Poslední dny zbývají do ukončení výstavy Ludvíka Kuby | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Poslední dny zbývají do ukončení výstavy Ludvíka Kuby

redakce | 27.3.2014

Ještě necelé dva týdny zbývají do konce výstavy Ludvík Kuba – Poslední impresionista, kterou pořádá Národní galerie v Praze v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí. Probíhající výstava připomíná, že Ludvík Kuba byl především představitelem generace českých umělců, která se na konci 19. století toužila svými pracemi vyrovnat evropskému umění. V osmi sálech Salmovského paláce mají návštěvníci možnost ještě do neděle 6. dubna zhlédnout průřez umělcovým malířským dílem od konce 19. století až do 50. let 20. století. Více než polovina exponátů je zapůjčena ze soukromých sbírek, a výstava proto nebude prodloužena. Od poloviny května navíc bude v Salmovském paláci otevřena další expozice s názvem Japonismus a české umění, která představí japonské inspirace ve výtvarném umění v českých zemích od druhé poloviny 19. století do zhruba 20. let minulého století převážně v malbě, grafice, sochařství a užitém umění.

 

Ludvík Kuba: Mezi růžemi. Zdroj: www.ngprague.cz
Ludvík Kuba: Mezi růžemi. Zdroj: www.ngprague.cz

 

 

Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století připravilo v posledním týdnu výstavy Ludvíka Kuby ještě poslední  komentované prohlídky. Ve čtvrtek 3. 4. v 16.30 návštěvníky provede Hana Rosenkrancová a zaměří se na téma Evropský impresionismus. V sobotu 5. 4. ve  14.30 pak komentovanou prohlídku s podtitulem Ludvík Kuba. Poslední impresionista doprovodí kurátorka výstavy Veronika Hulíková.

 

Ludvík Kuba: Kvetoucí meruňka. Zdroj: www.ngprague.cz
Ludvík Kuba: Kvetoucí meruňka. Zdroj: www.ngprague.cz

 

 

Kubova výtvarná tvorba se odehrávala dlouho mimo českou uměleckou scénu. V roce 1893 odešel do Paříže a do Čech se natrvalo vrátil až v roce 1911. Setkání s obrazy impresionistů během dvouletého pobytu ve francouzské metropoli ho doživotně ovlivnilo. Zásadní vliv na jeho umělecký vývoj měla však teprve léta 1896-1904, která strávil v Mnichově, kde navštěvoval  soukromou školu slovinského malíře Antona Ažbeho. Právě soubor obrazů a kreseb vytvořených v tomto ateliéru patří k objevům výstavy. Vedle studií školních modelů jsou vystavena i plátna, na kterých Kuba zachytil své okolí. Mezi jeho spolužáky se tehdy nacházeli umělci, kteří o pár let později výrazně ovlivnili vývoj výtvarného umění: Vasilij Kandinsky (1866-1944), Aleksej Javlensky (1864-1941) a Mariana Vladimirovna Werefkinová (1860-1938). Právě tuto trojici zachytil na plátně nazvaném V Ažbeho škole. Nebyla to jistě náhoda, neboť Kubu s nimi pojil přátelský vztah a společně se setkávali i mimo školu. Kubův obdiv k „neúmornému ruskému pokusnictví“ způsobil, že původně plánované dvouleté studium protáhl na osm let a Ažbeho ateliér opustil až po svých čtyřicátých narozeninách. Za uvolněný a expresivní rukopis mnichovských děl (např. obraz Svačina z roku 1904) Kuba nepochybně vděčil i svým ruským přátelům, jejich cesty se však v roce 1904 rozešly a v době, kdy jeho přátelé založili expresionistické skupiny Neue Künstlervereinigung a Der Blaue Reiter, již Kuba pobýval ve Vídni.


Termín konání: 29.11. - 6.4.
Kde: Národní galerie - Salmovský palác
Adresa: Hradčanské náměstí, Praha 1
Další info: http://www.ngprague.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...