Letní čtení | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Letní čtení

Šárka Nováková | 25.7.2013

Konečně volno! Čím si budete na pláži, ve vlaku, u řeky, na chatě, v autě nebo v hotelu pod lampou listovat? Na prázdniny jsou ideální romány, s nimiž čas příjemně uteče, ale jejichž čtivost nijak neumenšuje literární kvality. Místa určení, kam se která próza hodí, však považujte za čistě orientační. Vybrané knižní novinky uplynulého pololetí si totiž užijete kdekoli.

 

Letní čtení
Už dívky v meziválečném Londýně dobře věděly, že v létě je potřeba si užít sluníčka a četby (Dvě ženy trávící víkend Hyde Parku, Londýn, 1937, foto: E. Dean)

 

Na chalupu

Do poklidného domácího přístavu letního odpočinku s sebou vezměte díla plující na stejné vlně. Nebo naopak rozčeřte vody nějakým tím (literárním) mordem.

 

Světlé dny
Zsuzsa Bánková

Román líčí osudy trojice kamarádů – dívky Seri a Aju i chlapce Karla spojí už v dětství nerozlučné pouto. Každý z nich má totiž v životě prázdné místo: otec té první zemřel, cirkusácký tatínek druhé je věčně na cestách a Karlův bratr záhadně zmizel. To jim však nebrání prožívat idylické dětství v chátrajícím domku Ajiny nekonvenční matky a především v jeho zahradě plné vůně lip i domácích cukrovinek, bzučení včel a šumění nedalekých polí. Celý obraz čtenáři v pomalém tempu zprostředkovává Seri, která v náměsíčném proudu vědomí vypráví o tenkém tkanivu vzpomínek, v nichž každý detail má důležité místo a jakákoli událost sice pomaloučku, ale jistě mění běh věcí. Soustředí se rovněž na matky tří přátel, které se každá po svém vypořádávají s nástrahami života a nakonec jsou také jedna druhé (i třetí) oporou. Prosluněné, světlé dny idyly na maloměstě mají ovšem i svou stinnou stránku, což má ústřední trio zjistit až v průběhu studií v Itálii poté, co vkročí do dospělosti a opustí zázemí domova.

 

Pořídíte-li Světlé dny v cestovní elektronické verzi, ušetříte v zavazadle místo o velikosti 398stránkového svazku.
Pořídíte-li Světlé dny v cestovní elektronické verzi, ušetříte v zavazadle místo o velikosti 398stránkového svazku.

 

Mistr
Colm Toibín

Román s názvem, který v sobě spájí ironii, hold i aluzi, nahlíží do života spisovatele Henryho Jamese mezi lety 1895 a 1899. Dvaapadesátiletý romanopisec se zklamán neúspěchem svých knih pokouší obrátit k divadlu, premiéra jeho hry mu však přinese jen další rozčarování. Aktuální události v jeho rozjitřené mysli probouzí mnohé zasuté vzpomínky, které se v textu asociativně vynořují a často vyvolávají novou inspiraci. Čtenář se tak může účastnit intimního procesu zrodu děl jako Utažení šroubu, Portrét dámy, Holubičí křídla a další. Jamesova snaha o průnik pod povrch i jeho hledání klidu je vlastní také Toibínově próze, která hladce plyne v tichých vodách, ale podemílá břehy spodními proudy retrospektiv vyvěrajících z hlubin vědomí.

 

Mistr vás možná podnítí k četbě děl hlavního hrdiny – Henryho Jamese.
Mistr vás možná podnítí k četbě děl hlavního hrdiny – Henryho Jamese.

