Domácí úlohy Jána Šipöcze v galerii OFF/FORMAT | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Domácí úlohy Jána Šipöcze v galerii OFF/FORMAT

80% Recenze | Marek Šimoník | 15.4.2014

Galerie OFF/FORMAT ve své aktuální instalaci poprvé představuje ryzího fotografa. Ján Šipöcz (1983) je absolventem atelieru Fotografie na VŠVU v Bratislavě /2009/, zakládajícím členem o.s. PHOTOPORT a v roce 2012 na sebe upozornil účastí ve finále Ceny Oskara Čepana. V současné době žije v Praze. Autor se věnuje konceptuální fotografické tvorbě, fotí nalezené nebo znovuobjevené předměty, v některých sériích se věnuje paměti a vzpomínkám v individuálním nebo obecném pojetí.

 

Domácí úkoly Jána Šipöcze
Foto: Petr Marvan

 

 

Výstavní soubor, jehož kurátorem je Petr Kovář, je tvořen několika částmi. První skupinu tvoří velkoformátové zvětšeniny reprezentující název výstavy – Domácí úlohy. Malý soubor tří fotografií je prodchnut atmosférou domova a připomíná typický druh nudy vznikající z nutnosti splnit úkol. Člověk raději čtyřikrát umyje nádobí nebo se zaměří na banální detaily svého domova/okolí, jen aby nemusel plnit své povinnosti. Samozřejmě těžko říci, zda autora skutečně přepadaly tyto pocity před tím, než vstal a zmáčkl spoušť. Pokud by však pohnutky skutečně vycházely z křečovité nudy, výsledek rozhodně nudný není. Mimovolní záběr na květináč s trsem bylinek zaujme hrou s ohniskovou vzdáleností objektivu, oblečení odhozené (po náročném mytí nádobí) visí v pokoji na větvi stromu a dokonalá reklamní fotografie staré skleněné vánoční ozdoby v podobě americké vlajky je zhutnělým artefaktem vzpomínky na domácí, pohodovou nudu „kdysi před léty“. S mlhavou snahou o vydolování prvních tónů americké hymny je však divák v další části vtažen do jiných vzpomínek. Atmosféra doby podobná, místo a vlajky jiné. V místnosti rotuje diaprojektor a v jeho světle září záběr na pionýrský tábor. Špičky napnutých stanů vystupují z modrého klína domalované československé vlajky a její červená část se láme na táborové nástupiště. Další cvaknutí nekompromisního stroje rozsvítí naleštěný nahnědlý Wartburg zkušeně zaparkovaný do houští u rybníka, v záběru však přibyl černý yetti snažící se dostat do východoněmeckého bouráku a na dalším snímku ďábelský rudý baby superman útočí na vyhřátou deku rozprostřenou na louce u vody. Autor si v souboru nalezených diapozitivů přivlastňuje cizí vzpomínky na jedno z mála pozdvižení československé socialistické rodiny – dovolené u moře/vody a rodinné oslavy. Typizované situace každého zaprášeného fotoalba jsou autorem dotvořeny ke své dokonalosti pár tahy štětce.

 


Domácí úkoly Jána Šipöcze
Foto: Petr MarvanDalší autorovou oblíbenou formou jsou výřezy z nalezených fotografií. V OFF/FORMATU mají podobu řady malinkých zapaspartovaných obrázků tentokrát z autorova prostředí. Z rodinného alba vybírá, vyřezává a rámuje motivy, pomocí kterých se chce vypořádat s obdobím před počátkem vlastní fotografické tvorby.

 

Domácí úkoly Jána Šipöcze
Foto: Petr Marvan

 

 

Poslední soubor je sice tvořen třemi fotografiemi, které však vytvářejí jediný „rodinný portrét“, který se po vzoru Mony Lisy dívá všemi směry. Rafinovaným provedením může divák z různých úhlů sledovat, jak se proměňuje týl hlavy autora ve stejný pohled na jeho přítelkyni a ten zase v hlavu jejich psa.

 

Domácí úkoly Jána ŠipöczeFoto: Petr Marvan

 

 

Pro Jána Šipöcze, stejně jako pro mnoho dalších mladých autorů, je typický konceptuální přístup k fotografii, ale skutečnost, že je „rodilý“ fotograf, je na výstavě nepřehlédnutelná. Technicky dokonale zvládnuté provedení zvětšenin a zdánlivě ledabylé zavěšení evokující proces fotografické tvorby zanechává dojem klidné síly. Stejně pečlivá je i recyklace přisvojených souborů fotografií a diapozitivů a svou hravou vykořeněností vytvářejí protiklad k vycizelovaným zvětšeninám. Zašátrání v rodinném archivu/kruhu a jeho využití pro vlastní prezentaci není sice nic nového, ale vždy platí, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Výběr fotografií, vydestilovaná kompozice a opět precizní provedení vytváří nečekanou a tím i imponující souhru.

 

Domácí úkoly Jána Šipöcze
Foto: Petr Marvan


Termín konání: 9.4. - 14.5.
Kde: Galerie OFF/FORMAT
Adresa: Gorkého 41 – dvorní trakt, Brno
Další info: http://www.offformat.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...