S Kafkovým výročím to nevypadá na krátký proces! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Ostatní

S Kafkovým výročím to nevypadá na krátký proces!

Kateřina Svátková | 26.5.2014

V úterý 3. června tomu bude přesně devadesát let, co zemřel Franz Kafka, jedna z největších osobností světové literatury. Společnost Franze Kafky spolupracovala s hlavním pořadatelem Goethe-Institutem na realizaci unikátní výstavy Proces. Originál a proměna, jež byla zahájena v pátek 23. května na Staroměstské radnici. Výstava přesně sto let poté, co Franz Kafka začal pracovat na svém románu Proces, vrací do Prahy originální rukopisy tohoto neopomenutelného díla. Souběžně s expozicí Proces. Originál a proměna probíhá na Staroměstské radnici komiksová výstava K: KafKa v KomiKsu prezentující práce výtvarníků Chantal Montellier, Roberta Crumba a Jaromíra 99 – knihu Introducing Kafka a do komiksové podoby převyprávěný Proces a Zámek. Obě výstavy potrvají do 30. června.

 

Kafka Band: Das Schloss aneb i Zámek lze vidět nejen pod zvětšovacím sklem literární interpretace. Foto: Christian P. Schmieder
Kafka Band: Das Schloss aneb i Zámek lze vidět nejen pod zvětšovacím sklem literární interpretace. Foto: Christian P. Schmieder


 

Franz Kafka svůj román Proces napsal v roce 1914, prvního vydání se však dočkal až rok po autorově smrti, v roce 1925. Originál rukopisu, uložený v Německém literárním archivu v Marbachu, se tedy přesně po sto letech vrací do místa svého vzniku – do pražských staroměstských ulic. Součástí výstavy Proces. Originál a proměna jsou komentáře a názory osmadvaceti českých a německých osobností. Jednotlivé stránky Procesu okomentovali například Lenka Bradáčová, Jiří David, Wilhelm Genazino, Jaz, Jiří Kadeřábek, Tomáš Kafka, Brigitte Kronauer, David Zane Mairowitz, Magdalena Platzová či Jaroslav Róna.

 

Vedle stoletého výročí vzniku Procesu si letos literární svět připomíná také 90. výročí úmrtí Franze Kafky. Ve dnech 29. 5.-1. 6. bude v sále Společnosti Franze Kafky k vidění rozverné představení uměleckého souboru Sektor pro hosty nazvané Franz KafKABARET s podtitulem Happy Deathday, Dear Franzi (více zde>>>). V uvedeném termínu se bude hrát v českém jazyce, anglická verze bude k vidění od 4. do 12. června. 

 

Součástí připomínek 90. výročí Kafkova úmrtí je obnovená premiéra úspěšného představení divadla Sklep Piš, Kafka, piš, která je na programu v úterý 3. června od 19.30 v La Fabrice. Svérázné dílko odkazuje ke známé i neznámé tvorbě Franze Kafky, jeho korespondenci, situacím popsaným v Denících i životopisným vzpomínkám. 

 

Inscenace Piš, Kafka, piš, se dočkala obnovené premiéry v La Fabrice. Zdroj: www.lafabrika.cz
Inscenace Piš, Kafka, piš, se dočkala obnovené premiéry v La Fabrice. Zdroj: www.lafabrika.cz 

 

Všichni milovníci Kafky, zákoutí staré Prahy, historie a procházek se mohou 27. května od 18.00 těšit na nový kulturně-vzdělávací pořad pro veřejnost nazvaný Po stopách Franze Kafky, který pravidelně pořádá Společnost Franze Kafky. Devadesátiminutový program začíná krátkým seznámením s životem a dílem proslulého spisovatele, pokračuje návštěvou knihovny Franze Kafky a vyvrcholí procházkovým okruhem starou Prahou se zasvěceným výkladem zkušeného průvodce.    

 

V pondělí 2. června pak v Divadle Archa proběhne koncert formace Kafka Band. Jejich únorová novinka, album Das Schloss, si vysloužilo hned několik přívlastků: je unikátní, podmanivé a silně atmosférické. Kapela jej symbolicky pokřtí v Kafkově rodném městě právě během pátečního koncertu. Až do 28. května máte možnost získat v naší soutěži vstupenky na tento kafkovský večer v Arše. (více zde>>>).

AUTOR
Kateřina Svátková

Kateřina Svátková

Překladatelka milující jinakost.

>>> další články autora
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...