 

Modré stíny                   
Michal Sýkora

Kdy jste naposledy četli ne severskou, ale dokonce českou detektivku? Navíc od autora, který vyučuje komparatistiku a ve svých odborných pracích se zabývá moderní světovou prózou i britskou detektivkou? Ve svých krimi románech reflektuje žánr a jeho pravidla i aktuální kontexty. V Olomouci se odehrávající Modré stíny coby druhý díl volně navazují na předchozí Případ pro exorcistu, jehož děj byl situován ve Štěpánově. Oba svazky spojuje krom moravské lokace především stejný tým vyšetřovatelů: policejní komisařka Marie Výrová (alias Velká Sova) a její mladší kolegové Pavel Edelweiss a Kristýna Horová. Příhodně využita je i spisovatelova bezprostřední znalost univerzitního prostředí, neboť vražda se týká literárního vědce. Sýkora si se čtenářem hraje a některé motivy rozvíjí tak, aby zůstávaly dlouho dvojznačné a občas nečekaně vyústily do slepé uličky, stejně jako charaktery ale zůstávají věrohodné. Zápletka hezky zrcadlí „malé české poměry“ zločinu coby složitě zakamuflované banality, ale dodává i rámec politického thrilleru s momentálně populárními korupčními motivy a spřízněnou historií postav (co kdo dělal za totality atd.).

 


Svazek Modrých stínů o rozsahu 437 stran je k dostání i jako prostorově úspornější e-book.

 

 

K moři

Ve víru vodní tříště a žáru tropického slunce se skamaraďte s postavami, které rovněž dýchají slaný mořský vzduch. Nezaškodí ani nějaké to rodinné drama nebo trauma z minulosti, aby na pláži nebyla nuda.

 

Skála
Peter May

První díl skotské detektivní trilogie Petera Maye představuje policejního vyšetřovatele Fina Macleoda, momentálně traumatizovaného smrtí syna. Na protagonistovi téhle mayovky je nejlepší jeho původ, pochází totiž z místa, kde valná většina příjmení začíná na stejné „Mac“: ze skotského ostrova Lewis, který je skutečným hlavním hrdinou celého příběhu, i když to úplně nejpodstatnější se odehraje na jeho „bratříčkovi“, malém ostrůvku jménem Skála. Právě atmosféra tmavého rozbouřeného moře tříštícího se o kameny za posupného chechotu racků a terejů (kteří se možná smějí naposled) a prostředí chudého rybářského městečka, kde alkoholismus je nejuspokojivějším koníčkem, dodávají knize potřebný náboj. Do nehostinné lokality musí Fin vyrazit, aby zjistil možnou souvislost místní vraždy se zločiny páchanými v Edinburghu. Návrat, jemuž se dlouhá léta vyhýbal, je pro něj zároveň cestou do minulosti, na kterou by raději zapomenul. Kapitoly týkající se pátrání střídají části plné vzpomínek na dětství, které průběžně doplňují celou skládačku. Krátce po českém vydání románu vznikla i audiokniha v přednesu Jiřího Dvořáka, jehož hlas v sobě nese tu správnou dávku charismatu, ošlehanosti i únavy.

 

AUDIOUKÁZKA:

 

 

Letní čtení
Elektronická verze Skály vám v kufru ušetří 392 stran, ale pokud se chystáte na dlouhou cestu, možná vás potěší i zdařilý převod do zvukové podoby. Detektivku během 13 hod. a 30 min. převypráví Jiří Dvořák.

 

Pan Burák
Adam Ross        

Próza o ponuřejších stránkách manželství, v němž se ten druhý časem proměňuje v osobu, kterou je těžké nejen milovat, ale vůbec s ní žít. Hlavní linii Adama Pepina, který se oddává snění o smrti své ženy, jež po neúspěšné snaze otěhotnět nejprve obludně ztloustla a později podřídila celý svůj život pokusům zase zhubnout, doplňuje literární zpracování skutečného kriminálního případu. Sam Sheppard z Ohia byl v roce 1954 odsouzen vraždu své choti Marilyn, po deseti letech ve vězení jej však soud v obnoveném řízení shledal nevinným. Oba příběhy zrcadlí také tragédie detektiva Warda Hastrolla, jehož manželka Hannah jednoho dne podlehla rezignaci, ulehla do postele a odmítla se jakkoli podílet na životě. Čtenář se pozvolna dostává k zacykleným hořkým kořenům na začátku nastíněných událostí, přičemž autor nenabízí pohodlnou únikovou cestu ani snadná východiska (a pokusy postav o řešení situace vše zpravidla pouze zhorší – jako třeba výlet k moři). Tohle cynicky depresivní čtení určitě nelze doporučit na svatební cestu, ale působivé zpracování a citlivá introspekce činí z Rossova literárního debutu nezapomenutelný zážitek.

