Knížku… milý Ježíšku | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Knížku… milý Ježíšku

Šárka Nováková | 11.12.2013

Ať už u vás nosí dárky Jezulátko, děda Mráz či Santa Claus, nikdo z nich by neměl zapomenout na příděl dobré literatury. Pokud jim hodláte s umístěním knih pod stromeček trochu pomoci, připravili jsme pro vás dvacet tipů na zajímavé, kvalitní a převážně nové knihy, které potěší široké spektrum obdarovaných. Naše typologie je spíše orientační, při výběru samozřejmě záleží především na zájmech a čtenářských preferencích vašich bližních.

 

PRO MÁMU

 


Zadie Smithová: SEVEROZÁPAD (BB art)

 

 

Nejnovější kniha britské autorky, která zazářila svou prvotinou Bílé zuby, překvapila následujícím Sběratelem autogramů a okouzlila svým třetím románem O kráse, nese v originále prostý název „NW“ (neboli Northwest, od čehož se odráží český překlad). Už titulní minimalismus naznačuje odlišnost aktuální prózy, která se svým modernistickým pojetím odkazuje k Jamesi Joyceovi podobně, jako se předchozí dílo O kráse opíralo o duchovní patronát E. M. Forstera. Příběhy čtyř postav, plynoucí v nechronologicky vyprávěných různě dlouhých časových úsecích, tak mění formu od proudu vědomí přes úsečné komentáře či realistický popis až po číslovanou osobní historii. Čtveřice protagonistů Leah, Natalie, Felix a Nathan pochází z chudinského sídliště v severozápadním cípu Londýna, jehož stínu se hrdinové v dospělosti neustále pokoušejí uniknout a doufají, že jim kvas velkoměsta dopřeje zapomenout na jejich neslavné začátky. Obrazy jejich nespokojenosti, neukotvenosti, neschopnosti dospět se tak tragikomicky proplétají do barvité koláže hlasů a osudů plynoucích frekventovanými křižovatkami, křivolakými průchody i slepými uličkami tepající metropole.

 


Alison Weirová: JINDŘICH VIII.: KRÁL A DVŮR (BB art)

 

Autorčina slabost pro Anglii 16. století a zejména pro kontroverzní postavu Jindřicha VIII. se projevila již v její rané knize Šest žen Jindřicha VIII. Dvacet let poté se v titulu Pád Anne Boleynové (recenzovali jsme zde) vrátila k panovníkově druhé manželce i anabázi, která nejprve rozvrátila anglickou církev a následně stála královnu hlavu. Zatímco první kniha je poutavou populárně-historickou sondou, druhá už nabízí více suchých fakt a klade větší nároky na soustředění. Aktuální svazek se nachází někde na půl cesty mezi oběma předchozími a fundovaně, leč stále čtivě se snaží ukázat oslnivý Jindřichův dvůr v kontextu kulturních, společenských a politických souvislostí. Autorka polemizuje s některými svými dřívějšími teoriemi a předkládá i nové závěry, založené na dosud nepovšimnutých dokumentech. Její vyčerpávající studie dobového dvora oplývá zejména barvitým líčením způsobu života i přehršlí příběhů. Jde přece o biografii a popis okolí vladaře, který byl rytířem, básníkem, hudebníkem, tanečníkem, mecenášem umění či architektury, ale též náboženským hloubavcem a labužnickým vychutnavačem života i milovníkem žen, o čemž svědčí počet jeho chotí.   

 

PRO TÁTU

 


Bill Bryson: DŮM (Pragma)

 

