Temperamentní hudba i kulinářské speciality Balkánu na MHF Český Krumlov | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Temperamentní hudba i kulinářské speciality Balkánu na MHF Český Krumlov

Mirka Štípková | 1.8.2012

Tradice národních hudebně-gastronomických večerů na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov pokračuje i letos. Po loňském programu, který se nesl v duchu slovenské kultury, se přesuneme o kus jižněji - připraven je balkánský večer s gurmánskými požitky a s pravou balkánskou dechovkou. Společně s kulinářskými specialitami regionu si návštěvníci Pivovarské zahrady v Českém Krumlově budou moci 4. srpna vychutnat i koncert srbské kapely Boban i Marko Marković Orkestar a česko-polské skupiny Džezvica, půjde tedy doslova o balkánský „hudebně-gastronomický nářez“.

Boban i Marko Marković Orkestar z jižního Srbska je nejvýznamnějším hudebním seskupením regionu. Orchestr má za sebou téměř třicetiletou historii, odehrál stovky strhujících koncertů po celém světě, získal celou řadu prestižních ocenění, natočil třináct alb i hudbu k několika filmům. Kapelu založil a léta vedl trumpetista Boban Marković, jedna z nejvýraznějších osobností balkánské dechovky. Boban Marković několikrát zvítězil v soutěži o nejlepšího trumpetistu na legendárním festivalu balkánské dechové hudby v srbské Guče a v roce 2006 byl dokonce jmenován ambasadorem festivalu.

 

Boban i Marko Marković Orkestar
Boban i Marko Marković Orkestar

 

Postupem času se hlavním sólistou a aranžérem třináctičlenného orchestru stal Bobanův syn, geniální trumpetista Marko Marković, který jde beze zbytku v otcových stopách. Od svých čtrnácti let hraje v otcově kapele a k osmnáctým narozeninám dostal originální dárek: stal se jejím novým lídrem. Muzikantská tradice, sahající daleko do minulosti, se v této rodině zkrátka nezapře.
 
V Českém Krumlově orchestr plánuje podle vlastních slov odehrát „opravdu bláznivý koncert“, směsici starých tradic a nových Markových skladeb, které vycházejí z tradičních prvků, ale velmi inovativním způsobem je rozvíjejí. To je také hlavní charakteristika nových Markovićových alb. Neomezují se na pouhé opakované znovuobjevování tradice. Ačkoliv z ní vycházejí, nacházejí nové cesty a způsoby, jak vytvářet vlastní styl. Pokud máte rádi balkánskou dechovku, Markovićův styl rozpoznáte okamžitě.

Alternativou k tradiční balkánské hudbě bude „Balkan-worldmusic“ česko-polské skupiny Džezvica. Šestice mladých muzikantů přetváří lidové melodie z oblasti Balkánu pomocí originálních harmonií a kombinuje je s prvky jazzu a cikánské melodiky.  V aranžích Džezvici uslyšíte písně z Makedonie, Bulharska, Srbska, Chorvatska, ale třeba i Maďarska, Rumunska a Řecka. Mezi oblíbené žánry Džezvici patří například bulharské a makedonské lidové písně, bosenský sevdah a iláhie či romská hudba. Z nejznámějších písní, které kapela zahraje, se můžete těšit mimo jiné na bulharské Jovano, Jovanke, More sokol pie, romské Opa Tsupa či sevdalinku Kad ja podjoh na Bembašu.

 

Boban i Marko Marković Orkestar
Boban i Marko Marković Orkestar


Termín konání: 4.8.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...