Nejstarší pražské stromy nejen ve Škodově paláci | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Ostatní

Nejstarší pražské stromy nejen ve Škodově paláci

redakce | 17.2.2014

Ve Škodově paláci byla 10. února otevřena výstava Nejstarší stromy metropole. Návštěvníky na ní čekají nejen desítky fotografií, mohou si navíc odnést i tipy na netradiční procházky a výlety za památnými stromy Prahy. Za pozoruhodnými velikány je možné vyrazit pěšky či na kole. Připraveno je celkem pět doporučených cyklistických tras, které vedou v okrajových částech metropole. Délka těchto tras je v rozmezí 11-40 km, na nejdelší z nich můžete spatřit 58 památných stromů. Cestu je možné jednoduše stáhnout do přístroje GPS, který zájemce provede Prahou. V rámci výstavy na návštěvníky čekají i různé zajímavosti a rekordy pražských stromů. Dozvíte se například, který památný strom je v metropoli nejvyšší nebo který je nejstarší. Přímo z výstavy se pak můžete vydat za stromy s informačními tabulemi, které prozrazují historii daných stromů.  

 

Dub v Dolních Počernicích
Dub v Dolních Počernicích

 

 

Fotografie stromů, které prostupují celou výstavou, jsou foceny v různých ročních dobách. Některé stromy jsou zachyceny i ve všech čtyřech ročních obdobích. Příkladem může být dub v Dienzenhoferových sadech, jenž roste na Praze 5. Památných stromů Prahy je nyní celkem 200. Naposledy byl vyhlášen topol bílý u Satalic, který je dle svého obvodu kmene nejmohutnějším památným stromem svého druhu v celé České republice. Uvádí se, že nejstarším stromem v Praze je dub Karel v Kolodějích, který podle pověsti v roce 1359 zasadil sám Karel IV. „Pověst je třeba brát trochu s rezervou, pravděpodobnější je, že dub byl zasazen zhruba o sto let později, tedy za vlády Jiřího z Poděbrad“, upřesňuje autor výstavy Aleš Rudl.

 

Jasan v Čakovicích
Jasan v Čakovicích

 

 


Na výstavě se také dozvíte, u kterých památných stromů byly instalovány informační tabule pojednávající o historii jednotlivých stromů. Přesný popis cesty vás zavede přímo do terénu, kde se pak můžete podívat na dobové fotografie dnes památných stromů.

Více informací na www. prazsketromy.cz.


Termín konání: 10.2. - 30.6.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...