Bill Bryson, anglofilní Američan, je českým čtenářům známý především díky Zápiskům z malého ostrova a Stručné historii téměř všeho, v nichž s britským suchým humorem vylíčil své cesty po Anglii i svou neutuchající touhu pochopit všechno, co se událo od velkého třesku po zrození civilizace. Jeho nejnověji přeložená kniha má podtitul Domov, domácnost, dějiny architektury, ale lépe ji vystihuje spíš originální název At Home: A Short History of Privatel Life (Doma: stručná historie soukromí). Zamýšlí se v ní nad tím, kterak ve škole studujeme dějiny válek a bitev, avšak méně už se zabýváme historickou každodenností, přičemž klíčové okamžiky dějin se obvykle promítají i do uspořádání a fungování našich domovů. Jak souvisí např. Světová výstava konaná roku 1851 v Londýně se splachovacími toaletami, obliba aspidistry coby interiérové květiny s plynovým osvětlením či megalomanství amerických zbohatlíků s temnou chodbou na staré anglické faře? V myšlenkové reflexi posledních 150 let civilizace všechno evidentně souvisí se vším a obzvláště s tím, jak v soukromí prožíváme své životy. Ovlivnila je elektřina i architektura, metody uchovávání jídla i vlny epidemií, obchod s kořením, nošení krinolín či používání knoflíků. Historie na nás totiž vykukuje ze všech koutů našich domovů…

 


Jan Němec: DĚJINY SVĚTLA (Host)

 

Román o proslulém českém fotografovi Františku Drtikolovi okouzlí poetickou až básnivou dikcí, archaickým jazykem s nánosem patosu přesně ve stylu Drtikolova slohu, který je známý např. z jeho deníků. Však jsou také součástí díla úryvky dopisů Františka Drtikola Elišce Janské, takže si čtenář může osobitý tón hlavního hrdiny srovnat s laděním celé knihy. Ta je psána v netradiční du-formě, kdy autor ve vyprávění oslovuje protagonistu, ale zároveň jako by hovořil přímo ke čtenáři. Spisovatel přitom dokáže neobvyklý prvek začlenit do textu tak, že nenarušuje jeho čtivost. Hlavním lákadlem je ale samozřejmě rozporuplný život mistra portrétů i aktů, který neměl příliš štěstí na ženy a který se stal velkým propagátorem buddhismu, ale i členem komunistické strany. Biografický román je v jistém smyslu opravdu „dějinami“ světla, kterého se nedostává v příbramských stříbrných dolech a jež posléze vykresluje ornamentální charakter secese i minimalističtější modernistické tvary, charakteristické rysy portrétovaných tváří i lepé křivky nahých modelek, a nakonec je přítomno také v podstatě Drtikolem praktikovaných duchovních nauk.

Náš tip: Ke knize můžete jako vhodný dárek přidat i vstupenky na výstavu František Drtikol: Z fotografického archivu v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu, která byla prodloužena až do 19. ledna 2014. Dva lístky za cenu jednoho můžete výhodně pořídit díky Kulturním slevovým kuponům v sekci výstavy. V sekci ostatní zase můžete získat 30% slevu na knihu Dějiny světla a další tituly z produkce nakladatelství Host.

 

PRO SÉGRU

 


Jeffrey Eugenides: SEBEVRAŽDY PANEN (Host)

 

S příběhem sester Lisbonových se leckdo setkal již ve filmové podobě, pod názvem Smrt panen jej totiž jako svůj celovečerní debut natočila Sofia Coppola. Přestože je její adaptace poměrně věrná, nepřenáší důsledně dusivou atmosféru postupného rozkladu. První román spisovatele oceněného později Pulitzerovou cenou za knihu Hermafrodit (BB Art, 2009) vypráví v plurálu skupina pubertálních chlapců fascinovaná pěticí sester ze sousedství. Děvčata ve věku 13 až 17 let skomírají pod přísným dohledem zkostnatělé matky až do chvíle, kdy se nejmladší z nich rozhodne vzít si život. Následné dočasné uvolnění striktních pravidel však vyústí v ještě tužší žalář a pochmurné osudy dívek jakoby v sobě odrážely, nebo alespoň předznamenávaly nadcházející úpadek detroitského předměstí, které je jejich domovem. Hoši se pasují do role samozvaných kustodů krátkých životů platonicky zbožňovaných dívek a dopodrobna si vybavují nezapomenutelné momenty rezonující neuchopitelnou a tajemnou ženskostí. Nejsilnější zbraní knihy je však výborně zprostředkovaná podmanivá nálada ospalých ulic rozpálených sluncem, hutná vůně poupat zadušených v rozkvětu i  ovzduší nakažené dekadencí, které se od chátrajícího domu šíří do okolí jako choroba.

