Elfriede Jelinek opět v Divadle MeetFactory – On není jako on | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Elfriede Jelinek opět v Divadle MeetFactory – On není jako on

redakce | 27.1.2012

Německá režisérka a dramatička Katarina Schmitt připravila s Ivanou Uhlířovou, poslední držitelkou ceny Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon, inscenaci podle textu držitelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek – On není jako on. Premiéra hry se konala v Divadle MeetFactory začátkem listopadu a další reprízy jsou za dveřmi. Tak nejbližší již 31. ledna, další pak 23. února 2012.

 

Elfriede Jelinek – On není jako on: Ivana Uhlířová. Zdroj: MeetFactory
Elfriede Jelinek – On není jako on: Ivana Uhlířová. Zdroj: MeetFactory

 


Ve hře On není jako on se Elfriede Jelinek dívá, skrz osud švýcarského spisovatele Roberta Walsera, na otázky identity. Walser se na posledních 30 let svého života schoval v psychiatrické léčebně, kde přestal psát a jeho osud byl v mnohém podobný osudu Ivana Blatného. Jaká je identita spisovatele, který nepíše? Jaké jsou vůbec možnosti vyjádřit se jazykem? Kdo jsme? A kdo jsme bez jazyka? Hra se dotýká především témat umělecké identity člověka, schopnosti psát a jedním z těžišť inscenace je i téma zmizení a pojetí smrti.


Herečka Ivana Uhlířová se ve dvanácti obrazech prozkoumává nejrůznější možnosti vyřčení  'já'. Hraje několik postav zároveň a prozkoumává možnosti scénického zmizení herce. Existuje spousta možností jak zmizet, jak nebýt: člověk může přestat komunikovat na všech úrovních, herec se ale svého těla na jevišti nikdy nezbaví. O tomto napětí, o konfliktu mezi materiálností těla a přáním nebýt, vypráví On není jako on.


Na inscenaci se podílí mezinárodní tým velmi zkušených umělců. Kromě německé režisérky Katariny Schmitt (dvě inscenace připravila také v Divadle Komedie), její dvorní autor hudby Brit Nick Gill a americká scénografka Marsha Ginsberg, jejímž asistentem je, na Cenu Jindřicha Chalupeckého nominovaný, Pavel Sterec.

 

Elfriede Jelinek – On není jako on: Ivana Uhlířová. Zdroj: MeetFactory
Elfriede Jelinek – On není jako on: Ivana Uhlířová. Zdroj: MeetFactory

 Elfriede Jelinek – On není jako on
režie: Katharina Schmitt
dramaturgie: Jan Horák
scéna: Marsha Ginsberg
hudba: Nick Gill
hrají: Ivana Uhlířová

 


'Všechny ty řádky jsou teď jako mrtvoly, tiše ukryty ve Vás. Ve většině z nás vězí ještě pořád dost života, když si uděláme čas, abychom se našli! (…) Šťastný je ten, který ani netuší, co se rozumí pod pojmem být sám.'


Elfriede Jelinek - On není jako on


Termín konání: 31.1. - 23.2.
Kde: MeetFactory
Adresa: Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
Další info: http://meetfactory.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...