Kafka Band se chystá do Archy s novou deskou Das Schloss. Soutěžte o volné vstupenky! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Kafka Band se chystá do Archy s novou deskou Das Schloss. Soutěžte o volné vstupenky!

SOUTĚŽ | redakce | 22.5.2014

Kafka Band je literárně-hudební projekt, který vznikl v létě loňského roku. V pondělí 2. června představí v pražském Divadle Archa své Album Das Schloss (Zámek), které vyšlo v únoru 2014 u Supraphonu. Deska je soundtrackem ke stejnojmennému nedokončenému románu Franze Kafky, od jehož úmrtí 3. června uplyne devadesát let.

 


Zdroj: Divadlo Archa


 

„Chystáme velkou zádušní mši za Franze Kafku,“ říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který se v kapele znovu sešel s výtvarníkem a zpěvákem Jaromírem 99 (Priessnitz a Umakart). Oba proslavila spolupráce na kultovní komiksové trilogii Alois Nebel. Zatímco Jaromír 99 zpívá, Rudiš čte a recituje Kafkovy texty z románu Zámek.

 

„Je to nádherný román se silnou atmosférou, kterou jsme se snažili přenést i do hudby. V Arše přehrajeme celý Zámek. Vydáme se se zeměměřičem K. do zasněžené vesnice na konci světa, necháme ho bloudit vánicí a zamilovat se do Frídy. Máme připraveno i pár nových skladeb, které vznikly na základě Kafkových povídek,“ dodává Jaromír 99.

 

Zdroj: Divadlo Archa
Zdroj: Divadlo Archa


 

O videoprojekce se na koncertě postará VJ Clad, které živě pracuje s atmosférickými černobílým ilustracemi Jaromíra 99  z komiksové adaptace Zámku, pod kterou je podepsaný s americkým autorem Davidem Mairowitzem. Jejich komiks vyšel loni anglicky, česky a německy a vzbudil velký ohlas.

 

Pražské vystoupení v Divadla Archa je v Česku výjimečné, skupina hraje převážně v zahraničí. Kafka Band má za sebou vyprodané koncerty ve Stuttgartu, Amsterdamu, Mnichově a Salzburgu. Album Das Schloss představilo hned několik rakouských a německých rozhlasových stanic a na podzim kapela vyrazí na německé turné. Předkapelou v Arše bude Lesní zvěř, v níž působí Jiří Hradil, který v Kafka Band hraje na klavír a klávesy. I Lesní zvěř chystá na koncert v Arše speciální Kafkovský program.

 

Do kafkovské kapely pozvali Rudiš s Jaromírem 99 přední české hudebníky ze skupin Umakart, Priessnitz, Tata Bojs a zmíněné Lesní zvěře. Na kytaru hraje Dušan Neuwerth, který album Das Schloss také produkoval, na baskytaru a mandolínu hraje a.m.almela, na klavír a klávesy Jiří Hradil a na bicí a perkuse Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. O videoprojekce se na živých koncertech stará VJ Clad. A jako německý host zpívá v temném milostném duetu Grab / Hrob Christine Rahn. Právě tato skladba vyrazí do světa v polovině květnu jako další singl z desky. K písni vznikne také videoklip, jehož autorem je známý výtvarník, animátor a režisér Noro Držiak, který se podíval na filmové podobě komiksu Alois Nebel.

 

Písničky vzešly přímo ze stránek románu a komiksové adaptace. Kafkova němčina se v písních proplétá s češtinou, recitace se zpěvem. Hudba je zemitá, mrazivá a surová, ale ve stejné chvíli také křehká a něžná, podobně jako hrdinové románu. „Dost možná, že stejná kapela přivítala zeměměřiče K. i v románové hospodě U Mostu,“ dodává Jaromír 99.

 

Zdroj: Divadlo Archa
Zdroj: Divadlo Archa


 

Kafkovy příznivce potěší i pražský Goethe-Institut, který připravil hned dvě výstavy. Přesně sto let poté, co Kafka začal pracovat na svém románu Proces, se jeho rukopisy vrací zpět do Prahy. Pod názvem Kafka 2014: Proces. Originál a proměna se představí jeho dílo společně s komentáři českých a německých osobností. Paralelně se v komiksové výstavě s podtitulem K: KafKa v KomiKsu - připravené Davidem Zane Mairowitzem  - seznámíte s pracemi Chantal Montellier a Jaromíra 99. Obě výstavy budou zahájeny již zítra,  23. května v 17 hodin na Staroměstské radnici a potrvají do 30. června. Vstup je zdarma.

 

 

Soutěž

 

Soutěžíme o 3  volné vstupenky, na literárně-hudební večer dne 2. června 2014 v pražské Arše. Stačí odpovědět na naši soutěžní otázku:

 

Ve kterém roce zemřel Franz Kafka?

 

Výherce dvou volných vstupů  vylosujeme z došlých zpráv se správnými odpověďmi. 

 

Odpovědi zasílejte do 28. května 2014  e–mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďte „SOUTĚŽ – Kafka Band“.

 

VÝHERCEM SOUTĚŽE SE STÁVÁ ALEŠ HOLÝ! GRATULUJEME! 

 

Přejeme hodně štěstí!

 

Svou účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s uchováním Vaší e-mailové adresy v databázi portálu kulturissimo.cz pro účely rozesílání kulturních tipů a informací o dalších soutěžích o vstupenky i jiné ceny. Po obdržení prvního takového informačního e-mailu se z databáze budete mít možnost kdykoliv odhlásit.


Termín konání: 2.6.
Kde: Divadlo Archa
Adresa: Na Poříčí 26, Praha 1
Další info: http://www.archatheatre.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...