Náš tip: Sebevraždy panen i další tituly z produkce nakladatelství Host si můžete díky Kulturním slevovým kuponům pořídit s 30% slevou. Výhodnou nabídku najdete v sekci ostatní.

 


Montague R. James: PŘÍBĚHY SBĚRATELE STAROŽITNOSTÍ (STRAŠIDELNÉ SPISY I, Plus)

 

Další přírůstek do edice Pandaemonium přináší první svazek strašidelných povídek z konce 19. století, jejichž autor ovlivnil mnoho svých následovníků, přestože původně začal duchařské příběhy psát hlavně pro své potěšení a pobavení svých kolegů. Univerzitní profesor a britský gentleman byl stejně jako spousta protagonistů jeho próz učencem, odborníkem na staré rukopisy se zájmem o archeologii, jazyky a středověk. Jeho hrdinové ovšem na své badatelské vášně často nepěkně doplatí a co se zprvu zdá být jen zajímavým historickým nálezem, jim do života vnese strach plynoucí z neklidného odpočinku zemřelých či dokonce z bytostí ještě nezemštějších. James své příběhy vymanil z „gotických“ klišé a zasadil je do věrohodnějších reálií své současnosti; zároveň dokázal skrze děsivé náznaky (zmuchlané prostěradlo, výhrůžný pařát, vzdálený smích) a proklamovanou zlovolnost nadpřirozených bytostí vyvolat neobyčejně mrazivý účinek. Ve sbírce se objevují povídky z let 1885 – 1919, z nichž sedm textů již česky vyšlo v antologii Výstraha zvědavcům (Odeon, 1997). Spolu s chystaným pokračováním strašidelných spisů (vyjde v květnu/červnu 2014) pak nabídnou soubory Příběhy sběratele starožitností kompletní dílo M. R. Jamese. Nechybí ani komentáře a vysvětlivky; v aktuální knize je zařazena rovněž autorova předmluva a krátký esej o specifikách „strašidelného žánru“, druhý svazek pak nabídne i zasvěcenou kontextuální analýzu spisovatelovy tvorby.

 

PRO BRÁCHU

 


Denise Mina, Leonardo Manco, Andrea Mutti:
MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY II
(Host)

 

Konečně se komiksová adaptace první knihy trilogie Milénium dostává do  zajímavé fáze… Úvodní sešit střídal linii novináře Mikaela Blomkvista, najatého stařešinou kdysi slavného průmyslnického rodu na vyřešení třicet let starého případu zmizelé dívky, a mladé hackerky Lisbeth Salanderové, která jej v rámci bezpečnostní agentury pomohla prověřit. Teď se ovšem jejich osudy spojí a celá adaptace získává grády. Pátrání uvízlé ve slepých uličkách se totiž díky drsňačce s eidetickou pamětí významně posune a odkryje kostlivce ve skříni rodiny Vangerů. Vizuálně odlišná pojetí stylizovanějšího, světlejšího a barevnějšího Mikaelova vyšetřování (italský kreslíř Andrea Mutti) a temné odstíny realističtěji a detailněji ztvárněného příběhu Lisbeth tak nacházejí čím dál více styčných bodů. Scenáristka Denise Mina se navíc nebojí šetřit slovy a komiks se díky tomu může leckdy rozmáchnout k čistě obrazovému vyprávění a v zásadních momentech pracovat s funkční zkratkou.

Náš tip: Komiks i další tituly z produkce nakladatelství Host si můžete díky Kulturním slevovým kuponům pořídit s 30% slevou. Výhodnou nabídku najdete v sekci ostatní.