 

Pan Burák
Pan Burák je výborně a napínavě napsaná, ale poněkud depresivní analýza (několika) manželství.

 

Na putování po památkách

K citlivějšímu vnímání staveb prodchnutých historií naladí literatura, která dokáže oživit minulost. Je už jenom na vás, zda preferujete renesanci nebo počátek uplynulého století.

 

Návrat kapitána Johna Emmetta
Elizabeth Spellerová

Příznivce seriálu Panství Downton určitě potěší, když své oblíbené období najdou také na stránkách literárních děl. Británii počátku 20. století ovšem kniha nenahlíží z pozice měnící se aristokracie, ale pohledem příslušníka střední třídy Laurence Bartrama, který v 1. světové válce přišel o iluze a v důsledku nemoci také o manželku a dítě. Zděděné peníze mu umožňují vyhýbat se realitě a schovávat se za nepřesvědčivou snahu o sepisování dějin londýnských kostelů. K životu jej probudí až prosba Mary Emmettové, sestry jeho dávného spolužáka z Cambridge, pro níž měl na škole trochu slabost, zda by se nepokusil zjistit, co vedlo jejího bratra k sebevraždě. John Emmett sice přežil nelítostné boje jako kapitán, v období míru však skončil v ústavu pro choromyslné a zemřel za záhadných okolností při pokusu o útěk. Leonard nečekaně objevuje souvislosti s událostmi v zákopech, ale také nesrovnalosti ve vedení léčebny. Záhy začne pochybovat nejen o tom, zda Johnova smrt opravdu nastala vlastní rukou, nýbrž i o upřímnosti samotné Mary. Zdá se, že úplně každý má, stejně jako on sám, nějaké tajemství.

 

Letní čtení
Nostalgická pátračka Návrat kapitána Johna Emmetta je k dostání buď jako kniha o 350 stranách, nebo v elektronické verzi, která zabere méně místa v příruční tašce.

 

Předveďte mrtvé
Hilary Mantelová            

Morbidní sousloví v názvu je překladem právní formule „bring up the bodies“, která díky víceznačnosti výrazu „body“ v angličtině obsahuje i narážku na princip habeas corpus (soudní rozkaz ve jménu panovníka k předvedení obžalovaného za účelem vyšetření, zda je jeho obvinění oprávněné), který byl ve vykonstruovaném procesu s Annou Boleynovou svévolně pošlapán. Hlavní postavou je stejně jako v předchozím autorčině románu Wolf Hall, na který aktuální kniha navazuje, Thomas Cromwell – toho času první ministr Jindřicha VIII. Ten pomohl panovníkovi zrušit svazek s Kateřinou Aragonskou a uskutečnit sňatek s milovanou Annou. Druhá královna se však po neúspěšném úsilí porodit mužského dědice trůnu ocitla v nepřízni svého chotě, který už má choutky na submisivnější družku Janu Seymourovou. Čím dál diktátorštější Jindřich je totiž toho názoru, že když to šlo tam, půjde to také zpátky. Annino sesazení má zařídit právě Cromwell, který se nebojí si trochu ušpinit ruce a využít kauzy rovněž k osobní pomstě. Mantelová získala za obě knihy Bookerovu cenu, i když je to spíš dvojí ocenění téměř totožných děl. Druhá část ve stejném duchu pokračuje v Cromwellově příběhu, jejž načala ta první. Stejně jako u předchozího svazku jde o poutavé, zábavné a vzrušující čtení, v němž se odráží proměny charakterů vylíčené hravým jazykem, který je dobově adekvátní, ale nezabředává do zbytečně archaizující polohy.

