zaujal fakt, že s revolucí bylo úzce spjato divadlo. Byli to lidé z divadel, kteří se jako první přidali ke studentům a začali nahlas vyjadřovat svůj nesouhlas. Zaujal mě fakt, že Havel byl dramatik, člověk úzce spjatý s divadlem.

 

Proč jste si v českém případě vybrala zrovna datum 21. listopadu?

Revoluce začala 17. listopadu a všechny následující dny jsou ve skutečnosti zajímavé. My jsme si zvolili den, kdy se události daly opravdu do pohybu. Je to také první den, kdy se na veřejnosti poprvé objeví nová postava revoluce – Václav Havel. V ten den se začíná rodit otázka, kdo bude novým představitelem této změny.

 

Jaké reakce od českého publika očekáváte?

Netuším, to uvidíme 21. listopadu. Očekáváme rozdílné reakce, to je de facto i cílem celého projektu – představit rozdílné pohledy na minulost. Hlavními hrdiny Konkurzu na revoluci budou samotní diváci, to oni budou rekonstruovat svoji nedávnou minulost. Mohou přicházet a zase odcházet, jak se jim zlíbí, nebude zde pevný začátek ani konec. Poprvé tuto performance spustíme v den premiéry, nic nebudeme mít předzkoušené, takže ani já netuším, co se na pódiu bude dít. Nikoho nebudeme vybírat, všechno budou mít ve svých rukou diváci, oni budou tvořit příběh, vztah mezi minulostí a současností. My je budeme jen trochu usměrňovat.

Budete mít pro aktivní diváky připravené nějaké převleky?

Ano, budeme mít připravené kostýmy, paruky, texty, fotografie, všechno.

 

Představení proběhne v rámci Noci divadel v sobotu 21. listopadu mezi 17. a 22. hodinou, vstup zdarma.

 

 

 

 


Termín konání: 21.11.
Kde: Divadlo Archa
Adresa: Na Poříčí 26, Praha 1
Další info: http://www.archatheatre.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...