 


Darek Šmíd: SUPERPÉRÁK (Odeon)

 

Nesuďte knihu podle obalu, který vizuálně sugeruje eroticko-humoristickou variaci Čtyřlístku. Prozaický debut Darka Šmída totiž sice tematicky připomíná komiksovou předlohu, ale rozhodně jeho drsnější, spíše noirovou verzi. Však také autor několik komiksů i překládal (např. Kick-As: Nářez, Transmetropolitan) a své vzory, jako Warrena Ellise nebo Chucka Palahniuka, jeho debut rozhodně nezapře. Kromě cynismu, násilí a samozřejmě sexu transponovaných do severočeské obce, kde je život adekvátně krutý, nechybí v novele ambivalentní hrdina se super schopnostmi neboli nadpřirozeným přirozením, temná femme fatale a přes míru obětavá dívčina, která by svou láskou protagonistu ráda vykoupila. Literární hříčka si na příběhu příliš obdařeného sirotka pohrává s pop-kulturními klišé a brakovostí, do nichž ovšem neváhá přimíchat frustraci, zoufalství, alkoholismus i agresivitu plynoucí z neschopnosti vymanit se sociální podmíněnosti. Čtení je to zábavné i neveselé, vzrušující i deprimující; ve formě komiksu by šlo o vysloveně slibné dílko, v knižní podobě jde alespoň o celkem neobvyklý počin – zejména co se produkce České řady prestižního nakladatelství Odeon týče.

 


Jo Nesbø: NETOPÝR (audiokniha, OneHotBook)

 

Řidiči či lenivější čtenáři své čtivo často ocení i ve zvukové verzi. Jako audiokniha je k dostání i oblíbený norský detektiv se zhoubnou náklonností k alkoholu, který přes své evidentní slabiny nakonec vždy dokáže polapit pachatele – otázkou ovšem zůstává, jestli to zvládne včas, než utrpí někdo z jeho blízkých. Na rozdíl od knižní série by měl Harry Hole v „mluveném slově“ vycházet popořadě a jako první si tedy lze pořídit Netopýra. V něm se Harry po osudovém lapsu způsobeném příklonem k lihovinám vydává řešit případ do slunného Sydney, kde snad bude méně na očích. Zdánlivě jednoduchá vražda jeho blonďaté krajanky ovšem nabývá olbřímích rozměrů, když se ukazuje, že velmi podobných zločinů se po celé Austrálii v posledních letech vlastně událo víc. Harry tudíž bude mít co do činění nejen sám se sebou, dlouholetým vztahem k pití a počínajícím vztahem k místní krásce, ale především se sériovým vrahem. Napínavou detektivku posluchačům vypráví herec Hynek Čermák, který umí výtečně vystihnout jak hrdinovy ironické hlášky, tak jeho démony a smutek číhající pod maskou sarkasmu.

Náš tip: Netopýra i další audioknihy si můžete díky Kulturním slevovým kuponům pořídit s 30% slevou. Výhodnou nabídku na nákup v e-shopu audioteka.cz najdete v sekci ostatní.


 

PRO PARTNERKU

 


Ian McEwan: MLSOUN (Odeon)

 

Nejnovější román z pera prověřeného britského autora (např. Solar, Sobota, Pokání, Nevinný, Betonová zahrada…) v sobě kombinuje literární hru, špionážní thriller i love story. Hlavní hrdinka Serena je pohledná blondýnka, vášnivá čtenářka a průměrná studentka matematiky. V posledním ročníku univerzity v Cambridgi však prožije krátký románek s jedním z profesorů, který ji začne připravovat na vstupní pohovor do britské tajné služby MI5, kam ji posléze také přijmou. Přestože 70. léta v Británii jsou bohatá na kontroverzní dění (studená válka, hospodářský propad, nepokoje i hrozby teroristických útoků IRA), čeká ji především nudná kancelářská práce. Díky své hojné četbě se dívka za čas kariérně posune k operaci Mlsoun, v jejímž rámci chce MI5 finančně podporovat autory, kteří budou ve svých knihách proklamovat „správné“ názory. Jak je však Serena naivní, literárně nevzdělaná čtenářka, je také podobně prostoduchou agentkou a do vybraného mladého spisovatele se bryskně zamiluje. Neuvědomuje si však, že zatímco se zoufale snaží ochránit vzniklý, dlouhodobě neudržitelný vztah, zdaleka ne všechno v jejím okolí je takové, jaké se na první pohled zdá být.

