Fresh Film Fest odstartuje ve středu thrillerem Zala Batmanglije | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Fresh Film Fest odstartuje ve středu thrillerem Zala Batmanglije

redakce | 27.8.2013

Ve středu 28. srpna začíná 10. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Festival zahájí projekce thrilleru Východ, který vznikl v režii Zala Batmanglije v produkci Ridleyho a Tonyho Scotta. „Scénář ke snímku, ve kterém skupinu mladých ekoteroristů infiltruje mladá agentka z nezávislé bezpečnostní agentury, spolu s režisérem napsala herečka Brit Marling, která ve filmu ztvárňuje hlavní roli,“ doplňuje ředitelka festivalu Radka Weiserová.

 

Východ, 2013, režie: Zal Batmanglij
Východ, 2013, režie: Zal Batmanglij

 

Ve středu se také rozběhnou další projekce v kinech Světozor, v Kině 35 Francouzského institutu nebo Studiu Béla: například snímky Scientologové ve válce, Jesus Camp a Život teroristy: příběh Hans-Joachima Kleina, které patří do letošního hlavního tématu Fanatismus, dále kontroverzní dokument Google a Světový mozek, soutěžní, vizuálně fantastický snímek Lvi režisérky Jasmíny López, snímek Meteor kanadského režiséra Françoise Delisle nebo noční thriller Zabiják Joe o drogovém dealeru z malého města od režiséra Williama Friedkina.

 

V půl deváté se také poprvé rozzáří plátno v letním kině v Riegrových sadech, kam je vstup zdarma. Středa bude patřit snímku Komedie režiséra Ricka Alversona o krizi postarších hipsterů z brooklynského Williamsburgu, který je součástí sekce Bright Future. Ve čtvrtek zde festival uvede film Terri jednoho z porotců Fresh Generation – amerického filmaře Azazela Jacobse – který měl premiéru na Sundance. Bude zde k viděné též letošní dlouho očekávaný snímek Spring Breakers kultovního režiséra a scénáristy Harmony Korineho, který do hlavní role zhýralého gangstera obsadil Jamese Franca a další projekce. A dobrá zpráva i pro on-line uživatele: již od pondělí 26. srpna jsou na portále www.DAFilms.cz v rámci měsíce se studentským filmem ke zhlédnutí zdarma online dokumentární filmy z programu předešlého a aktuálního ročníku festivalu.

 

 

Antiviral, 2012, režie: Brandon Cronenberg
Antiviral, 2012, režie: Brandon Cronenberg

 

Doprovodný program se letos soustředí do prostoru Klubu Ilusion (Vinohradská 48), který od čtvrtka do soboty zahrne například koncert norského DJ a producenta Jona Eirika Bosku, o VJ show se postará VJ Petra Hermanova, kterou bude znát české publikum především z projektu Fiord Moss, projekci dokumentu The Secret Disco Revolution následovanou stylovou kostýmní diskotékou a přednáškou na téma fenoménu disko, projekci videoklipů Martina de Thuraha za jeho osobní účasti a nejrůznější DJs (Radio 1, The Fakes atd.)

 

I když festival trvá jen pět dnů, rozhodně je z čeho vybírat. Prozradíme vám, na co se těšíme my. Film Lvi srovnávaný třeba se snímky Gerry a Poslední dny režiséra Guse Van Santa působí jako cesta zkoumající hranice filmového jazyka. Pět přátel potulujících se po lese jako lví smečka se ztrácí ve svých hrách se slovy, škádlí se, nudí, mluví o smrti nebo se při svých vycházkách na území dospělosti vzájemně svádí.


Divná kočička, minimalistické zpracování běžných činností, v jejichž detailech, přicházení a odcházení i konverzaci se odehrává hmatatelné drama, mnohým připomíná poetiku Jacquese Tatiho. Rodina scházející se v berlínském bytě představuje absurdní svět každodennosti: hyperaktivní děti a zvířata, rachotící domácí spotřebiče, chytání cizích signálů, zkraty i krátké momenty porozumění.

