Collegium 1704 naladí na francouzskou notu se sopranistkou Sandrine Piau | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Collegium 1704 naladí na francouzskou notu se sopranistkou Sandrine Piau

redakce | 22.4.2015

Nedlouho po triumfálních koncertech s Bachovou Mší h moll, na kterých Collegium 1704 oslavilo desetiletí svého působení (více o výročí se dočtete zde, záznam z koncertu najdete zde), uzavře tento soubor v úterý 28. dubna svou letošní koncertní sezónu koncertem se slavnou francouzskou sopranistkou Sandrine Piau. Francouzsky laděný program závěrečného koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu zavede posluchače do sídla francouzských králů ve Versailles.

 

 

collegium-1704-sandrine-piau-1
© Sandrine Expilly - Naïve

 

 

Sandrine Piau, která bude publikum provázet královským programem složeným z děl francouzského baroka, je svým oduševnělým projevem a estetickou vytříbeností předurčena právě k interpretaci rafinované hudby francouzské opery. Bude to zároveň poprvé, co v rámci rudolfinského cyklu Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse představí šarm francouzské barokní hudby. Na koncertě zazní árie z Rameauových oper Castor et Pollux, Les Paladins, Anacréon a Platée a instrumentální skladby Lullyho a Francoise Francoeura.

 

„S dirigentem Václavem Luksem budu vystupovat poprvé a moc se na spolupráci těším! Vždy, když je něco poprvé, trochu to nahání strach, ale je to zároveň velmi vzrušující. Nová setkání nám jednoduše mohou převrátit všechny naše dosavadní myšlenky a názory, a tak to může být i v Praze,“ říká ke své premiéře s Collegiem 1704 charismatická Sandrine Piau. „Jsem Francouzka a přeji si tuto jedinečnou hudbu představit pražskému publiku… K hudbě Rameaua se vždy vracím, jako bych se vracela sama k sobě…“ dodává Piau k programu, který s Václavem Luksem připravili pro pražský koncert.

 

Francouzská sopranistka Sandrine Piau, význačná osobnost světa barokní hudby, pravidelně účinkuje pod taktovkou věhlasných dirigentů, jako jsou William Christie, Philippe Herreweghe, Christophe Rousset, Ivor Bolton, Ton Koopman (se kterým mj. nahrála komplet kantát Johanna Sebastiana Bacha), René Jacobs, Marc Minkowski či Nikolaus Harnoncourt. Věnuje se jak baroknímu, tak lyrickému repertoáru a hudbě 20. století. V uplynulých letech vystupovala na festivalech v Salcburku, v Carnegie Hall, v londýnské Wigmore Hall, na festivalu v Covent Garden, ve vídeňském Musikvereinu, v pařížském Salle Pleyel, na festivalu v Saint-Denis, v amsterdamském Concertgebouw a spolupracovala s nejprestižnějšimi světovymi orchestry včetně Berlínské filharmonie, Mnichovské filharmonie, Orchestre de Paris a Bostonského symfonického orchestru. V blízké době se představí jako Constance v opeře Le dialogue des Carmélites v Théâtre des Champs Elysées a rovněž se objeví v inscenacích Händelovy Alciny v pařížské Opeře a na festivalu v Aix-en-Provence v Brittenově opeře Sen noci svatojánské. Od roku 2006 je Sandrine Piau nositelkou titulu rytíř Řádu umění a literatury.

 

 

collegium-1704-sandrine-piau-2
© Antoine Le Grand – Naïve

 

 

Na koncertech k desátému výročí Collegia 1704 byl rovněž představen program nové koncertní sezóny 2015/2016. Příznivci Collegia 1704 se mohou těšit na Händelova Mesiáše, Monteverdiho Mariánské nešpory, Pucellovu operu Dido and Aeneas v koncertním provedení, proslulou mezzosopranistku Ann Hallenberg a mnoho dalšího.

 

Ke svému výročí dále Collegium 1704 připravilo videoklip se sestřihem událostí, které soubor za dobu jeho fungování potkaly.

 

 

 

 

 


Termín konání: 28.4.
Kde: Rudolfinum – Dvořákova síň
Adresa: Náměstí Jana Palacha, Praha 1
Další info:
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...