 


Ali Smithová:  TAM NĚKDE ZA DUHOU
(Plus)

 

Kniha sice není čerstvou předvánoční novinkou (vyšla už letos na jaře), ale její vyznění, čtivost i hravost z ní dělají ideální dárek pro každého, kdo má rád kvalitní literaturu, nechybí mu smysl pro humor a rád by sáhl pro změnu po něčem optimističtějším. Což ovšem neznamená, že skotská spisovatelka Ali Smithová (Hotel Svět, Jiné povídky a jiné povídky) se pustila do humoristické literatury, nebo že tentokrát vynechala společenskou kritiku – jen proti měšťáctví a banalitě staví rozmanitost i absurditu každodennosti a sžíravou ironii. Mozaika čtyř vypravěčů postupně skládá obraz tajemného Milese Gartha, který na slavnostní večeři u neznámých lidí pod záminkou „potřeby“ vystoupal do patra, kde se zamkl v hostinském pokoji a odmítl vyjít ven. Když snaha dostat jej pryč oficiální cestou selhává, majitelka, která by jen nerada vylamovala vzácné dveře, zavolá na číslo, jež najde v mobilu nezvaného hosta. Odpoví jí sympatická třicátnice Anna, která Milese potkala před dvaceti lety na školním zájezdě, ale od doby puberty s ním neměla žádný kontakt. Stejně letmo se s ním znal i Mark, který jej na osudnou večeři přivedl jako svůj doprovod, nebo stará paní, jíž Miles chodil navštěvovat každý rok v den výročí úmrtí její dcery. Každého však setkání s ním významně ovlivnilo, stejně jako malou „chytrolínku“ ze sousedství, která dobrovolnému vězni dělá společnost i spojku s vnějším světem.

 

PRO PARTNERA

 


Roberto Bolaño: TŘETÍ ŘÍŠE (Argo)

 

Koho zaujaly nezkrotně rozbujelé, makabrózní knihy chilského autora Roberta Bolaña (Chilské nokturno, Divocí detektivové, Nacistická literatura v Americe, 2666), nemůže letos bez povšimnutí minout jeho posmrtně vydaný román Třetí říše. Ačkoli se českým čtenářům dostává do rukou až nyní, Bolaño jej napsal už roku 1989 v prvním období své spisovatelské dráhy, s jeho vydáním však váhal. Příběh je vyprávěn formou deníkových zápisů pětadvacetiletého Němce Uda Bergera, vášnivého hráče a tvůrce válečných deskových her, který si prostřednictvím každodenního psaní chce vylepšit stylistiku pro odborné články. Udo tráví se svou přítelkyní Ingeborg polopracovní dovolenou na katalánském pobřeží v hotýlku Del Mar vlastněném Němci, kam v pubertě jezdíval s rodiči. Namísto chytání bronzu se Udo raději věnuje zdokonalování taktiky a vymýšlení nových variant hry nazvané Třetí říše, zároveň jej nepřestává fascinovat stárnoucí tajemná majitelka hotelu, do níž byl platonicky zamilován už jako adolescent. Prázdninovou idylu zásadně ovlivní i setkání s německým párem Hannou a Charlym a intervence místních nádeníků přezdívaných Vlk, Beránek a Škvarek. Zejména poslední jmenovaný, spálený a zohyzděný majitel šlapadel, se ukáže být nečekaně nadaným protihráčem v partii Třetí říše. Při nevyhnutelné porážce se Udovi postupně smazává hranice mezi hrou a skutečností… Jako všechny ostatní autorovy knihy text do češtiny opět výtečně převedla Anežka Charvátová, oceněná vloni Jungmannovou cenu za nejlepší překlad spisovatelova vrcholného díla 2666.