 

Made in Britain, 1982, režie: Alan Clarke
Made in Britain, 1982, režie: Alan Clarke

 

 

Fitzcarraldo je expresivně pojatý příběh umanutého dobrodruha odhodlaného dopravit do nedobytných končin peruánských pralesů zázrak evropské kultury – operu. Posedlost navzdory překážkám se pak stala symbolickou i pro vznik samotného filmu, který se potýkal s četnými svízelemi při natáčení (přeobsazování herců, protesty ochránců přírody, úmrtí domorodých komparsistů). Uhrančivá hudba, příroda a neméně uhrančivý Klaus Kinski.


Michael Haneke, dokumentarista, který natočil portréty excentrických filmařů a neobvyklých osobností jako Johnnie To, Christopher Doyle či Asia Argento, si tentokrát vzal na mušku jednu z nejvýznamnějších postav současné kinematografie – Michaela Hanekeho. Jeho film Profese: režisér přináší vhled do tvorby i myšlení režiséra, který natočil snímky jako Funny Games (2x), Pianistka, Utajený, Bílá stuha, nebo Láska.

 

Zvuky od sousedů, 2012, režie: Kleber Mendonça Filho, foto: (c) Cinema Guild
Zvuky od sousedů, 2012, režie: Kleber Mendonça Filho, foto: (c) Cinema Guild


Syn velmistra podivností, Cronenberg junior, ukáže, že jablko i s hlodajícím červíčkem patrně nepadlo daleko od stromu. Jeho film Antiviral s důrazem na vizuální stránku mísí prvky hororu a sci-fi. V blízké budoucnosti totiž láska veřejnosti k celebritám dojde tak daleko, že si fanoušci budou draze pořizovat injekce s infekcí získanou od svých oblíbených hvězd. Jednoho dne se však nebezpečnou chorobou nakazí i pracovník kliniky, která tyto „radosti“ poskytuje.

Zvuky od sousedů, první celovečerní hraný snímek filmového kritika, programového ředitele předního alternativního kina v Recife, dokumentaristy a experimentátora Kleber Mendonça Filho, převrací naruby život v brazilské středostavovské čtvrti. Po příchodu soukromé bezpečnostní společnosti ovládne okolní prostředí nikoli bezpečí, ale spíše pořádná dávka úzkosti.

 

Mazánek, 2008, režie: Azazel Jacobs, foto: (c) Artists Public Domain
Mazánek, 2008, režie: Azazel Jacobs, foto: (c) Artists Public Domain

 

Německá režisérka Angela Schanelec představí coby členka poroty v průběhu festivalu hned několik svých filmů (Štěstí mé sestry, Marseille, Místa ve městech). Kdo chce začít od jejího nejnovějšího kinematografického příspěvku, může se s jejím precizně poklidným způsobem snímání křehkých momentů seznámit třeba na letišti Orly. Odpozorovaná mozaika životů v pohybu odhaluje skrze setkávání neznámých lidí tajemství a rozvíjí nečekané vztahy čtyř párů v davu čekajících pasažérů. Kdo nemusí v pátek 30. 8. ráno do práce, má jedinečnou možnost v 11.00 navštívit na FAMU také Master Class režisérky.


Podle časopisu Filmmaker Magazine patří Azazel Jacobs (syn avantgardního umělce Kena Jacobse) mezi 25 režisérů, kteří stojí za pozornost. Vliv rodinného prostředí, které se podle filmařova vlastního vyjádření značně podepsalo na jeho umělecké dráze, zkoumá i jeho snímek Mazánek (jehož děj se odehrává v režisérově skutečném domě v New Yorku a do rolí rodičů hlavní postavy obsadil tvůrce svého otce a matku). Hlavní postava totiž po návštěvě rodičů na Manhattanu zakotví znovu ve svém dětském pokoji a neustále hledá výmluvy a vymýšlí lži, proč se nevrátit zpátky k dospělému životu.


Termín konání: 28.8. - 1.9.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...