Na říjen se chystá sedmnáctý ročník Designbloku, tentokrát na novém místě | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Na říjen se chystá sedmnáctý ročník Designbloku, tentokrát na novém místě

redakce | 20.5.2015

Překvapivou lokalitu vybrali organizátoři největší přehlídky designu ve střední Evropě Designblok pro jeho 17. ročník: Výstaviště Praha Holešovice. Přední zahraniční i čeští výrobci a designéři se zde veřejnosti představí od 21. do 27. října 2015.

 

designblok-15-prvni
V izuál přehlídky dostala i letos na starosti designérka Martina Černá /Studio Imagery/ a fotograf Salim Issa. Zdroj: Designblok

 

 

„Designblok se představí po delší době v prostorách, které byly stavěny přesně pro jeho účel. Průmyslový palác Praha Holešovice v době svého vzniku hostil výstavy toho nejlepšího z českého průmyslu. Prostor sám o sobě má silnou architekturu, která ale zároveň vystavujícím přinese možnost přizpůsobit se jejich potřebám. Zejména díky možnosti různě velkých výstavních ploch. Samozřejmě i letos zůstává pravidlo nutnosti projít kvalitativním výběrovým řízením. Vítanou novinkou bude určitě zlevnění základních ploch jak pro výrobce, tak pro designéry. Toto zlevnění nám umožnil fakt, že dokážeme Superstudio (prostor pro výrobce) i Openstudio (prostor pro designéry) dát do jedné budovy,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

„Velkorysý prostor Průmyslového paláce s více než 10 000 m2 pojme stovky instalací, takže se letos návštěvníci mohou těšit na opravdu bohatou přehlídku designu z celého světa. Zachováváme ale důraz na střední Evropu.“ Dodává kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

Designblok se ale letos nebude odehrávat jen v prostorách Výstaviště Praha Holešovice. Již potřetí bude jedním z míst také Art House, umístěný v Colloredo-Mansfeldském paláci v centru Prahy. Barokní budova s bohatou historií i výzdobou bude opět v rámci Designbloku hostit projekty na pomezí umění a designu. Představí se v ní zahraniční i české hvězdy designu, které se letošního ročníku zúčastní.

 

Tématem letošního ročníku designérské přehlídky bude Svoboda. Jana Zielinski k jeho výběru uvádí: „Svoboda je důležitou součástí našich požadavků na kvalitní život. Dlouho odpíraná, vždy zneužívaná, ale vždy chtěná. Má současný design vůbec k tématu svobody co říci? Design, který je vždy omezován účelností, možnostmi, penězi? A nejsme všichni pravidelně omezováni? Designblok si vzal za cíl bojovat za svobodu. Svobodu vnitřní, neomezenou předsudky, špatnými zkušenostmi nebo malověrností. Svobodu vnější, politickou, kterou je třeba střežit i dvacet pět let po revoluci. Svobodu kreativní, kterou si dopřáváme jako děti, a potom čím dál tím méně.  Svobodu vlastního úsudku, svobodu obklopovat se věcmi, které jsou našimi hrdiny, svobodu se také věcmi neobklopovat, když nechceme a především svobodu nás samých, hlavních hrdinů našich životů. Ať žije svoboda! Bojujte s námi za svobodnější svět od 21. do 27. října 2015.“ Říká k tématu letošního ročníku ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

 

V průběhu týdne bude otevřena řada dalších instalací na území Prahy, včetně velkých venkovních objektů v centru města a návštěvníci se mohou těšit také na pestrý doprovodný program.V izuál přehlídky dostala i letos na starosti designérka Martina Černá /Studio Imagery/ a fotograf Salim Issa. „Na vizuálu je koza Líza a kuře Gogo. Postupně se ještě v dalších variacích přidá prase Šikulka, kohout Hollywood a kočka Abel. Celý vizuál je inspirován pohádkou Brémští muzikanti od bratří Grimmů. Zvířata v této pohádce měla odvahu vydat se na cestu za svobodou, vymanit se z útlaku a za svou svobodu bojovat,“ vysvětluje kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.


Termín konání: 21.10. - 27.10.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...