Tři výtisky novinky nazvané Barakuda od Christose Tsiolkase čekají na své výherce! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Tři výtisky novinky nazvané Barakuda od Christose Tsiolkase čekají na své výherce!

SOUTĚŽ | redakce | 8.1.2015

Na sklonku roku 2014 vyšla v nakladatelství Host nová kniha od Christose Tsiolkase nazvaná Barakuda. Autor se jejím prostřednictvím ptá, jestli nám může být odpuštěno a zda můžeme odpustit sami sobě.

 

K napsání knihy Barakuda Tsiolkase inspirovala odvysílaná televizní reportáž z roku 2008 týkající se aféry, při níž australský olympijský plavec Nick D’Arcy napadl svého týmového kolegu Simona Cowleyho. Tsiolkas zaslechl zmínku o tom, že D´Arcy pochází z prostředí dělnické třídy, a okamžitě se mu v hlavě začal vykreslovat obrázek frustrovaného mladého sportovce, který si musí prošlapávat cestičku ve světě privilegovaných bohatých lidí. Jak později zjistil, přeslechl se. D’Arcyho otec je totiž úspěšný chirurg a plavcova minulost vůbec neodpovídá obrazu, jejž si spisovatel vysnil. Chybná interpretace události přesto vedla k vytvoření fiktivní postavy a hlavního hrdiny Tsiolkasovy nové knihy.

 

 

barakuda
Zdroj: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/

 

 

„Věděl jsem, že chci napsat příběh o současné dělnické třídě,“ říká Tsiolkas, který se sám pasuje do role „dělnického spisovatele“. Hlavní hrdina Barakudy Danny Kelly, syn řecko-australské matky a skotského otce, přechází ze státní školy na prestižní soukromou školu, kde dostal díky svému plaveckému talentu stipendium. Danny bojuje s tím, že nezapadá mezi spolužáky a snaží se jim vyrovnat. Tsiolkasův nelineární způsob vyprávění naznačuje, že se něco zlého stane ještě dřív, než Danny dosáhne svého snu.

 

„Není to příběh, jaký jsem si původně myslel, že vznikne, ale určitá podobnost tu zůstala zachovaná,“ říká Tsiolkas. „Je to jako s Nickem D’Arcym – můžeš se vrátit zpátky, když uděláš něco naprosto otřesného a zlého? Můžeš odpustit sám sobě a může ti být odpuštěno?“


Tsiolkas je rovněž dobrý plavec a v Barakudě zachycuje podivné vzrušení plynoucí z hodin strávených ve vodě, kdy je člověk ve vodě sám a vnímá jen znamení a zvuky rozmazaného světa nad sebou. Jako třináctiletý kluk se spisovatel odstěhoval z multikulturního Richmondu do bělošského předměstí Box Hill a stejně jako Danny se musel přizpůsobovat. Jeho rodiče do Austrálie emigrovali v šedesátých letech z Řecka, matka pracovala jako uklízečka a otec byl dělníkem v továrně. „Není to autobiografie,“ říká Tsiolkas o Barakudě, „ale vychází z mého nitra.“


Danny je stejně jako Tsiolkas gay, v knize však nenajdeme žádný velký coming out – během Dannyho dospívání se o sexu s výjimkou masturbace téměř nepíše; a když Danny dospěje, schází se s muži – to je vše. „Chtěl jsem vytvořit homosexuální postavu, u níž by ale nebyl žádný prvek comingoutového příběhu,“ říká autor. „Když čtete knihu o heterosexuální postavě, taky nepotřebujete vědět, jak se v pubertě vyrovnávala s věcmi souvisejícími s její sexualitou.“


Spisovatel musel čelit obrovskému tlaku fanoušků, kteří měli po úspěchu předchozí knihy od nového románu velká očekávání. „Potřeboval jsem se fyzicky odpoutat od Melbourne, vypadnout z Austrálie a znovu si najít cestu k psaní,“ vzpomíná. „Nesejde na tom, jak moc mi na čtenářích a fanoušcích záleží, musel jsem ujistit sám sebe, že Barakudu píšu pro sebe, a ne pro ně nebo pro jejich očekávání.“


Naladila-li vás upoutávka na Tsiolkasovu novinku? V naší soutěži ji nyní získají tři čtenáři, kteří správně odpovědí na otázku, a usměje se na ně štěstí při losování.

 

Soutěžní otázka tentokrát zní: Jak se jmenuje první román  Christose Tsiolkase, který česky vyšel rovněž v nakladatelství Host?

Výherci se stanou ti tři soutěžící, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni. Ceny výhercům zašleme poštou.

 

Vítězkami soutěže jsou: Olga Musilová, Zuzana Bartoňová a Stanislava Černá.
Gratulujeme!

 

Odpovědi spolu se svým jménem a poštovní adresou zasílejte do 19. ledna 2015 e-mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďteSOUTĚŽ – Barakuda. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.

 

 

newsletter


Svou účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s uchováním Vaší e-mailové adresy v databázi portálu kulturissimo.cz pro účely rozesílání kulturních tipů a informací o dalších soutěžích o vstupenky i jiné ceny. Po obdržení prvního takového informačního e-mailu se z databáze budete mít možnost kdykoliv odhlásit.

- 19.1.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...