Dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera přinese rekordních osmnáct představení! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera přinese rekordních osmnáct představení!

redakce | 8.1.2015

Ve dnech 22. ledna – 21. února 2015 se v Praze uskuteční 12. ročník festivalu Opera. Každé dva roky v metropoli prezentují své nejlepší inscenace operní soubory z celé České republiky, tentokrát program doplní i slovenské operní soubory. Svátek operního umění pořádá již tradičně Jednota hudebního divadla ve spolupráci s Národním divadlem. Letos se představení budou hrát na scénách Národního divadla, v La Fabrice, v Divadle Komedie, v Divadle Hybernia a v Českém muzeu hudby, doprovodné programy se uskuteční též v Divadle Na Prádle a v kině Aero.

 

 

festival-opera-15-1
B. Martinů: Voják a tanečnice, foto Pavel Křivánek. Zdroj: www.festiva-opera.cz

 

 

„Festival Opera v roce 2013 oslavil dvacet let od svého vzniku. Udržel se především proto, že na něm finančně zásadně neprofituje ani Národní divadlo, které dává své operní domy k dispozici za nekomerčních podmínek, a už vůbec ne mimopražská divadla, kterým se dostane jen úhrady části nákladů na festivalové představení. Festival je prostě společnou akcí všech českých a moravských a letos též slovenských divadel, která na pražských scénách předvádějí to nejlepší, co se v nich posledních dvou letech urodilo.“ říká ředitelka festivalu Lenka Šaldová.

 

Festival ve čtvrtek 22. ledna ve Státní opeře zahájí Boitův Mefistofeles v podání souboru Národního divadla, následovat bude například Slezské divadlo Opava s Janáčkovou Její pastorkyňou, operní soubor Jihočeského divadla přiveze Sedláka a kavalíra od Pietra Mascagniho, plzeňské Divadlo J. K. Tyla Vojáka a tanečnici. Ze slovenských souborů na festival Opera přijede Štátne divadlo Košice (F. Poulenc: Dialogy Karmelitek), Slovenské národné divadlo Bratislava (G. Puccini: Bohéma) či Štátna opera Banská Bystrica ( P. I. Čajkovskij: Evžen Oněgin). Více informací a kompletní program naleznete na stránkách http://www.festival-opera.cz/

 

 

festival-opera-15-2
Zdroj: www.festival-opera.cz

 

Festival hudebního divadla Opera vznikl v roce 1993 s cílem nabídnout souborům i divákům srovnání a připomenout, že opera je něco, čím má cenu se zabývat, co stojí za to podporovat, o čem by se mělo více psát. Základem přehlídky jsou představení stálých operních souborů, doplněná o projekty vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Rozhodnutí, jakou inscenací se divadla prezentují, je od prvního ročníku zcela na vedení divadel: je na nich, aby se pochlubili tím, co považují za nejzajímavější, ať už dramaturgicky či inscenačně.

 

V roce 2015 získává festival mezinárodní charakter - zúčastní se ho všechny tři stálé operní soubory ze Slovenska: Slovenské národné divadlo z Bratislavy, Štátna opera Banská Bystrica a Štátne divadlo Košice. Festival tak připomíná společný česko-slovenský divadelní kontext – ostatně ve slovenských divadlech tradičně působí mnoho českých umělců a naopak.

 

Letošního ročníku festivalu se zúčastní všechny tuzemské stálé profesionální operní soubory, tři slovenské stálé profesionální soubory, čtyři další sdružení a v rámci doprovodného programu jeden amatérský soubor. Na programu jsou italské a ruské operní hity i díla, která má současné pražské publikum příležitost vidět vůbec poprvé: olomoucká inscenace Ullmannova Pádu Antikrista je prvním scénickým uvedením v Česku, Poulencovy Dialogy karmelitek mohli diváci v Praze zaznamenat pouze na jednom z předchozích ročníků festivalu, Sedláka kavalíra uvádí českobudějovické Jihočeské divadlo v kombinaci se světovou premiérou scénické kantáty Maria De Roseho Nyní a navždy. Velkou část programu tvoří tvorba českých skladatelů, a to známá i téměř neznámá: od Bedřicha Smetany (experimentální inscenace Hubičky), Zdeňka Fibicha (Pád Arkuna) a Josefa Bohuslava Foerstera (Eva) přes Leoše Janáčka (Její pastorkyňa a Výlety páně Broučkovy) a Bohuslava Martinů (Voják a tanečnice) až k nejnovější české tvorbě: dílům Andrew Yin Svobody, Ivo Medka a Markéty Dvořákové, Tomáše Hanzlíka a dvojice Ondřej Kyas – Pavel Drábek.

 

Festival odráží nástup mladší a nejmladší generace režisérů (Jiří Heřman, Linda Keprtová, Tomáš Pilař, Tomáš Hanzlík, Rocc, Tomáš Studený, SKUTR), za dirigentský pult se opět postaví šéfové, šéfdirigenti či dlouholeté opory jednotlivých souborů (Mario De Rose, Miloslav Oswald, Martin Doubravský či Petr Šumník). Na festivalu se opět představí mnoho pozoruhodných interpretů, pravidelným návštěvníkům festivalu dobře známých: primadona opavského souboru Katarína Jorda Kramolišová zazpívá tentokrát Kostelničku v Její pastorkyni, olomoucký tenorista Václav Málek Regenta / Démona v Pádu Antikrista, libereckou Evou je Livia Obručnik Vénosová, v ostravském představení Výletů páně Broučkových diváci uvidí interprety působících mj. i na pražských scénách (Janu Sibera, Ivana Kusnjera, Yvonu Škvárovou či Martina Šrejmu) i zajímavé zahraniční interprety v čele s mexickým tenoristou Jorge Garzou.

 

Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Nejlepší inscenaci bude opět vybírat jednak porota kritiků, jednak diváci (prostřednictvím ankety), mimořádnou interpretaci role ocení porota emeritních sólistů Národního divadla a jednu cenu udělí ředitelka festivalu. Současnou Libušku pro festival Opera na samém sklonku života navrhl významný sklářský výtvarník Václav Hanuš (1924–2009). Skleněné artefakty budou slavnostně předávány na jevištích oceněných divadel.

 

 

 

 


Termín konání: 22.1. - 21.2.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...