Jakub Špaňhel vystaví díla z pobytu na venkově | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Jakub Špaňhel vystaví díla z pobytu na venkově

redakce | 19.4.2013

Svérázná persona českého malířství Jakub Špaňhel vystaví své monumentální malby v galerii Kaple ve Valašském Meziřící. Výstava s názvem Van Gogh na venkově je pro veřejnost otevřena ode dneška, 19. Dubna 2013.

 

Jakub Špaňhel, Galerie Kaple
Jakub Špaňhel, Galerie Kaple

 

Jakub Špaňhel bezesporu patří mezi přední představitele současné české malby. V jeho velkoformátových sériích nalezneme inspiraci horami černého uhlí, barokem a neoexpresionistickou malbou, s níž se blíže seznámil na stáži v Německu. Poprvé na sebe upozornil malbami interiérů kostelů a katedrál, které vytvořil v rámci své diplomové práce. Později přišly jako chrámy současného světa budovy bank, série benzinových pump, hřbitovů, opuštěných měst, lustrů, ženských aktů, květin a černobílé obrazy inspirované grafickými díly Bohuslava Reynka.

 

Jakub Špaňhel, Galerie Kaple
Jakub Špaňhel, Galerie Kaple

 

V galerii Kaple budeme moci nahlédnout na novou sérii obrazů inspirovanou venkovem, kde autor momentálně tráví mnoho volných chvil. Fascinován zvířecím rodem  svérázným způsobem maluje domácí zvěř. Druhou sekci v prostorách galerie zastupují portréty slavných osobností - zejména malířů. Úvodním obrazem se stane třímetrový portrét Vincenta van Gogha, který dal výstavě název.

 

Jakub Špaňhel, Galerie Kaple
Jakub Špaňhel, Galerie Kaple

 

Jakub Špaňhel říká: „Vždycky jsem maloval věci, které existují.  Já si hrozně nerad něco vymýšlím, protože mi připadají reálné věci a normální život zajímavý a tak neskutečný, že mi to stačí.“ Jeho projev je gestický, převládá monochromní paleta okořeněná barevnými nádechy. Vyznačuje se nezaměnitelnou expresivní zkratkou, pohrává si s náhodou a bezprostředně přenáší předlohu i nemalířskými předměty na plátno. Disponuje talentem, jenž mu umožňuje na zdánlivě banálních tématech stavět. Takto dramaticky předefinované všední náměty vyznívají velmi emotivně, dekadentně a melancholicky, přesto z nich vyčteme i nadsázku. Sám svou malbu, která vzniká při vývojovém procesu, nazývá „expresivním impresionismem“.  

 


Termín konání: 19.4. - 13.6.
Kde: Galerie Kaple a Galerie Sýpka
Adresa: Zámek Žerotínů, zadní nádvoří, Valašské Meziříčí
Další info: http://galerie.kzvalmez.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...