Letní filmová škola letos láká na Finsko | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Letní filmová škola letos láká na Finsko

redakce | 19.5.2015

Letní filmová škola v Uherském Hradišti, jejíž 41. ročník proběhne od 24. července do 1. srpna, letos nabídne hvězdného hosta, finského režiséra Miku Kaurismäkiho. Z jeho filmografie představí především černohumorné snímky z 80. let. Těšit se můžete i na jiné zajímavé tvůrce ze „země tisíce jezer“, snímky ojedinělého surrealisty Pavla Juráčka nebo přehled těch nejzajímavějších studentských tvůrců. Program je tradičně rozdělen do šesti sekcí – Fokus, Visegrádský horizont, Zvláštní uvedení, Inventura, Spektrum a AČFK uvádí.

 

 

lfs-2015-prvni-1
Mika Kaurismäki. Zdroj: www.lfs.cz

 


Fokus láká na již zmiňované Finsko (kromě Kaurismäkiho se těšte i na severské sci-fi nebo muzikál). Visegrádský horizont se zaměří na tvůrce, kteří během druhé světové války působili v britském exilu (jako třeba režiséři Karel Lamač nebo Jiří Weiss), a představí i výběr toho nejzajímavějšího, co se ve středoevropské kinematografii za uplynulý rok urodilo – za pozornost určitě stojí netradiční road movie Koza o stárnoucím boxerovi nebo polské drama Tělo, které si z letošního Berlinale odneslo cenu za režii.

 

 

lfs-2015-prvni-2
Letošní Filmová škola zahraje na finskou notu. Zdroj: www.lfs.cz

 

Pavla Juráčka v sekci Zvláštní uvedení připomenou nejen jeho slavné snímky ze 60. let Případ pro začínajícího kata a Postava k podpírání, ale také oceňované představení Zlatá šedesátá, které na Filmovku přijede sehrát soubor Divadla Na zábradlí. Tato hra vychází z Juráčkových deníků, které fungují jednak jako cenný studijní materiál filmařovy osobnosti, ale představují také studii doby plnou pozoruhodných postřehů (i drbů).Začínajícím tvůrcům je věnován Studentský maraton 2015 – přehlídka pořádaná ve spolupráci s Českou televizí zaměřená na krátkometrážní tvorbu vysokých a středních filmových škol v oblasti animované, hrané i dokumentární.

 

 


Termín konání: 24.7. - 1.8.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...