 


Román Předveďte mrtvé lze převážet ve velikosti 352stránkového svazku, nebo i ve čtečce.

 

1913 - Léto jednoho století       
Florian Illies

Letopočet patřící éře před sto lety spojuje mračna klíčových bodů v obrazech z hmyzího života intelektuálů, bohémy a jiných osob, které se v budoucnu stanou slavnými nebo alespoň neblaze proslulými. Precizně zrešeršované informace o tom, co kdy která věhlasná osoba v danou dobu dělala, se spájí s hravými spekulacemi; třeba že se Stalin s Hitlerem teoreticky mohli potkat v schönbrunnských zahradách. Zpracování kombinující lakoničnost s rozbujelostí může připomenout třeba „lamperovské“ epilogy v Respektu či Ouředníkovu Europeanu. Stylisticky brilantní shrnutí, nečekané souvislosti a představy vnitřních pohnutí vykreslují portrét dosud bezstarostné doby, nad níž se již stahovala mračna. Jaký byl kupříkladu srpen? „Sigmunda Freuda přepadne záchvat bezmoci a Ernst Ludwig Kirchner je šťastný. Císař František Josef vyráží na lov a Ernst Jünger celé hodiny vysedává v přehřátém skleníku oblečený do zimního kabátu. Musilův Muž bez vlastností začíná mylnou informací…“ Ve Vídni se totiž v srpnu toho roku, na rozdíl od tvrzení první věty slavného románu, vůbec žádný krásný den nekonal. Celý srpen bylo ošklivo.

 


Celý rok 1913 se vešel do 320 stran i do e-knihy. Kdo navíc na vlnách Českého rozhlasu 3 – Vltava poslouchal ukázky autorových esejů v pořadu Z Čech až na konec světa a zpět, pro toho bude kniha jasnou volbou léta.

 

 

Do cizích krajů

Když už jste vyrazili za exotikou, vezměte s sebou i knihy, které se odehrávají v neobyčejných prostředích.

 

Paprika
Jasutaka Cucui

Kniha o snové terapeutce sice vyšla v Japonsku už před dvaceti léty, její nestárnoucí půvab ale dokládá i filmová adaptace Satoši Kona z roku 2006. A není divu, bláznivý příběh sám o sobě vyvolává představy ve stylu mangy a anime, v nichž se sny (včetně těch erotických) a zejména noční můry stávají skutečností. Neobyčejně pohledná psychoanalytička Asuko Čiba vyvine ve spolupráci s technickým vědeckým pracovníkem Kósaku Tokitou přístroj, pomocí něhož je možné zobrazovat lidské sny a opatrně do nich též léčebně vstupovat. Asuko v přestrojení za roztomilou, leč ráznou zrzavou a pihovatou Papriku (jakousi japonskou Pipi) dosud neschválený přístroj používá k pomoci těm, jejichž vysoké společenské postavení jim neumožňuje přiznat své deprese, neurózy a úzkosti obyčejnému lékaři. Za tento vědecký průlom jsou Asuko s Kósakou navrženi na Nobelovu cenu, ne všichni jejich kolegové ovšem s technologickým přístupem k terapii souhlasí. Jejich největší odpůrce vynález zcizí, aby jej využil proti nim. V tu chvíli se záležitosti všem vymknou z rukou a vytvoří se dva bojové tábory. Proti vilným bisexuálním teroristům, kteří techniku používají i pro své smilné hrátky, stane nejen sličná Asuko, ale také všichni (a není jich málo), kdo jsou do ní a jejího alter ega Papriky zamilovaní. Sny a realita se však začnou prolínat a nebylo by to správné bišódžo, aby se neprobudilo také libido inteligentní krasavice, která své touhy kvůli odborné práci dosud ukládala k ledu.

