Vyhrajte podmanivou, znovu čerstvě vydanou knižní klasiku - Fowlesův román Mág | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Vyhrajte podmanivou, znovu čerstvě vydanou knižní klasiku - Fowlesův román Mág

SOUTĚŽ | redakce | 3.6.2014

Po letech opět vychází v češtině nejrozsáhlejší próza J. R. Fowlese Mág. Příběh mladého středostavovského absolventa literárních studií na Oxfordské univerzitě Nicholase Urfa začíná a končí v Londýně, jeho převážná část se však odehrává na relativně izolovaném řeckém ostrově Fraxos (řecky „Oplocený ostrov“), kam Nicholas přijíždí vyučovat angličtinu na chlapecké internátní škole. Osamělý a stereotypní život Nicholase přivede k setkání s řeckým boháčem Mauricem Conchisem, obývajícím vilu na jednom z mysů ostrova. Conchis postupně Nicholase zapojuje do mnoha peripetií jakéhosi experimentálního dramatu, zároveň uhrančivého i nelítostného, v němž se stírají hranice mezi realitou a fantazií a řád vymezený běžnými pravidly lidského chování přestává platit. V červnové soutěži pro vás máme připravenu jako ceny dvě tyto knižní novinky z vydavatelství KNIHA ZLIN.

 

Mág
Zdroj: KNIHA ZLIN


 

John Robert Fowles (1926-2005), romanopisec a esejista, jedna z nejvýraznějších postav britské prózy druhé poloviny 20. století. Jeho díla si získala oblibu u široké čtenářské obce (v anglofonním světě a díky četným překladům i v zahraničí), zároveň však byla a jsou pro svou intelektuální vytříbenost vysoce ceněna literárními kritiky a vědci, některé z románů se dočkaly zfilmování.  Ve Fowlesových prózách se „tradiční“, nezřídka realistické románové vypravěčství prolíná s postupy charakteristickými pro různé literární žánry (thriller, sci-fi, detektivka, pohádkové příběhy apod.), rafinovaná směsice tradičnosti a experimentu, náročné a pokleslé literatury, se postupně pro Fowlese stává charakteristickou.

 

Za vrchol Fowlesovy tvorby jsou oprávněně pokládány prózy z 60. let 20. století – alegorická prvotina Sběratel (The Collector, 1963), která prostřednictvím místy až hororového příběhu o duševně vyšinutém jedinci a jeho oběti vypovídá o stavu společnosti v poválečné Anglii, rozsáhlý román Mág (The Magus, 1965), v němž autor dovedně zúročil svou schopnost mísit literární druhy i žánry, a populární Francouzova milenka (French Lieutenant’s Woman, 1969), příběh milostného vzplanutí mezi ženatým viktoriánským gentlemanem a společensky ostrakizovanou ženou. Z pozdějších Fowlesových prací se příznivého kritického přijetí dočkaly sbírka drobnějších próz Věž z ebenu (The Ebony Tower, 1974), román Daniel Martin (1977) či brilantní esej Mantissa (1982). 

 

 

Román Mág (The Magus, 1965) je nejrozsáhlejší prozaické dílo Johna Fowlese. V roce 1977 se román dočkal přepracovaného vydání s autorskou předmluvou. Mág se patrně nejvýrazněji ze všech Fowlesových literárních textů vzpírá jednoznačnému žánrovému zařazení a interpretaci – v předmluvě k přepracovanému vydání autor sice prozradil původně zamýšlený titul knihy, The Godgame, Božská hra, čímž částečně naznačil určité interpretační možnosti, přiznal se k některým literárním i neliterárním inspiracím, zároveň ale přirovnal román k psychologickému testu bez jediného „správného“ řešení.

 

Pro účast v soutěži o dvě knihy Mág stačí odpovědět na následující soutěžní otázku a mít štěstí při losování:

 

Vyjmenujte alespoň jeden z románů J. R. Fowlese, který byl zfilmován.

 

Výherci se stanou ti dva soutěžící, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni. Ceny výhercům zašleme poštou.

 

VÝHERCI SOUTĚŽE SE STÁVAJÍ SIMONA NĚNIČKOVÁ A DANIEL ŠTECHER! 
GRATULUJEME!
 

 

Odpovědi spolu se svým jménem a poštovní adresou zasílejte do 15. června 2014 e–mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďte „SOUTĚŽ – Mág“.  Výherce budeme kontaktovat e-mailem.

 

Přejeme hodně štěstí!

 

Svou účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s uchováním Vaší e-mailové adresy v databázi portálu kulturissimo.cz pro účely rozesílání kulturních tipů a informací o dalších soutěžích o vstupenky i jiné ceny. Po obdržení prvního takového informačního e-mailu se z databáze budete mít možnost kdykoliv odhlásit.

zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...