Ve Fait Gallery se nyní setkáte se dvěma výstavami mladých umělců: Backstories a Status | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Ve Fait Gallery se nyní setkáte se dvěma výstavami mladých umělců: Backstories a Status

redakce | 4.12.2015

Brněnská Fait Gallery tento týden zahájila hned dvě výstavy. Do prostoru MEM připravil výtvarník Josef Achrer (*1982) výstavu nazvanou Backstories, která i přes svou svůdně vyhlížející zjevnost v mnoha ohledech téma obrazu a malby jako takové překračuje. Zároveň ale znovu objevuje řadu vztahů a daností, které tradičně spoluutvářely statut obrazu a jeho percepci. Do této potvrzovací smyčky však vstupují momenty, které nás mohou z této debaty vyvést k širší úvaze o fenoménech naší aktuální současnosti.

 

 

achrer-demek-fait-gallery-1
Josef Achrer: Backstories. Zdroj: https://www.facebook.com/FAIT-Gallery-198731196900551/

 

 

První tvorba Josefa Achrera se pozvolna vyvinula z figurativní fáze ovlivněné „neo-primitivistickou“ malbou 80. let, přes téma krajin, kde se v jeho přístupu jasněji projevuje reflexe média malby a obrazu samotného a dochází k postupnému koncepčnímu zpřesňování a redukci formálních prostředků. V práci z posledních let můžeme nacházet také jasné reminiscence na minimalismus a konceptuální tendence. Zásadním tématem tvorby posledních několika let je tedy vztah geometrie a krajiny. Achrer mluví o racionalizované krajině, nebo také o našem materialistickém vztahu k ní. Vedle toho se jeho zpracování souběžně pohybuje v rovině, která připomíná krajinu mytickou a idealizovanou. Odtud se autor dostává k obecnější problematice zobrazení a technologii s tím spjatou (např. práce ze série DATA) a samotné podstatě obrazu, k jeho funkci a historickým podobám.

 

 

achrer-demek-fait-gallery-2
Peter Demek: Status. Zdroj: https://www.facebook.com/FAIT-Gallery-198731196900551/

 

 

Druhá výstava nazvaná Status představuje dílo slovenského výtvarníka Petera Demka (*1980). Ve stejném smyslu, jako je skutečnost otázkou činu, je i práce Petera Demka realismem. Hmota v realismu, právě proto, že je realismem, vždy odpovídá myšlence. Schopnost vidět ideální formu, „to, jak to to má být“, je ostatně záležitostí letitého tréninku, růstu synaptických struktur neuronů v mozku. Prozření, tedy záblesk, jak nám již slovo opět napovídá, je uvolněním energie, reakcí elektrických nervových impulsů na viděné. Tvar nebo spíše forma, kterou Peter Demek v tomto záblesku nahlédne v určité situaci každodenního života, jako je dívka skládající papír ve vlaku, nebo kabel reproduktoru vinoucí se po schodech, nebo i jinak nekonečným zkoušením na papíře či v dílně, je poté fundamentem, základem další práce. Skoro by se dalo říci, jako by Peter v prorockém záblesku nahlížel na neviditelnou strukturu pod povrchem věcí.

Obě výstavy budou ve Fait Gallery k vidění do 28. ledna příštího roku.

 

 


Termín konání: 3.12. - 28.1.
Kde: Fait Gallery
Adresa: Ve Vaňkovce 2, Brno
Další info: http://www.faitgallery.com/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...