 


Umberto Eco: ZPOVĚĎ MLADÉHO ROMANOPISCE (Argo)

 

Přestože knihy Umberta Eca rozhodně nejsou pro každého, bývají celkem oblíbeným (nejen vánočním) dárkem. Jeho sofistikované romány (např. Jméno růže, Baudolino, Pražský hřbitov), čtivé, leč fundované eseje (např. Poznámky na krabičkách od sirek, O literatuře, Vytváření nepřítele) či obrazové encyklopedie (Dějiny krásy, Dějiny ošklivosti, Dějiny legendárních zemí a míst) prozrazují dobrý vkus i široký rozhled dárce a nezklamou ani náročného obdarovaného. Zatímco poslední zmíněný „průvodce“ Dějiny legendárních zemí a míst, který rovněž aktuálně vyšel včas na předvánoční trh, vyžaduje čtenáře s konkrétním zájmem o fiktivní krajiny a jejich dějiny, nejnovější „zpověď“ předpokládá příznivce autorovy tvorby. Eco totiž ve čtyřech esejích odpovídá na otázky ohledně svého beletristického psaní (často se však odkazuje i na to, co o tématu prohlásil ve svých teoretičtějších knihách), které mu často pokládali novináři, recenzenti, nakladatelé, překladatelé i čtenáři; a to včetně těch, které už zodpověděl, ale své výroky nemyslel vážně, nebo je časem přehodnotil. Vždyť se – jak praví titulní narážka na Joyce – stále jedná o „mladého“ umělce, který sice přesáhnul osmdesátku, ale svůj první román napsal teprve před třiatřiceti lety…

 

KAMARÁDCE

 


Joël Dicker: PRAVDA O PŘÍPADU HARRYHO QUEBERTA
(Argo)

 

Tenhle text je nejvhodnějším dárkem pro nadšenou čtenářku, která však obvykle nesahá po ničem rozporuplnějším, než jsou detektivky či milostné příběhy. V jednom objemném svazku nabízí román švýcarského autora obojí a to ve čtivé formě, která v žebříčcích nejprodávanějších knih načas převálcovala dokonce  i všechny odstíny šedi a získala „malou“ Goncourtovu cenu od studentů (Le Goncourt des lycéens). Próza propojuje rady staršího uznávaného spisovatele Harryho Queberta mladému hrdinovi Marcusovi Goldmanovi, který se při psaní druhého díla potýká s autorským blokem, a nenaplněný milostný příběh z doby, kdy byl současný mentor v podobném věku i situaci jako dnes jeho žák a zamiloval se do patnáctileté dívčiny jménem Nola. Ta se mu tehdy stala múzou a inspirovala jeho literární opus magnum, načež za dramatických okolností zmizela. Zabržděného Markuse nakonec rozepíše až náhodné objevení Noliny třicet let staré mrtvoly na Harryho zahradě – je odhodlán najít pravdu a svým novým textem bývalého učitele očistit. Kniha má svoje mouchy: místy je zbytečně překombinovaná, postavy se občas pohybují na hranici karikatury a love story je na kontroverzní poměr třicátníka s nezletilou podivně cudná. Na druhou stranu však zajímavě vykresluje atmosféru maloměsta, nakladatelský byznys i autorskou nerozhodnost a detektivní linie je chvílemi velice napínavá.

 


Simon Mawer: PÁD
(Kniha Zlín)

 

Komu se líbily předchozí Mawerovy knihy (Skleněný dům, Mendelův trpaslík, Dívka, která spadla z nebe), bude nadšen i tentokrát. Stejně jako ony je Pád poněkud melodramatický až patetický, trochu předvídatelný, ale v některých částech výjimečně působivý. Nechybí v něm historická linka odehrávající se v minulosti rodičů hlavních hrdinů za druhé světové války, milostné trojúhelníky, ani signifikantní prostředí – tentokráte horolezců a jejich výprav na nebezpečné vrcholky. Robert Dewar se vydává na retrospektivní cestu do dob svého dětství a mládí… a čtenář s ním dojde až do dob mládí jeho matky. Spouštěcím momentem vzpomínání a pátrání v dávných časech je smrt jeho starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona. Se známým a úspěšným horolezcem už od dětství sdíleli mnohé, ale nakonec se rozešli ve zlém. Jeho pád z obávané skalní stěny v severním Walesu, kam se vydal sám a bez jištění, v Robertovi probouzí chuť nalézt odpovědi na nezodpovězené otázky vlastního života, přičemž je nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím.

