Ponrepo je na týden docela blízko polárnímu kruhu, začíná Norsk uke! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Ponrepo je na týden docela blízko polárnímu kruhu, začíná Norsk uke!

redakce | 21.5.2015

Norsk uke – Norský týden vypukne ve čtvrtek 21. 5. v 18.00 v kině Ponrepo. Národní filmový archiv připravil ve spolupráci s Norskou národní knihovnou reprezentativní přehlídku norské kinematografie, která pokrývá období od dvacátých let do začátku milénia. Všechny filmy budou promítány z 35mm kopií, exkluzivně zapůjčených z Norska. Norský týden zahájí němý velkofilm Laila z roku 1929 a přehlídka potrvá až do středy 27. května.

 

norsky-tyden-ponrepo-1
Laila (1929). Zdroj: nfa.cz/cz/kino-ponrepo

 

Během jediného týdne mají diváci možnost poznat to nejzajímavější z u nás málo známého norského filmu. „Všichni hltají současné norské krimi detektivky, ale jaké mají kořeny?“, láká na přehlídku Aleš Rumpel z NFA.Zahajovací norský velkofilm z prostředí kmene Sámů Laila (1929) dánského režiséra se švédskou herečkou v hlavní roli bude doprovázen hudebníky arménského a argentinského původu. Němý film živě doprovodí multiinstrumentalista, původně student kybernetiky, absolvent prestižních evropských hudebních a filmových akademií Georgij Bagdasarov spolu s baskytaristou, skladatelem a hudebním producentem Hernanem Hayetem z Buenos Aires.Norsk uke dále představí hravý modernistický milostný trojúhelník Hon (1959), revizionistické líčení válečných traumat Studené stopy (1962), legendární feministickou klasiku Manželky (1975), psychologický thriller Insomnie (1997), mírně surrealistickou komedii Povídky z kuchyně (2003) a satirickou charakterovou studii Repríza (2006).

 

 

norsky-tyden-ponrepo-2
Insomnie (1997). Zdroj: nfa.cz/cz/kino-ponrepo

 

Filmy ze sbírek Norské národní knihovny připutovaly do Prahy z depozitářů, které jsou vytesány do skal na severu Norska v městečku Mo i Rana, nedaleko Severního polárního kruhu. Tyto bohaté sbírky vydaly už nejeden poklad, před loňskými Vánoci to byl například zcela unikátní nález raného snímku Walta Disneye s Králíkem Oswaldem, předchůdcem slavného Myšáka Mickeyho. Norské národní knihovně se rovněž dostalo významné mezinárodní pozornosti při spuštění projektu Bookhylla, který nabízí online přístup ke všem knihám vydaným v Norsku do roku 2000.

Filmy vybral Eirik Frisvold Hanssen, vedoucí filmové a televizní sekce v Oddělení výzkumu a zpřístupňování Norské národní knihovny v Oslu a většinu z nich před projekcí uvede. Před nástupem do Norské národní knihovny byl zaměstnancem archivu Ingmara Bergmana, kde zpracovával mistrovu soukromou korespondenci.„Norská kinematografie vždy vynikala v citlivém zachycení pocitu určitého místa. Přírodní prostředí zobrazené ve vybraných filmech – hory, sníh a půlnoční slunce – se nikdy neomezuje pouze na dekorativní pozadí. Naopak. Postavy ve filmech, jako je Hon nebo Insomnie, krajinu přímo prožívají... A to se nabízí i divákům,“ doplňuje Matěj Strnad z NFA, který pomohl přehlídku v Praze uskutečnit.

 

 

 


Termín konání: 21.5. - 27.5.
Kde: Kino Ponrepo
Adresa: Bartolomějská 11, Praha 1
Další info: http://nfa.cz/cz/kino-ponrepo/program/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...