Národní galerie připomíná život a dílo architekta Karla Pragera | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Národní galerie připomíná život a dílo architekta Karla Pragera

redakce | 24.9.2013

Karel Prager (1923-2001) byl jedním z nejvýraznějších tvůrců české architektury 2. poloviny 20. století. Architekt, který vstoupil do praxe v období tzv. socialistického realismu, se do popředí prosadil již v první polovině 50. let. Na špičku české architektury se dostal v letech šedesátých, kdy se česká architektura zbavila planého historismu a vrátila se ke své tradici inženýrského oboru. Výstava, která se koná při příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin, představuje nejucelenější průřez architektovy tvorby v modelech, plánech i fotografiích.

 


Nová scéna ND, foyer

 

Pro Karla Pragera architektura vždy znamenala postavený dům – pro dosažení tohoto cíle dokázal nejen navrhnout zajímavý projekt, ale také vymyslet novou konstrukci, nový typ stavebního prvku – a v případě potřeby i prosadit jejich výrobu. Tak tomu bylo při stavbě Ústavu makromolekulární chemie, kde se poprvé objevily lehké závěsové panely vlastní české výroby. Jeho vzorem byl Ludwig Mies van der Rohe, jeho „méně je více“, ale především jeho pojetí fasády jako kůže, lehkého pláště přehozeného přes konstrukci.

 

Ústav makromolekulární chemie byl zřejmě nejvýraznější pražskou stavbou, která vyhlásila definitivní konec nešťastnému odbočení  50. let a která předznamenala, že česká architektura bude následujících let nejsilnější tam, kde bude rozvíjet nejen svou funkcionalistickou tradici, ale také klasické inženýrské školení svých tvůrců.

 

Karel Prager
Bývalá budova Federálního shromáždění, dnes jedna z budov Národního muzea v Praze

 

 

Největším tématem Karla Pragera byla Praha. Zde je realizována většina jeho staveb.  Jeho první velikou stavbou se stala budova původně Federálního shromáždění, dnes Národního muzea. Překvapivá byla především nestárnoucí elegance objektu, od celkového pojetí až po poslední detail. To byl architektův způsob práce.

 

Mimo Prahu toho bylo zdánlivě málo – nejprve, ještě v době tzv. socialistického realismu, obytné stavby v Ostravě či Strakonicích či experimentální dům v Otrokovicích. Později kulturní dům ve Veselí nad Lužnicí a Březnici a nečekaný futuristický objekt rekreačního zařízení v Harrachově. Po roce 1990 soubor rodinných domů v Kamenici, navržený od celkové urbanistické koncepce. A ve stejné době se nečekaně pustil do rekonstrukcí. Vlastně s nimi začal již dřív, to když navrhl budovu Nové scény Národního divadla, kde ke spolupráci na ojedinělé skleněné architektonické plastice přizval Stanislava Libenského a Jaroslavu Brychtovou. Jednou z jeho posledních realizací byl obytný soubor U Kříže v pražských Jinonicích, kde  vytvořil ojedinělou obytnou skupinu pohodlných, pohledných a přívětivých domů, vyjadřujících radost z bydlení. Po Karlovi Pragerovi zbyla neobyčejná architektura, která dodnes nikoho nenechává v klidu.


Termín konání: 20.9. - 5.1.
Kde: Národní galerie - Veletržní palác
Adresa: Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Další info: http://www.ngprague.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...