 


Ztřeštěná Paprika okoření celé léto a osvobodí fantazii ve víru nepředvídatelného propojení snů s „realitou“.

 

Slavnost Johna Saturnalla
Lawrence Norfolk

Podmanivá próza oceňovaného britského spisovatele vyšla česky sice už začátkem letošního roku, teprve o prázdninách si však budete mít čas a prostor tuhle literární hostinu o 370 stranách vychutnat. Vyprávění z Anglie 17. století, v níž puritáni pronásledují poslední zbytky pohanských zvyklostí, líčí život fiktivního mistra kuchaře Johna Saturnalla jako heroickou pohádku pro dospělé. Text je prokládán legendárními recepty protagonisty, které vždy souvisí s konkrétními událostmi jeho „biografie“. Svízelné útrapy zavedou malého Johna, syna ostrakizované vesnické bylinkářky a léčitelky, jíž hrozí neblahý osud čarodějnice, na Bucklandské panství. V místní kuchyni získá díky svému talentu a rodinné dispozici možnost se vypracovat až na kulinářský vrchol, přičemž se jeho cesty až nečekaně často setkávají s kroky nešťastné šlechtické dcerky Lukrécie. Nemožná láska dostane svou šanci v období občanské války, která mnohé změní, jenže s sebou přinese též ozvěny hrdinovy minulosti i krutý hladomor. Barvitý autorův jazyk skvěle zprostředkovává atmosféru kramářských písní s lidskými vášněmi i nelidskou krutostí a všechny chutě obzvláštních pokrmů. I skalní asketici při četbě zjistí, že se jim sbíhají sliny, a otrlí skeptici se přistihnou, že romantické dvojici drží palce...

 


Slavnost Johna Saturnalla je lahůdka, jíž nebudete moci přestat mlsat.

 

 

Pod stan

V pokojné náruči přírody už dokáže srovnání s malicherností hektického světa jenom potěšit.

 

Megasmutná pravdivá lovestory
Gary Shteyngart

Satirický příběh odehrávající se v nespecifikované blízké budoucnosti vypráví o „nerovném“ vztahu mladé cool Korejky a anachronického židovského intelektuála blížícího se střednímu věku. Epistolární román poskládaný z Lennyho deníků a Euniciny internetové komunikace se bravurně pohybuje na hraně jazykově originální parodie a mrazivě brutální dystopie. Lenny Abramov pracuje pro společnost, která slibuje zajištění nesmrtelnosti pomocí pokročilých technologií, sám však utíká ke zpátečnickým zálibám, mezi které patří čtení vázaných knih. Textem se totiž v jeho době rozumějí hlavně útržkovité slogany, které stačí zároveň s obrázky „vizuálně naskenovat“. Eunice pochází sice z tradicionalistické rodiny, zbavena jejího bedlivého dohledu ovšem bezproblémově surfuje povrchně konzumním světem, v němž je tvrdá pornografie všudypřítomným středním proudem (obzvláště nápadité jsou časté neologismy a všelijaké „fikané“ názvy značek a obchodů). Jak může taková lovestory dopadnout?

 


Ironická dystopie elektronického věku Megasmutná pravdivá lovestory je lehkým perem napsaná, chytře zábavná záležitost.