 

KAMARÁDOVI

 


Robin Sloan: NON-STOP KNIHKUPECTVÍ PANA PENUMBRY (Host)

 

Čtivá oddechovka, které se daří skloubit staré s novým, dobrodružství s hloubavostí, kreativitu s pečlivostí a moderní technologie s kulturou knihy. Webdesignér Clay Jannon, který kvůli ekonomické krizi přišel o místo, nastupuje dočasně jako prodavač noční směny do podivného knihkupectví pana Penumbry. Místo klasických zákazníků sem chodí členové zvláštního čtenářského klubu a půjčují si výhradně svazky ze speciálního oddělení. Šifrované svazky. Clay se svým kamarádem Neelem a fascinující dívkou Kat, specialistkou na vizualizaci dat zaměstnanou v Googlu, se rozhodnou všem záhadám přijít na kloub. Tajemství totiž nejenže přesahuje zdi sanfranciského knihkupectví, ale sahá dokonce i daleko do minulosti. Dokáže síla současných počítačů uvést do kontextu znalosti věků, nebo je spíš jejich nepřítelem, jak tvrdí mysteriózní kontrolor Korvina? Co propojuje tajný spolek luštitelů dávného vědění, příběh vzniku jednoho písma a fantasy sérii Kroniky dračích písní, pro které má od dětství slabost hlavní hrdina?

 


Andrew Miller: ČISTÝ
(Host)

 

Ve Francii v předvečer Velké francouzské revoluce je Jean-Baptiste Baratt novým typem vzdělance – podstatné pro něj nejsou ani tak filosofické a náboženské traktáty, jako spíše encyklopedie a vědecká díla povahy exaktní: je inženýrem. Ve všudypřítomné špíně a hnilobě hlavního města, která se metaforicky vztahuje též k dosud málo probuzenému duchu myšlenkové emancipace lidu, musí o své místo na slunci bojovat všemi duševními i fyzickými silami. Až od samotného krále dostane zakázku vyčistit proslulý Hřbitov neviňátek, jenž svým puchem obtěžuje obyvatele přilehlých čtvrtí. Úkol, jenž se zpočátku hrdinovi nezdá zcela odpovídající jeho ambicím, se postupně ukáže být zadáním hodným skutečně osvícenského člověka: je třeba vyřešit nejen technické překážky spojené s přesunem hromad ostatků a svaté půdy, ale též rozbít četné předsudky a ideový odpor ze strany církevních představitelů i místních usedlíků. Stěhování těl se navíc zdá být jinotajným obrazem nadcházejícího historického masakru a to v několika rovinách významu. Anglický spisovatel Andrew Miller napsal svůj román coby historické podobenství, jež lze číst různě: naznačené interpretace se nabízí, ale nevnucují. Text je uchopen volněji bez nešvarů schematizování - čtenář, na rozdíl od románových protagonistů, může během čtení „volně dýchat". Knihu lze tedy vnímat jako historický román s množstvím detailů, které nejsou bez zajímavosti, i coby nevtíravou víceznačnou metaforu. Tomu odpovídá i autorova stylistika - vyprávění je lineární, plynulé, sebevědomě celistvé, aniž by strhávalo pozornost na extrovertní jazykové finesy.

Náš tip: Oba výše uvedené svazky Non-stop knihkupectví pana Penumbry i Čistý a další tituly z produkce nakladatelství Host si můžete díky Kulturním slevovým kuponům pořídit s 30% slevou. Výhodnou nabídku najdete v sekci ostatní.

