Ve skutečnosti neexistuje žádný dobrý anebo špatný film, říkají zakladatelky projektu NaFilM! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Ve skutečnosti neexistuje žádný dobrý anebo špatný film, říkají zakladatelky projektu NaFilM!

ROZHOVOR | Martin Kužel | 22.5.2015

O nápadu party studentů vytvořit u nás Národní filmové muzeum jsme už informovali dříve, když projekt v internetové kampani HitHit získal podporu přes 200 tisíc korun. Zakladatelky projektu, Adélu Mrázovou a Terezii Křížkovskou se nám jednoho jarního odpoledne podařilo vzácně zastihnout mimo pracovní shon a ony nám na oplátku pověděly něco o zákulisí svého snažení. (Více o otevření muzea se dočtete zde.)

 

 

nafilm-rozhovor
Adéla Mrázová a Terezie Křížkovská. Zdroj: www.nafilm.org

 

Kdo vlastně jste? Skupina kamarádů, kolegové z práce?

Většinou jsme spolužáci z katedry Filmových studií na Karlově Univerzitě. V týmu jsou lidé napříč ročníky i o něco starší, kteří už mají školu za sebou. Nedali jsme se ale dohromady úplnou náhodou. Nápad filmového muzea úzce souvisí s tím, co studujeme – bez toho základu by to asi nešlo. A spolupracovali jsme spolu už dřív na filmovém časopise nebo třeba výzkumu východoevropských sci-fi filmů. Od praktických věcí až po ty hodně teoretické.

 

Kolik vás na projektu v současnosti pracuje?

V základu jsme tři – my dvě a jeden kamarád. V širším kruhu je nás teď osm, všechno studenti. Pak nám pomáhají lidé zvenčí, třeba architekti, kteří mají na starosti tvorbu zatím fiktivní budovy, kde by muzeum mohlo v budoucnu být. Dále máme lidi, s jejichž pomocí vyrábíme exponáty a kteří nám vypomáhají s instalací. Je to takový náš přesah – v jádru projektu stojí studenti, ale spolupracujeme i s lidmi z oboru.

 

V Praze je přes šedesát muzeí, z toho i některá filmová – na Braníku expozice pana Wolfa a pak na Kampě Muzeum Karla Zemana. Čím se váš projekt liší?

Chceme vytvořit místo, které se stane centrem filmu obecně. Jedna část by měla být čistá expozice věnovaná historii a prehistorii filmu, druhá pak trochu méně tradiční, kde by se toho dělo daleko víc. Máme v plánu nejrůznější dílny, workshopy, malé kino, kde by se promítalo, nebo kavárnu, kde by se dalo scházet a prezentovat filmové i jiné projekty. Nechceme mrtvou výstavu ani pomník jenom českému nebo světovému filmu. Chceme film ukázat hlavně v kontextu.

 

Například v kontextu doby?

Třeba, ale nejenom. Soustředíme se na médium samotné v jeho politických, sociálních a kulturních vazbách a spojitostech. Aby to prostě nebylo jenom: máte před sebou dokumentární, animovaný nebo hraný film a my vám teď představíme klenoty žánru a hlavní tvůrce. Oni i ti tvůrci jsou pro nás vlastně jenom prostředkem jak vysvětlit všechny zajímavosti v pozadí. A tuhle cestou jsme si vybrali i proto, že na školách chybí mediální nebo filmová výchova, což je špatně.

 

Hodláte tedy i aktivně vzdělávat?

Myslíme, že se dnes chodí do kina hlavně pro zábavu. Mladí lidé sledují především nové block-bustery a na artové nebo starší snímky se zapomíná. Je důležité upozornit na to, že ve skutečnosti neexistuje žádný dobrý anebo špatný film. Chceme ukázat, že v každé době lze proti sobě postavit díla, na která lidé chodili, a jiná, která naopak opomíjeli, a najít paralely s dneškem. A že i když byla díla ignorována nebo odsuzována, vůbec to nemusí znamenat, že byla kvůli tomu nekvalitní. Takže ano, určitě chceme zabrousit i do vzdělávání, ale zábavnou formou. Proto všude vlastně říkáme takovou hříčku – nejsme proto, aby se vystavovaly kostýmy nebo zasklené exponáty. To podle nás už dneska nestačí.

 


Takhle to celé začalo...

 

 

Zmiňujete workshopy, dílny a tematické přednášky – organizovali byste je vy sami?

O komentované prohlídky pro školy a o přednášky se postaráme my. Na workshopech s námi spolupracují společnosti Aeroškola, Ultrafun a Free Cinema, které se jim věnují už nějakou dobu. Pořádají dílny „animace“, „natoč si dokument“, „natoč si fikční film" a podobně. My jsme jen vybrali modely, které se nám hodily a z nichž si návštěvník může dobře vybrat. Poprvé to vyzkoušíme teď od 4. června v Museu Montanelli, kde na půl roku představíme filmové muzeum v malém.

 

Takže to bude jen taková upoutávka?

Je to trochu složitější. Původně jsme tak velkou a dlouho výstavu vůbec nezamýšleli. Chtěli jsme udělat čtrnáctidenní expozici k představení konceptu a vize. Když se nám ale naskytl takový prostor a ještě k tomu na šest měsíců, nemohli jsme odmítnout. Pak jsme měli skoro rok na sehnání peněz a rozmyšlení konceptu. Velkou výhodou pro nás byla i spolupráce s tamním personálem, hodně nám poradili s budováním projektu a poskytli kvalitní know-how. Už od prvního setkání se k nám i s paní majitelkou, Dadjou Altenburg-Kohl, chovali moc vstřícně. Ona je navíc velká obdivovatelka umění a vše, co děláme, ji zajímá. Důvěra a odvaha, kterou nám dodala, byla nesmírná a doopravdy si jí ceníme. Ne každý by to udělal.

 

Výstava by měla být otevřená do října, plánujete po jejím skončení nějaké pokračování?

Zjistili jsme, že je o ni zájem i v jiných městech po republice, takže bychom ji rádi časem změnili na putovní anebo zkusili část vyvézt do zahraničí. To jsou ale zatím vize, na kterých ještě reálně nepracujeme, protože by bylo třeba je zaštítit dalšími granty. Také bychom rádi třeba jednou za dva roky uspořádali po Praze různé menší expozice, které by vždycky představily odlišnou část projektu. Jde nám hlavně o to, aby náš nápad neskončil jednou osamocenou akcí.

 

A nejdůležitější otázka nakonec: V jaké je projekt fázi?

Instalace začínáme fyzicky budovat sedmého května, na což se budou muset sjet všichni. Pak máme necelý měsíc na to, abychom muzeum, které bude úplně prázdné, proměnili podle našich představ. Teoretickou stránku máme hotovou a zbývají věci ryze praktické. To znamená nejdřív spoustu mailování, a pak už budeme jenom v montérkách.

AUTOR
Martin Kužel

Termín konání: 4.6. - 25.10.
Kde: Muzeum Montanelli
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...