Jiří Straka: český malíř žijící v Číně, nebo čínský malíř s českou minulostí? | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Jiří Straka: český malíř žijící v Číně, nebo čínský malíř s českou minulostí?

redakce | 9.3.2015

Od 6. března do konce dubna vystavuje Galerie Václava Špály díla Jiřího Straky: devět obrazů velkých rozměrů, na nichž zachytil tradiční technikou vrstvené tušové malby detaily z pekingských periferií a stavenišť. K místu vzniku obrazů odkazuje i název jarní výstavy, Tušová staveniště. Součástí instalace jsou rovněž videozáznam a fotografie, které byly pořízeny na místech, kde vznikala vystavená díla a které mají návštěvníkům pomoci odhalit, proč si Straka vybral právě těchto devět objektů malby.

 

 

spalovka-jiri-straka-1
Jiří Straka: Přejetá žába 2014 tuš na papíře 177x230cm. Zdroj: www.galerievaclavaspaly.cz

 

 

Jiří Straka (*1967) je současný český umělec, kterého významně ovlivnilo asijské umění. Je jedním z mála cizinců, který měl možnost studovat tušovou malbu na Pekingské centrální akademii, nejprestižnější čínské výtvarné škole. Dnes již Straka působí jako její hostující profesor. Jeho tvorba je na pomezí mezi tradiční a moderní tušovou kresbou a vytváří paralelu k jeho životu ve dvou zcela odlišných zemí – v Číně a České republice, kde střídavě pobývá společně s manželkou, čínskou malířkou a organizátorkou výstav a jiných kulturních aktivit, A Qin.

 

 

spalovka-jiri-straka-2
Jiří Straka: Pytle 2014 tuš na papíře 208x218cm. Zdroj: www.galerievaclavaspaly.cz

 

 

 

Na otázku, zda je Straka českým malířem v Číně anebo už čínským malířem s českou minulostí, není snadné odpovědět. Připojil se k technice čínské tušové kresby a malby, ale oprostil ji od kaligrafické stylizace. Pro své práce používá savý čínský papír, který má jiné kvality než papír evropský, používá přírodní čínské štětce a samozřejmě používá třenou čínskou tuš. Nakonec papírové obrazy podlepuje hedvábím, jak bývalo v Číně zvykem. Velké formáty doslova pohlcují diváka bělostí, jasem prázdného prostoru a překvapují ho dovedností kresby.

 

 

 

 


Termín konání: 6.3. - 26.4.
Kde: Galerie Václava Špály
Adresa: Národní 30, Praha 1
Další info: http://www.spalovka.cz/cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...