 

PRO DĚTI

 


Timothée de Fombelle: VANGO (Baobab)

 

Další omamně dobrodružný román od autora Tobiáše Lolnesse tentokrát vykoukl z říše miniaturních bytostí žijících ve stromech a vrátil se k lidským proporcím. Spisovatelův nový hrdina se ocitá v první polovině minulého století, v okouzlující éře prvních vzducholodí, rychlovlaků, mrakodrapů, ale zároveň ve složité době nastupujícího nacismu a bolševismu mezi dvěma světovými válkami. Chlapec vyvržený mořem kdesi u sicilských Lipar usilovně pátrá po své identitě, aby zjistil, proč mu kdosi neustále ukládá o život. V příběhu hocha, který krmí vlaštovky z ruky a miluje výšky, nechybí ztroskotání, pronásledování, poklad, vražda, pomsta, padouch, zrádce, nečekaná setkání, honičky, převleky, záměny, úniky, osudová žena a samozřejmě velké tajemství, za jehož odhalením je nutno se vydat do Paříže i Londýna, New Yorku či Moskvy až po jezero Loch Ness nebo žalář Sing Sing. Román s jemným humorem vzdává hold velkým epickým vypravěčům a uchvátí odrostlejší děti, nezcyničtělé puberťáky i dospělé, kteří nepřestali mít rádi pohádky.

 


Petra Dvořáková: JULIE MEZI SLOVY
(Host)

 

Rozvod rodičů a následné sžívání s novou realitou očima zvídavé desetileté holky, kterou trápí, že nemůže být se svou maminkou. Už druhý rok bydlí se svou mladší sestrou Elou na vesnici u táty s jeho přítelkyní („tetou“) a jejími dvěma syny. Přesun z Prahy na venkov, noví spolužáci, nevlastní bráchové a máma je kdesi na léčení… Dospělí ji zavlekli do nesrozumitelného světa, kde se to jen hemží neznámými slovy jako například „sex“, „kyberšikana“, „handicapovaný“, „dentální hygiena“ nebo „kreditka“. Kdo se v tom má vyznat? Na pozadí krátkých poutavých příběhů přináší knížka výklad řady pojmů, které ze světa dospělých pronikají do světa dětí. Spoustě z nich Julie rozumí, jiná si vykládá svou vlastní logikou, která ve své nesmyslnosti často odhalí paradoxy dospěláckého světa. S přímočarostí sobě vlastní se snaží porozumět chování i výrazu těch „velkých“, kteří tvrdí, že je třeba mluvit pravdu, jenže sami pak v jednom kuse mlží a vymýšlejí si. Knížka je opatřena hravými „okatými“ ilustracemi přední slovenské výtvarnice Katariny Gasko.

Náš tip: Knížku Julie mezi slovy i další tituly z produkce nakladatelství Host můžete díky Kulturním slevovým kuponům pořídit s 30% slevou. Výhodnou nabídku najdete v sekci ostatní.

 


Jan Vladislav: PROPÁNAKRÁLE!
(Verzone)

 

Třicet strašidelných pohádek kočičího krále vychází z nejpůsobivějších příběhů sebraných v Anglii, Francii, Itálii i dalších evropských zemích. Klasik českého pohádkářství Jan Vladislav, známý především díky sbírce Strom pohádek, je vypráví s humorem, čtveráckou rozverností, poetickou zvukomalebností i milou absurditou. Jejich čtení vyvolá smích i příjemné mrazení v zádech. Místo princů a princezen tu vystupují hlavně neohrožení mládenci a dívky, všetečné babičky, chudí rybáři, nešťastné vdovy, stateční kapitáni, kterým zkomplikují život skřítci, rarachové, čarodějnice, obři, duchové, ale třeba i vlci. Pohádky se navíc liší délkou od rozsahu říkanky až po několikastránkové příběhy s ponaučením, hodí se tedy k různým příležitostem i stupňům únavy před spaním. Grafický návrh bohatě ilustrované knížky spolu s obrázky vytvořila výtvarnice Lenka Jasanská, která byla nominována na prestižní ocenění Zlatá stuha za ilustrace ke knize Himálajské pohádky.

AUTOR
Šárka Nováková

Šárka Nováková

Nezávislá publicistka s permisivním přístupem ke všem žánrům i stylům; čtenářka světa jako textu a textu jako světa.

>>> další články autora
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...