Krumlovský festival zahájí charismatický barytonista Dmitri Hvorostovsky | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Krumlovský festival zahájí charismatický barytonista Dmitri Hvorostovsky

Mirka Štípková | 13.7.2012

Letošní, již 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov na svůj zahajovací koncert pozval jednu z opravdových mezinárodních operních hvězd. Festival zahájí světově proslulý barytonista Dmitri Hvorostovsky. Vystoupí 20. července v  českokrumlovské Pivovarské zahradě za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou amerického dirigenta Constantina Orbeliana. V Českém Krumlově představí výběr ze svého rozsáhlého operního repertoáru (např. árie z oper Giuseppe Verdiho, George Bizeta, Petra Iljiče Čajkovského a dalších) i několik neapolských písní. Koncert bude zároveň oslavou jeho životního jubilea – v polovině října oslaví charismatický pěvec s třpytivým a přesto temně zabarveným hlasem své padesátiny.

 

Dmitri Hvorostovsky

 

Od počátku kariéry je tento barytonista odbornou kritikou ceněn pro svůj kultivovaný hlas, přirozenou muzikalitu a soustředěný výraz. „Z jeho techniky je zřejmá jistota, odvaha a výjimečnost. Přesně intonuje a jeho projev je elegantní i vášnivý zároveň,“ tvrdí o něm kritici. On sám říká: „Každý tón v sobě musí mít výraz, ve zpěvu je vše propojeno. Tak jsem byl vychován a vyškolen. Ani bych nemohl zpívat jednotlivé tóny bez promyšlené charakteristiky postavy či situace. Do zpěvu vkládám svou duši i celé tělo.“

Jeho kariéru nastartovalo vítězství v prestižní soutěži ve velšském Cardiffu. Jeho „západní“ operní debut v Nice (v Čajkovského Pikové dámě) mu pak vynesl angažmá v předních operních domech po celém světě včetně londýnské Královské opery Covent Garden, pařížské Národní opery, milánské La Scaly či newyorské Metropolitní opery.

Kritička časopisu Opera News Louise T. Guintherová o něm píše: „V mládí si dobyl v Metropolitní opeře srdce diváků jako Gounodův Valentin, hvězdou se stal coby důstojný Germont, vroucí hrabě Luna, mocný Renato či životem unavený Simon Boccanegra. Oslavován byl i jako Rigoletto. Přes všechny úspěchy, zejména ve Verdiho operách, se však jeho sametový baryton a lyrický výraz nejlépe uplatňuje v repertoáru z jeho rodného Ruska. Chladně aristokratický Evžen Oněgin v Metropolitní opeře je toho dokladem.“ Ostatně mnohými kritiky je Dmitri Hvorostovsky považován za vůbec nejlepšího Evžena Oněgina v historii.  Nedávno byl také vyznamenán časopiseckou cenou Opera News Awards.

 

Hvorostovsky

 

Je také velmi oceňovaným recitálovým pěvcem. Ani zde nezapomíná na ruský operní i písňový repertoár, proslul třeba svým podáním písně „Oči čornyje“. Dmitri Hvorostovsky je rodákem ze sibiřského Krasnojarsku a světoobčanem, schopným vystřídat čtyři země týdně, má britské občanství a již téměř celé dvacetiletí žije v Londýně, avšak stále se rád vrací do své rodné země. Jako první operní pěvec v historii vystoupil na moskevském Rudém náměstí na legendárním galakoncertu, který televize přenášela do více než pětadvaceti zemí světa. V Moskvě pořádá také koncertní sérii „Dmitri Hvorostovsky a jeho přátelé“, kde se po jeho boku představily například pěvkyně Renée Fleming či Sondra Radvanovsky.


Dmitri Hvorostovsky se v poslední době – poté, co už v oboru klasické hudby dosáhl nesporných úspěchů – otevírá například i oblasti crossoveru. Nejvýraznějším počinem je jeho spolupráce s ruským dirigentem a skladatelem Igorem Krutoyem. Písně, které z tohoto spojení vznikly, daly plně vyniknout šíři i barvě Hvorostovského hlasu – byly totiž psány přímo pro něj. Z tohoto bizarně fantaskního projektu vzniklo i DVD a dvě CD, jež Hvorostovsky považuje za velmi zdařilá. V překračování žánrů navazuje na odkaz svého krajana Fjodora Šaljapina, kterého nazývá „prvním crossoverovým umělcem“. A co říká na adresu kritiků těchto svých aktivit, kteří mu vyčítají, že zradil svůj původní obor? „Získal jsem nové diváky, kteří se možná příště nechají zlákat i klasickou hudbou!“

Hvorostovsky si však své umělecké aktivity velmi pečlivě vybírá a není pro něj těžké odmítat nabídky, které by sice jistě zvýšily jeho popularitu, avšak ohrozily by jeho renomé - například odmítl i vystoupení  Madonnou.

Hvorostovského diskografie zahrnuje celou řadu sólových i operních nahrávek, které si získaly vynikající kritický ohlas. „Nahrávky jsou něco, co po sobě zpěvák může zanechat na další staletí. Jenže je musíte stihnout pořídit v době, kdy jste plni nápadů a váš hlas ještě zní úžasně. Takže proto jich pro příští roky mám v plánu opravdu hodně,“ říká Hvorostovsky. Ztvárnil také dvojroli Dona Giovanniho a Leporella v oceňovaném filmu Don Giovanni Unmasked.

Na otázku, zda by si při studiích v Krasnojarsku byl uměl představit svůj nynější život, odpovídá: „Když jsem začal zpívat, snil jsem o tom, že jednoho dne dobudu největší a nejproslulejší pódia světa. Sen se mi splnil – dokonce se mi nepřestává plnit. Vím, že jsem měl opravdu štěstí. Bez skvělých lidí, kteří mi pomohli, bych to nedokázal. Ale taky jsem měl zkrátka talent!“ Zároveň však pokorně dodává: „Stále se učím. Kdybych byl s výsledkem své práce stoprocentně spokojený, věděl bych, že nastal konec mé kariéry!“

 

Dmitri Hvorostovsky


Termín konání: 20.7.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...