Deset z nejlepších trumpetistů světa se chystá do Českého Krumlova | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Deset z nejlepších trumpetistů světa se chystá do Českého Krumlova

Mirka Štípková | 3.8.2012

Na 11. srpna připravil MHF Český Krumlov další koncert pod širým nebem. V českokrumlovské Pivovarské zahradě posluchače tentokrát čeká jiskřivý tón trubky v desetinásobném provedení, cross-overy a neobyčejné aranže klasické hudby, jazzu a popu v podání deseti z nejlepších trumpetistů světa.
 
Uskupení Ten of the Best založil v roce 1991 přední hráč na piccolo trubku Otto Sauter a sdružil v něm světovou elitu trumpetistů. Po loňském strhujícím vystoupení Artura Sandovala je tento koncert dalším dílem z volného cyklu fenomenálních světových trumpetistů, které MHF již po několik let přiváží do Českého Krumlova. Jak vznikla myšlenka vytvořit seskupení deseti excelentních trumpetistů? Na to jsme se zeptali lídra souboru, Otto Sautera. „V devadesátých letech jsem v Brémách organizoval festival dechové hudby, kam jsem zval nejlepší trumpetisty z celého světa. Hned v prvním roce se podařilo přivést devět špičkových sólistů. Připadal jsem si jako v sedmém nebi a trávil jsem s kolegy veškerý možný čas. Brémská televizní stanice chtěla koncert vysílat živě, zaranžoval jsem tedy dvě písně, Hey Jude a My Way, a naše vystoupení mělo velký ohlas. Proto jsem se rozhodl v této myšlence pokračovat. Na počátku byl soubor Ten of the Best skutečně jen seskupením trumpetistů, teď se však díky sekci dalších nástrojů více podobá bigbandu,“ říká Otto Sauter.

 

Otto Sauter
Otto Sauter

 

A jak jej ovlivňuje prostředí, ve kterém hraje? „Utkvěl mi v paměti koncert s Londýnskou filharmonií pro královnu a prince Charlese v St. James Palace. Koncert se odehrával v Galerii předků, pódium bylo umístěno před slavným Holbeinovým obrazem Jindřicha VIII. Nemusím dodávat, že atmosféra byla magická. Člověk cítil, že v sále bylo kromě hudby a publika ještě něco navíc. Od té doby vyhledávám podobně přitažlivá místa. V takovém prostředí se prolínají hudba, dějiny a umění, takže se návštěvníků koncertu zmocní magické kouzlo, na které nikdy nezapomenou. Například hrad Wartburg – právě na tomto hradě poblíž Eisenachu překládal Martin Luther Bibli, přímo v Eisenachu uskutečnil Franz Liszt premiéru oratoria Legenda o Svaté Alžbětě, Wagner zde získal inspiraci pro svoji operu Tannhäuser a Telemann na tom místě působil řadu let. Nemluvě o tom, že v Eisenachu se narodil Bach. A to všechno při koncertech vnímají jak hudebníci, tak diváci. A právě proto se těším i na koncert v magickém prostředí Českého Krumlova.“   

Soubor deseti špičkových trumpetistů a dalších hudebníků (klavír, kontrabas, bicí, klávesy, kytara a perkuse) pod názvem Ten of the Best & Friends v Českém Krumlově zahraje například úpravy skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzolly, Paula McCartneyho, Eltona Johna a dalších. „Při aranžování spolupracuji s řadou specialistů, kteří ovšem respektují specifický zvuk našeho seskupení. Jsou to mistři svého řemesla, kteří aranžovali třeba pro Franka Sinatru či Barbru Streissandovou. Program našeho koncertu je vždy směsí hudebních žánrů. Skutečně není podstatné, jakou hudbu hrajeme, zda je to Bach, Mozart či skladby od Stinga. Nejdůležitější je, aby už po prvních taktech obecenstvo rozeznalo nezaměnitelný zvuk našeho souboru,“ dodává Otto Sauter.

 

Ten of the Best & Friends
Ten of the Best & Friends


Termín konání: 11.8.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...