Archa naděje v Jihočeském divadle připomíná strastiplný osud lodi Patria | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Archa naděje v Jihočeském divadle připomíná strastiplný osud lodi Patria

redakce | 21.12.2015

Minulý týden byla v Jihočeském divadle uvedena světová premiéra činoherní inscenace Martina Vačkáře Archa naděje v režii umělecké šéfky souboru Jany Kališové.

 

 

archa-nadeje-jd-1
Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

 

Hra  je inspirována deníkem jednoho z přímých účastníků dramatického exodu skupiny českých Židů z Protektorátu Čechy a Morava v roce 1940 ještě před začátkem nucených deportací. Jejich strastiplná cesta skončila méně známou, a přesto významnou historickou událostí – potopením lodi Patria u břehů Haify 25. listopadu téhož roku. Tehdy zde zahynulo 267 osob – členů posádky, britských vojáků a uprchlíků židovského původu, kteří mezi tisíci dalšími prchali do Svaté země před ohrožením ze strany nacistického Německa.

 

„Hra Archa naděje je zdařilým spojením dramatického příběhu s humornými okamžiky. Je inspirována autentickým deníkem Karla Brandýse, kde autor popisuje časté koncerty lodní kapely, při kterých uprchlíkům hudba pomáhala překonat nepříznivé zprávy a hlavně nesnesitelné podmínky plavby,“ uvedla Jana Kališová. „Proto se hudba stala i velmi důležitou složkou naší inscenace. Kromě scénické hudby z nahrávky uslyší diváci naživo dvanáct písniček různých hudebních žánrů, swing nevyjímaje,“ dodává.

 

 

archa-nadeje-jd-2
Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

Do inscenace obsadila Jana Kališová mimo celý činoherní soubor také hosty, např. Romana Štolpu (do role Hugo Hellera, divadelního režiséra a dirigenta) či Josefa Průdka (učitel tance Nykl), v představení účinkují na tři desítky herců a hudebníků. V hlavních rolích vystupuje Terezu Vítů v roli mladé učitelky Ady, Michaela Vykuse jako jejícho přítele, britského důstojníka Davida, Jiří Untermüller ztvárňuje postavu Adina tatínka. Věru Hlaváčkovou pak uvidíme v roli Zity Hellerové, filmové herečky a zpěvačky.

 

Představení se na prknech Jihočeského divadla do konce roku 2015 odehraje ještě dvakrát, a to v úterý 22. prosince a následující týden 29. prosince.


Termín konání: od 18.12.
Kde: Jihočeské divadlo
Adresa: Dr. Stejskala 424/19 , České Budějovice
Další info: http://www.jihoceskedivadlo.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...