Prázdné místo
Joanne K. Rowlingová

Román pro dospělé autorky Harryho Pottera je obdobně čtivý a disponuje stejně do detailů propracovaným fikčním světem jako její tvorba pro děti. Shodným přímočarým způsobem také používá vševědoucího vypravěče, který nahlíží do hlav a srdcí panoptika postav. Jen namísto magického bradavického hradu se děj soustředí do zdánlivě poklidného „mudlovského“ městečka Pagford, o jehož trvale neudržitelnou idyličnost se vede tvrdá zákulisní válka. Dvě křídla místní samosprávy se totiž neustále handrkují o nevítané sídliště se sociálním bydlením, které hyzdí tvář obce, zároveň ale dává šanci společensky slabším vrstvám. Koneckonců sympatie k „loserům“ byly vždycky významným prvkem spisovatelčiny produkce. Jednotliví aktéři ve svých výstupech čím dál víc odhalují své negativní vlastnosti, ale i vlastní minulost, která je dovedla k současnému stavu věcí. Mozaika charakterů postupně skládá komplexnější obraz, který rozhodně není lichotivý. Nechybí v něm totiž hamižnost, nevěra, domácí násilí, zneužívání dětí, drogy nebo šikana, ve svém provedení ale stále zůstává starosvětský, ačkoli pravda a láska v něm tentokrát nad lží a nenávistí nezvítězí.

 


Prázdné místo sice svým objemem zaplní značnou část krosny, ale právě pod stanem v lesích mimo civilizaci oceníte, jak je pěkné nemuset řešit tytéž žabomyší války, na které svými životy mrhají hrdinové.

 

                                                           

Do auta

Nic neukrátí dlouhou cestu tak, jako dobrý příběh interpretovaný zkušeným vypravěčem.      

 

Atlas mraků
Volně provázanou šestici příběhů odehrávající se v různých dobách od 19. století až po vzdálenou budoucnost si teď můžete poslechnout přímo z úst hlavních protagonistů. Román Davida Mitchella zpřístupnila širokému publiku loňská filmová adaptace, 22 hodin dlouhá zvuková verze zase ukazuje, že žánrová pestrost knihy (každý příběh je vyprávěn v jiném stylu) se výborně hodí také pro zvukové ztvárnění. Každá z postav má svůj vlastní hlas a dokonce i znělku. Výborně zní především části, které jsou podávané v ich formě – jako deníkové záznamy nemocného Adama Ewinga (Kryštof Rímský) psané v průběhu zaoceánské plavby, nebo dopisy bisexuálního hejska a skladatele Roberta Frobishera (Jan Zadražil), jehož smysl života naplní zkomponování opusu magnum nazvaného Atlas mraků. Zpověď „povznesené“ klonované servírky (Jana Stryková) v rozhovoru s archivářem (Jan Herget) je nejživější právě díky své dialogičnosti, takže funguje snad ještě lépe než na papíře nebo ve filmu. Klasické audioknize se pak blíží ta dobrodružství, která musí jejich interpret tradičně převyprávět a předvést při tom celý svůj herecký rejstřík. Znamenitě zvolený je především Jan Vlasák coby osudem stíhaný postarší nakladatel Timothy Cavendish, nebo Martin Stránský jako primitivní pastevec Zachry snažící se pochopit své místo v postapokalyptickém světě. Za svými kolegy nezaostává ani Kristýna Frejová líčící případ bulvární novinářky Louisy Rey, která je v 80. letech na stopě americkému jadernému skandálu.

 


Audioknihu Atlas mraků můžete poslouchat celých 22 hodin jako mnohohlasou četbu na pokračování.

 

 

Norské dřevo
Precizně zpracovaná nahrávka okouzlí zejména příznivce Haruki Murakamiho a jeho asi nejslavnějšího románu. Navzdory zařazení v sekci „do auta“ lze audioknihu doporučit spíše pro soustředěný poslech o samotě nebo rovnou do sluchátek. Sladkobolný příběh tří studentů v Japonsku 60. let minulého století, které spojuje především jejich nevšední citlivost, zkrátka vyžaduje intimitu. Svůj příběh vypráví Tóru Watanabe (Filip Čapka) přemožený vzpomínkami na dobu, kdy byl jako vysokoškolák zamilován do Naoko (Klára Issová), dříve přítelkyně svého nejlepšího kamaráda, který spáchal sebevraždu. Křehká psychika dovede Naoko do sanatoria, o Tórua se mezitím začne zajímat živelná dívka Midori (Jana Stryková), jež svými sarkasmy pouze zakrývá vlastní obětavost. Tóru je lapen v iluzorním trojúhelníku, neboť ho baví Midořino veselí, jemuž se však obává podlehnout, aby nezradil melancholickou Naoko. Kniha není v pravém slova smyslu dramatizovaná, ale obě dívky disponují vlastními interpretkami, což dodává rozhovorům větší dynamiku. Snad lze jen litovat, že více prostoru i vlastní „hlas“ neobdržela také zajímavá vedlejší figura Reiko, s níž Naoko sdílí ubytování v ústavu. Občasné zkrácení sice bylo nutné, ale „mluvené slovo“ má stále více než 10 hodin. Vše podkreslují i nezbytné tóny písně Norwegian Wood od Beatles, která dala celé knize název.

