Finále Plzeň promítne premiéru české loutkové pohádky, filmy v Loosových interiérech a mnoho dalšího | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Finále Plzeň promítne premiéru české loutkové pohádky, filmy v Loosových interiérech a mnoho dalšího

redakce | 8.4.2015

Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české, pocty Pavlu Juráčkovi, Jiřímu Svobodovi a Štefanovi Uherovi, televizní předpremiéry, sekce ZOOM se zaměřením na současnou Francii, česko-japonská sekce s animovanými snímky Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky, a Jana Švankmajera, Fenomén underground, Dlouhá česko-francouzská noc krátkých filmů, kompletní domácí hraná produkce za poslední rok i široká nabídka nových českých dokumentů, současné slovenské snímky, talkshow, akce pro filmové profesionály, workshopy ... to je pouze malý výčet z programu 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který letos proběhne od 26. dubna do 2. května v Měšťanské besedě jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

 

Malý pán, foto: Alžběta Jungrová
Malý Pán, foto: Alžběta Jungrová

 

Finále Plzeň poprvé veřejnosti představí loutkovou pohádku Malý Pán, která přijde do kin 14. května. Snímek režiséra Radka Berana vychází z úspěšné dětské knihy Velká cesta Malého pána a využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. Autorem scénáře je Lumír Tuček, hudby Milan Cais, výtvarníkem František Antonín Skála, za kamerou stál Filip Sanders. Hlasy loutkám propůjčili například Saša Rašilov, Valérie Zawadská, Zuzana Bydžovská, Klára Sedláčková, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška a další známí čeští herci.

 

 

Ve znamení loutek se ponese rovněž zahájení festivalu: na úvod bude poprvé promítnuta plně restaurovaná verze Starých pověstí českých Jiřího Trnky z roku 1952, jejíž digitalizaci významně finančně podpořila právě společnost Plzeň 2015. “Uvedení je součástí našeho vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění loutkářství od počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek skvěle doplňuje výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2. Jsme rádi, že i díky dalším akcím v rámci Finále jako projekce v Loosových interiérech dojde k propojení s nabídkou Evropského hlavního města kultury,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

 

Staré pověsti české Jiřího Trnky
Staré pověsti české Jiřího Trnky

 

Na oba snímky žánrově naváže celá zvláštní sekce nazvaná Sláva animaci. Ve spolupráci s Japan Festem budou uvedeny krátké filmy Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky (např. Cesta, Chrám Dodžodži, Šípková Růženka aneb Spící krasavice, Dům v plamenech), a dále krátké filmy Jana Švankmajera a filmy Krvavá paní (r. Viktor Kubal) a Strach(y) ze tmy, ve kterém deset světoznámých komiksových tvůrců oživilo odvěký strach ze tmy.

 

Po Malém Pánovi k dalším festivalovým předpremiérám patří projekce českého televizního filmu Uspávačka režiséra Martina Dolenského o životě známé české vražedkyně Jaroslavy Fabiánové.

 

Finále Plzeň je festivalem soutěžním, kde ocenění Zlatého ledňáčka udělují mezinárodní poroty v několika kategoriích. Letos podruhé jsou zahrnuty i slovenské snímky. Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 filmů. V kategorii televizní tvorby se letos do soutěže dostalo 16 děl (9 snímků v sekci cyklická, seriálová, tvorba a 7 v sekci necyklická, filmová, tvorba). I ty bude posuzovat odborná porota.

 

Festival se tradičně zaměří na pocty filmovým osobnostem - letos režisérovi Jiřímu Svobodovi k 70. narozeninám (snímky Schůzka se stíny, Papilio, Jen o rodinných záležitostech a Udělení milosti se zamítá), o němž v rámci festivalu vzniká i kniha, a dvou osobností “československého filmového zázraku” v 60. letech 20. století Pavlu Juráčkovi (na Finále k vidění Klíč k určování trpaslíků anebo Poslední cesta Lemuela Gullivera r. Martina Šulíka, Zlatá šedesátá II – Pavel Juráček r. Tomáše Kleina) a Štefanovi Uherovi (Slnko v sieti). Tematicky na pocty naváží projekce sedmé a osmé kapitoly dokumentárního seriálu Československý filmový zázrak Perličky na dně a My a svět.

 

Loosuv interiér
Jeden z Loosových interiérů, zdroj: Finále Plzeň


 

Připomínka 70. výročí konce 2. světové války proběhne ve spolupráci s Plzní 2015 a Plzeň - TURISMUS v restaurovaných Loosových interiérech pod názvem Stigmata holocaustu. Za přítomnosti osobností spjatých s tématem holocaustu a antisemitismu (Karol Sidon, Leo Pavlát, Marcel Hájek, Tomáš Kraus) proběhnou besedy a promítání snímků s válečnou tématikou.

 

Po slovinské kinematografii loňský rok Finále Plzeň letos představí v rámci sekce ZOOM kinematografii francouzskou. Do programu je zařazen např. snímek Táhni do pekel režiséra Jeana-Charlese Huea a Zámek v Itálii, film o začátku vztahu a rozpadu rodiny s Louisem Garrelem a Valerií Bruni Tedeschi, která snímek také režírovala. Mladší generaci pak představuje film Radiostars, kde se herec a scénárista Romain Levy poprvé představuje v roli režiséra. Další tváří francouzské kinematografie jsou příběhy silných žen. Příkladem je Violette, film o spisovatelce Violette Leducové v hlavní roli s Emmanuelle Devos. Ženskou reflexí se zabývá také snímek Sils Maria s Juliette Binochett v roli stárnoucí herečky.

 

Dalšími samostatnými částmi festivalu jsou sekce Současný slovenský film nebo České stopy v mezinárodních koprodukcích ukáže stejnojmenná sekce na příkladech filmů Kukuřičný ostrov (GRU/NĚM/FRA/ČR/KAZ, 2014), Brundibár (NĚM/ČR 2014), Život v akvárku (ISL/FIN/ŠVE/ČR, 2014) a Ghoul (2015).

 

Program 28. ročníku Finále Plzeň nabídne samozřejmě daleko více projekcí a dalších akcí - například plzeňské tvůrce v sekci Plzeň sobě (film o architektu Janu Soukupovi či snímek Ze srdce zvon od J. Loučíma), dále autorská čtení s autory blogů 1000 věcí, co mě serou nebo Kafe a cigárko i koncerty v ZACH´s Pubu (např. Jiří Schmitzer, či Circus Ponorka). V talkshow nazvané FIlmy NAšich LEt se představí dvojice tvůrců Radim Špaček a Ondřej Anděra (uvádí Tomáš Baldýnský) a Petr Kolečko a Jan Prušinovský.

 

Kompletní program a vstupenky: www.festivalfinale.cz


Termín konání: 26.4. - 2.5.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...