Letošní Noc divadel bude opět rekordní, zaměří se na témata handicapovaných i uprchlíků | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Letošní Noc divadel bude opět rekordní, zaměří se na témata handicapovaných i uprchlíků

redakce | 10.11.2015

Již příští sobotu, tedy 21. listopadu, se uskuteční třetí ročník Noci divadel, která je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night a která se za nedlouhou dobu své existence v ČR stala největší akcí tohoto druhu v Evropě. Loni se do akce zapojilo 120 divadel, 29 českých, moravských a slezských měst a na 50 000 návštěvníků, letos mohou návštěvníci Noci divadel zavítat dokonce do 130 divadel z 36 měst. Noc divadel je nocí nevšedních zážitků, a proto budou mít návštěvníci možnost v divadlech vidět a zažít věci, které jim obvykle během sezóny divadla nenabízejí. V loňských ročnících tak mohli navštívit workshopy, přednášky, autogramiády, prohlídky zákulisí, nebo se zúčastnit bourání scény, besed s režiséry či prohlídek zákulisí malých i velkých divadel.

 

 

noc-divadel-15-1¨
Zdroj:
www.nocdivadel.cz

 


Letošní ročník přináší výrazný nárůst účastnících se divadel a řadu mimořádných akcí. Noc divadel nabízí velký potenciál k participaci publika a k nejrůznějším, ať už mezioborovým, mezinárodním nebo mimodivadelním přesahům. Síla divadla spočívá nejen v jeho uměleckých funkcích, ale také v jeho společenských přesazích. I proto jsou doprovodné akce letošní Noci divadel věnovány sociálně slabým a zdravotně handicapovaným, kteří se – pokud nemohou jinak – alespoň symbolicky stanou součástí početné komunity příznivců této akce.

 

 

noc-divadel-15-2
Noc divadel 2014. Zdroj:
www.nocdivadel.cz

 

V kontextu vyostřené situace na Blízkém Východě a v Evropě je další doprovodná akce věnována tzv. „uprchlické krizi“. Koordinátor Noci divadel, Institut umění – Divadelní ústav, připravuje workshop na výrobu jednoduchých loutkových divadélek určený primárně dětem účastnícím se Noci divadel, které budou dotvářet dřevěné loutkové polotovary představující postavy z českých pohádek a kompletovat je do jednoduchých setů. Ty poté budou předány do uprchlických zařízení v ČR. K výzvě IDU se přidala i další divadla, například Slezské divadlo v Opavě nebo ostravská Stará Aréna, která plánuje interaktivní happeningově-divadelní formou předat lidem zkušenosti a zážitky členů souboru z dobrovolnické činnosti na maďarsko-srbské hranici.

 

 

 

 


Termín konání: 21.11.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...