V Jihočeském divadle dnes ožije nové Labutí jezero: bude to příběh zraněné mužské duše | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

V Jihočeském divadle dnes ožije nové Labutí jezero: bude to příběh zraněné mužské duše

redakce | 20.3.2015

Již dnes, tedy v pátek 20. března 2015, uvede soubor baletu Jihočeského divadla svou druhou premiéru této sezóny, Labutí jezero. Jeden z nejkrásnějších a nejznámějších baletních příběhů na nesmrtelnou hudbu P. I. Čajkovského uvidí diváci tentokrát v režii a choreografii šéfa baletního souboru Jihočeského divadla Attily Egerháziho jako příběh zraněné mužské duše.

 

 

labuti-jezero-jihoceske-1
Foto: Michal Siroň. Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

„Příběh i hudba Labutího jezera jsou pro mě plné symbolů. V mé verzi Siegfried není rozmazlený princ, ale člověk, který byl traumatizován v dětství svou despotickou matkou. Tato vazba poznamenala jeho vztah k němu samému i k ženám. V tomto smyslu je můj příběh příběhem zraněné duše. Drama traumatizovaného muže, rozdvojené osobnosti, která nedokáže přijmout sama sebe takového, jaký je. To je důvodem, proč nemůže mít rád sám sebe, ani druhé. Věc, po které touží nejvíce, je milovat a být milován. Drama mého Labutího jezera je cele založeno na hře představivosti. Siegfried je rozdvojená osobnost, která si vytvořila imaginární přízraky a démony – Odettu a Rothbart. Odetta je vysněná idylická postava, po které Siegfried touží. Rothbart je autoritativní osobnost trýznící jeho psýchu. Siegfried utíká před Rothbart a chce najít lásku v objetí Odetty. Pokouší se zničit Rothbart a zoufale se upíná na Odettu. Až nyní si uvědomuje, že tyto dvě – ve své podstatě ženské – postavy nejsou skutečné, ale jsou pouhým přeludem. Na konci tohoto dramatu Siegfried pochopí, že nemůže utéct sám před sebou a svými vnitřními démony, ale že se stále znovu a znovu musí pokoušet je porazit. Ano, člověk se musí nejprve učit milovat a vážit si sám sebe i ostatních, jen tak může být ostatními milován,“ uvádí ke svému pojetí Attila Egerházi.

 

 

labuti-jezero-jihoceske-3
Foto: Michal Siroň. Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

V hlavních rolích se představí Viktor Svidró jako Siegfried (v alternaci se Zdeňkem Mládkem), Cristina Porres Mormeneo (nebo Sabina Bočková) jako Odetta a Julie De Meulemeester (alternovaná Terezou Hlouškovou) jako Rothbart. V dalších rolích tančí celý soubor baletu Jihočeského divadla doplněný o několik hostů z Tanečního centra Praha – Konzervatoře a Laterny magiky. Scénu navrhl stálý spolupracovník JD Jaroslav Milfajt, kostýmy připravila belgická výtvarnice Bregje van Balen. Orchestr opery JD bude řídit Mario De Rose nebo Jan Bubák.

 

 

labuti-jezero-jihoceske-2
Foto: Michal Siroň. Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

 

 

Druhá premiéra proběhne za necelý týden, ve čtvrtek 26. března, nejbližší reprízy pak 2. a 14. dubna. Tento jedinečný balet se dočká i uvedení před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově (29. 7.–1. 8.  a 22. a 23. 8.).

 

 

 

 

 


Termín konání: 20.3.
Kde: Jihočeské divadlo
Adresa: Dr. Stejskala 424/19 , České Budějovice
Další info: http://www.jihoceskedivadlo.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...