Oh oui! Festival francouzského filmu letos již po osmnácté | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Oh oui! Festival francouzského filmu letos již po osmnácté

redakce | 5.10.2015

Druhá polovina listopadu bude filmová parketa v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové patřit již osmnáctému ročníku Festivalu francouzského filmu. Festival letos uvede dvanáct předpremiérových titulů, v jejichž čele stojí komedie Zbrusu nový zákon od režiséra Jaco Van Dormaela a nový film Arnauda Desplechina Tři vzpomínky. Oba tyto výrazné snímky byly uvedeny na letošním festivalu v Cannes v soutěžní sekci Quinzaine des réalisateurs. Mezi předpremiérami zazáří také úspěšná komedie Rodinka Béliérových, jejíž hlavní představitelka Louane Emera získala za svůj výkon Césara pro nejlepší začínající herečku. Diváci se mohou těšit také na originální komedii Jean‐Pierra Amérise Rodina k pronájmu. Pozornost si zaslouží také nový snímek Benoîta Jacquota Deník komorné vyprávějící příběh ambiciózní a krásné pokojské, která na francouzském venkově pracuje pro rodinu boháčů. Festival potěší i nejmladší diváky slavným příběhem Malého prince v animovaném filmu Marka Osborna.

 

 

fest-fr-filmu-15-1
Zdroj: www.festivalff.cz

 

 

Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Tyto snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE.  Sekce Výběr české kritiky nabídne například thriller režiséra Vincenta Garenqa  Aféra Clearsteam, komedii Richarda Berryho Naše ženy, drama Zimní píseň Otara Iosselianiho, drama Zákon trhu režiséra Stéphane Brizého, které si z letošního festival v Cannes odneslo cenu za mužský herecký výkon v hlavní roli pro Vincenta Lindona nebo snímek režiséra Philippe Le Guaye Florida, ve kterém roli otce trpícího stařeckou demencí ztvárnil Jean Rochefort.

 

Ženským ikonám francouzské kinematografie je věnován cyklus ELLE(S), který připomene francouzské filmové hvězdy v dnes již klasických filmech a přiblíží vzájemné prolínání světa filmu a módy v dokumentu o historii časopisu ELLE. Součástí dokumentárního filmu A ELLE stvořila ženu režiséra Davida Teboula jsou exkluzivní rozhovory s módními návrháři, šéfredaktorkami a sociology. Archivní záběry přibližují ducha a módní trendy posledních šedesáti let.

 

Kromě unikátního dokumentu o historii časopisu ELLE sekce ELLE(S) představí filmy, ve kterých hlavní role ztvárnily filmové hvězdy 60. a 70. let, jako jsou Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau, Isabelle Huppert, Fanny Ardant nebo Anna Karina. Tyto hvězdy Festival francouzského filmu uctí uvedením kultovních snímků režisérů Jean-Luca Godarda, Françoise Truffauta a Jacquese Demyho Pohrdání, Paraplíčka ze Cherbourgu, Jules a Jim, Zachraň si kdo můžeš (život), Konečně neděle! a Bláznivý Petříček.

 

Projekci dokumentu A ELLE stvořila ženu Davida Teboula doplní promítání jeho dalších dvou dokumentárních snímků. Oba jsou věnovány ikoně francouzské módy Yvesi Saint Laurentovi. Dokument o jeho módním salónu má název Yves Saint Laurent 5, avenue Marceau, snímek mapující návrhářův život režisér nazval Yves Saint Laurent, jak šel čas.

 

V rámci doprovodného programu Festivalu francouzského filmu se v galerii Francouzského institutu v Praze uskuteční výstava filmových plakátů francouzských filmů z 60. let, kterou uspořádá Národní filmový archiv ve spolupráci s Francouzským institutem.

 

 

fest-fr-filmu-15-2
Mladičká Louane Emera získala za svůj výkon ve filmu Rodinka Bélierových Césara pro nejlepší začínající herečku. Zdroj: www.festivalff.cz

 

Tak jako každoročně budou mít diváci možnost zhlédnout francouzské snímky uvedené do české distribuce v roce 2014/2015, které již nejsou na programu kin a které si tak budou moci dodatečně vychutnat. Této sekci vévodí film o srílanském přistěhovalci Dheepan od režiséra Jacquese Audiarda, který získal Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2015. Dalším v Cannes oceněným filmem je romantické drama Můj král, cenu pro nejlepší herečku za roli v tomto filmu získala Emmanuelle Bercot. Chybět nebudou ani tituly pro děti jako jsou Mumínci na Riviéře, Pírkova dobrodružství nebo Mune, strážce měsíce.

 

Na programu 18. Festivalu francouzského filmu nebude letos chybět ani oblíbený Večer krátkých filmů, který proběhne v Praze, Brně, v Českých Budějovicích i v Hradci Králové a Ostravě.

 

Festival se koná v osmi partnerských kinech: v kinech sítě Europa Cinemas (Praha – Kino 35 Francouzského institutu, Lucerna, Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Dobrou zprávou je, že v rámci festivalu se všechny filmy budou promítat za jednotné vstupné 100 Kč.


Termín konání: 18.11. - 29.11.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...