 

AUDIOUKÁZKA:

 

 Oblíbený Murakamiho sentimentální román o mládí a milostném trojúhelníku Norské dřevo trvá coby „mluvené slovo“ 10 hodin a 5 minut.

 

 

Pražská zima
Zkrácená verze memoárů Madeleine Albrightové připomíná dětství v období nacistické okupace rodného Československa, bombardování Londýna, kam se její rodina uchýlila do exilu, vítězství Spojenců ve druhé světové válce i počátek studené války. Retrospektivní pohled je ovšem obohacen o historické a politické kontexty, jimiž se malá Madeleine tou dobou ještě nezabývala. Zvuková verze v podání Dany Syslové je chvílemi možná maličko monotónní, ale zase informačně bohatá. Oproti knize se více soustředí na historii státu než na političčinu rodinu, a některé momenty vypouští. Na druhou stranu však disponuje bonusem v podobě téměř hodinového záznamu z loňské návštěvy Madeleine Albrightové v Praze, který doplňuje osobní aspekty celého příběhu.

 

AUDIOUKÁZKA:

 

 


Zkrácené vzpomínky Madeleine Albrightové nazvané Pražská zima vylíčí ve 4 hodinách a 47 minutách všechno podstatné a zvládnou i bonus.

 

 

Těšte se

Používáte čtečku v létě nejen ke snadnějšímu převozu knihovny na prázdniny, ale díky zabudovaným slovníkům třeba i ke čtení cizojazyčných e-knih? Co se čte v zahraničí, jsme se zeptali osoby nejpovolanější: šéfredaktora nakladatelství Odeon, který po nejzajímavějších titulech pátrá na světových veletrzích. Jeho „kontroverzní“ tip si můžete stáhnout na Amazonu, nebo si počkat, až knižní novinka příští rok vyjde v češtině.

 

Tampa 
Alissa Nutting                                             

Jindřich Jůzl (Odeon): Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Za manžela má o pět let staršího policajta. Ale podle ní je mu o celých sedmnáct let víc, než by mu být mělo, aby ji přitahoval. Je totiž na mladší… A tak se mu vyhýbá a nejraději tráví svůj čas masturbací. Při výběru ideálního kandidáta z řad studentů má určitá kritéria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A hlavně: musí držet jazyk za zuby. Tampa je román, který kritika i nálepka na přebalu ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“. Autorka dopodrobna popisuje všechny sexuální scény, nezastaví se před žádným detailem. Na druhou stranu používá přísně neutrální jazyk a až profesorský odstup – ostatně, učí kreativní psaní na univerzitě. Když šéf nakladatelství Faber prózu představoval, mluvil o Vladimiru Nabokovovi a protagonistovi Lolity Humbertu Humbertovi. Obě díla spojuje podobné téma, ačkoli Tampa možná „šokuje“ víc. Spisovatelka totiž klade jízlivou otázku: Kdo by v patnácti odolal svodům atraktivní učitelky?

 


Šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl z anglicky psaných knih na léto doporučuje lechtivý román Tampa.

AUTOR
Šárka Nováková

Šárka Nováková

Nezávislá publicistka s permisivním přístupem ke všem žánrům i stylům; čtenářka světa jako textu a textu jako světa.

>>> další články autora
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...