Marťan: Fuck you, Mars! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Marťan: Fuck you, Mars!

85% Recenze | Daniel Storch | 2.10.2015

Už roky nebyl Ridley Scott v tak dobré formě. A neberte to jako povzdech. Na většině jeho filmů za poslední dekádu, snad s mírným zamračením v případě Promethea a posledního snímku Exodus, bylo vždycky možné najít něco dobrého. I přes kvalitativní propady Scott nikdy nenatočil špatný, dokonce ani průměrný počin. Ve svých sedmasedmdesáti letech je stále velmistrem zábavy s výjimečným citem pro spektakulární kolotoče. Nyní ovšem dokazuje, že to může být i lepší. Jeho vesmírná one-man-show Marťan, kterou vymodeloval pro Matta Damona, patří k letošním vrcholům popkornové kinematografie a jako bonus divák dostane obrovskou nálož optimismu; naději, že to s naším světem, ať je jakýkoli, není tak úplně ztracené. Navíc ještě představuje Damona v nejsympatičtější roli od dob starého dobrého Willa Huntinga.

 

 

martan-1

 

 

Jak předestřela už knižní předloha filmu, román od amerického prozaika Andyho Weira, stát se Marťanem zas není taková fuška. Stačí být součástí kosmonautického výsadku na rudou planetu a prožít tam ničivou bouři, která vás odmrští od vašich lidí. Pak se probudíte s anténou zapíchnutou do břicha, zatímco celá posádka už je s vaší lodí na orbitě a má namířeno zpátky na Zem. Všichni vás považují za mrtvého či za mrtvou, jste odepsaní a zhruba 400 milionů kilometrů od svého bydliště. A co teď?

 

 

martan-6

 

 

Samozřejmě se z toho jeden může zhroutit, sundat před stanicí přilbu a nechat všechno být. Stejně tak lze ale následovat příklad hlavního hrdiny, astronauta Marka Watneyho, a začít se prát. Chodící slepenec MacGyvera a Přemka Podlahy je během 141 minut svého hi-tech Receptáře pro nové milénium připraven dokázat, že možné je v podstatě cokoli. Jak ostatně sám tvrdí, „nahoře se nakonec všechno podělá a vždycky je pak jediná volba. Buď se s tím smíříte, anebo se dáte do práce.“ Věřte, že s podobným přesvědčením v krvi lze i tak divokou stopáž utáhnout zcela s klidem a naprostým přehledem.

 

 

martan-7

 

 

Botanik a dokonalý všeuměl Watney se rozhodne přežít na kouli písku a prachu a je schopen pro to udělat vše. Proto jediní, kdo by neměl Marťana vidět, jsou ti, kteří nesnášejí obklopující samotu, nevydrží pohled na sešívání krvavých ran svorkovačkou a nikdy by nehnojili záhon vlastními exkrementy. To všechno bude muset novopečený Marťan absolvovat a bude toho mnohem víc. Od bodu B kráčí k bodu C a pak dál, vždy podle toho, co je zrovna třeba vyřešit. A pořád se přitom usmívá. Nebo alespoň skoro pořád.

 

 

martan-3

 

 

Stejně tak se ovšem o jeho existenci časem dozví i matička Země, jejíž zástupci v NASA, k nimž patří také Jeff Daniels, Sean Bean anebo Chiwetel Ejiofor z 12 let v řetězech (více >>>zde), začnou podnikat příslušné kroky k astronautově záchraně. Nakonec se do ní vloží také osazenstvo Markovy rakety v čele s Jessikou Chastainovou z 30 minut po půlnoci (více >>>zde) a ze Zmizení Eleanor Rigbyové (více >>>zde), ruku k dílu přiloží i krasavice Kate Maraová. A později také Číňané. Nikdo totiž nehodlá připustit, že by se mezihvězdný Robin Crusoe nevrátil domů. Tenhle film prodchnutý dobrou náladou i značně dobrodružným duchem, kořeněným touhou po jakémsi nadnárodním smíření ve jménu vyššího dobra.

 

 

martan-4

 

 

Dalo by se namítnout, že Gravitace (více >>>zde) byla akčnější, a o podobném tvrzení se nemá cenu handrkovat. I zde se najde pár minut na skotačení ve stavu bez tíže, ovšem Marťan skutečně nedbá na adrenalin – alespoň ne primárně. Stejně tak by se našlo i pár filmů, které lze považovat za vizuálně atraktivnější. Dokud se Mark Watney pohybuje ve svém novém působišti, v rámci martické stanice a jejích nevonných skleníků, kulisy jeho života jsou v podstatě divadelní a minimalistické. Navíc ani pustá rudá planeta není zrovna nejpohlednějším prostorem v galaxii, ačkoli Scott s ní pracuje rukou mistra a 3D formát mu pomáhá, jak je jenom schopen.

 

 

martan-5

 

 

V porovnání například se zmíněným Prometheem si Marťan v obrazové rovině zkrátka vystačí nečekaně s málem, avšak navozuje o to civilnější dojem. Popírá fakt, že se jedná o sci-fi, a kupodivu mu to jde k duhu. Lépe se pak můžeme soustředit na intenzivní kutilskou estrádu, kterou Scott s Damonem přichystali, a na hřejivé pocity, které plynou z každého úspěchu, kterého hlavní hrdina dosáhne. Vzácně intenzivní kladný vztah k ústřední – maximálně pozitivní – postavě nedokážou potlačit ani patetické vsuvky, ani otravné opakující se potlesky před obrazovkami v kontrolním středisku v Houstonu. Daný vztah totiž nedokáže narušit v podstatě nic. Marťan je z onoho vzácného druhu filmů, ze kterých člověk odchází s úsměvem a v dobrém rozpoložení. Je to dobrodružná jednohubka, kterou není třeba vidět třikrát za sebou, ale přesto má prokazatelně protipodzimní účinky, je naplněna dopaminem a vírou v dobré konce. Při jeho sledování se navíc naučíte neuvěřitelné věci s lepenkou… a ještě k tomu občas zahraje i David Bowie!

 

 

martan-8

Foto: CinemArt

AUTOR
Daniel Storch

Daniel Storch

…s hlubokou úklonou báječným lidem s klikou a jejich zázračným pohyblivým obrázkům…

>>> další články autora

Termín konání: 1.10.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...