Jihočeské divadlo začíná novou sezónu s Hrabalovými Bambini di Praga | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Jihočeské divadlo začíná novou sezónu s Hrabalovými Bambini di Praga

redakce | 15.1.2015

První novinkou Jihočeského divadla v roce 2015  bude komedie Bohumila Hrabala Bambini di Praga. Premiéra proběhne již zítra, tedy v pátek 16. ledna, v rámci stého výročí autorova narození. Rozsáhlá povídka Bohumila Hrabala Bambini di Praga 1947 je známá i z filmového zpracování. Pod názvem Andělské oči ji v roce 1993 natočil Dušan Klein. Nyní ji budou mít diváci možnost vidět také v Jihočeském divadle.

 

 

bambini-di-praga-jcd-1
Zdroj: http://www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

Režie divadelní inscenace se ujal ostravský režisér Janusz Klimsza, který s činoherním souborem JD spolupracuje už podruhé. V roce 2009 tu nastudoval drama A. Millera Čarodějky ze Salemu. Do hlavních rolí tří podvodníčků obsadil režisér novou tvář činohry Reného Šmotka (na jihu Čech si zahrál už v inscenaci V jámě lvové), a dále Martina Hrušku a Ondřeje Veselého, kteří tak poprvé na prknech JD budou už jen hostovat. Doplňuje je „sympatický mladík s andělskýma očima“ Jiří Suchý z Tábora.

 

A do koho že se trio Šmotek, Hruška a Veselý převtělí? Bude to trojice sympatických podvodníčků využívá napjaté atmosféry roku 1947, kdy rostou obavy z likvidace drobných živnostníků, a nabízí ustrašeným holičům, drogistům a řezníkům své pojištění „Opora ve stáří“. Snad ještě víc než zisky těší tuhle partičku důvtipné hry, které sehrávají se svými důvěřivými klienty. Pak ale rozšíří své řady o okouzlujícího mladíka s andělskýma očima a nestačí se divit...

 

Minimalistickou scénu celým představením provází živý klavírní doprovod v podání Sergeje Perepeljatnika. Režisér nepoužil v tomto představení žádnou reprodukovanou hudbu. V druhé půli večera se také diváci mohou těšit na taneční kreace hlavních hrdinů, kdy se pro nedostatek dam na scéně napárovali páni k sobě.

 

 

bambini-di-praga-jcd-2
Zdroj: http://www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

Janusz Klimsza studoval herectví v polské Vratislavi a divadelní režii na DAMU v Praze. V prostředí těšínského Slezska se specifickým nářečím žil do svých téměř čtyřiceti let. Jeho oblíbeným tématem jsou outsideři a provincialismus. Svou profesní dráhu odstartoval na polské scéně Těšínského divadla a dnes patří k velkým osobnostem Ostravy. Režíroval řadu vynikajících představení, ať už na scéně Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna či v Národním divadle moravskoslezském, kde je nyní kmenovým režisérem. Je nositelem několika prestižních divadelních cen. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem a věnuje se také literární tvorbě.

 

 

Jiří Suchý z Tábora odpověděl na několik otázek ke své nejnovější roli:


bambini-di-praga-jcd-3
Jiří Suchý z Tábora. Zdroj: http://www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

Jaký je váš vztah k Hrabalovu dílu? Co z něj máte nejradši?

I když někdo nemusí být zrovna Hrabalovým fanouškem, těžko popře, že Hrabal je jeden ze základních kamenů naší kultury. Kdo nečetl alespoň některé z jeho stěžejních děl, těžko se mohl vyhnout filmovým adaptacím, díky nimž jeho postavy zlidověly. Můj vztah k němu je především plný obdivu, jak dokázal nenápadně propojovat autentické situace ze života se svou nádhernou fantazií. Vzniklo tak především dílo nejen velmi jazykově kultivované, ale i plné citu a lidskosti. Nejraději mám novelu Ostře sledované vlaky, při jejímž čtení přebíhá po zádech něžného humoru nesnesitelný mráz.

 

Když byste zval milou, inteligentní, ale v tomhle případě úplně nepopsanou tetičku na Bambini di Praga, co byste jí řekl?

Ať se těší na pěkné divadlo, kde se odehrává příběh o lidech z periferie, o lidech, kteří hledají štěstí a své místo na světě. Teplý lidský příběh ze dna společnosti, kde nikdo nepodléhá svým smutkům. A taky bych jí řekl, že si určitě přijde na své, protože hlavní partu podvodníčků hrají urostlí herci Jihočeského divadla. Bude na co se dívat, milá tetičko!

 

A něco víc o postavě, kterou hrajete?

Moje postava se jmenuje Bucifal a vnáší do příběhu napětí a nečekané rozuzlení. Nerad bych prozrazoval víc, než je nutné, ale ve své podstatě jde o člověka, který přichází do světa zločinu, ve kterém se pohybuje jako ryba ve vodě, aby si nakonec neodnesl lup, ale hlavně poznání o lidech a především o sobě. Jsem moc rád, že si takovou postavu mohu zahrát.

 

Už jste někdy pracoval s režisérem Januszem Klimszou? Je vám jeho režijní vidění blízké?

S panem režisérem Klimszou jsem bohužel ještě nespolupracoval, i když se od vidění trochu známe a viděl jsem několik jeho inscenací. Na spolupráci s ním se velmi těším, protože si myslím, že je jedním z posledních opravdových básníků jeviště. Stará škola, která nedá na zbytečné efekty a laciné triky. Cítí divadlo všemi smysly a dává důraz na herce, respektive na příběh, kterým herci diváky provádějí.

 

V Jihočeském divadle jdete z jedné velké role do druhé. Co vás ještě čeká v této sezóně?

Po roli Viktora v české premiéře hry Poker face se vrhneme s panem Klimszou právě na Bucifala v Bambini di Praga a hned poté začneme pracovat na další české premiéře – komedii Zavolejte Jeevese v režii Martiny Schlegelové. Pak už se těším na Psa baskervilského, kterého pro Otáčivé hlediště připraví Petr Zelenka. A myslím, že to tam pořádně roztočíme.

 

Hodně hrajete, máte malého syna. Stíháte ještě psát? Případně další koníčky?

V podstatě všechno, co dělám, na čem pracuji, mě baví. Vybral jsem si za práci své koníčky, ať už jde o psaní či hraní, takže se málokdy stává, že bych z toho byl přepadlý nebo unavený. Naopak, taková práce dává neustále chuť do další práce. A když u toho můžete pozorovat čistou roční duši, jak objevuje svět, inspirace je nevyčerpatelná.

 

 

 


Termín konání: 16.1.
Kde: Jihočeské divadlo
Adresa: Dr. Stejskala 424/19 , České Budějovice
Další info: http://www.jihoceskedivadlo.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...