Prahu zaplavila španělská fotografická tvorba | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Prahu zaplavila španělská fotografická tvorba

redakce | 3.5.2013

České centrum Praha představuje kolekci fotografií Yaakova Israela, vítěze prestižního španělského festivalu Photo España 2012, a Instituto Cervantes vystavíuje retrospektivní kolekci portrétních fotografií klasiků španělské fotografie a filmu, Leopoldo Pomése a Carlose Saury. Ve stejný den byly zahájeny dvě výstavy věnované španělské fotografii.

 

Yaakov Israel, Muž na bílém oslíkovi, HaBiqah, 2006
Yaakov Israel, Muž na bílém oslíkovi, HaBiqah, 2006

 

Prezentace Photo España v Praze je příležitostí nahlédnout do dramaturgie a koncepce festivalu, který během své patnáctileté existence představil 900 výstav v hlavních španělských galeriích a muzeích. Pro premiéru v České republice vybralo vedení festivalu kolekci fotografií známého israelského fotografa Yaakova Israela s názvem The Quest for the Man on the White Donkey. Autor popisuje svou prvotní myšlenku takto: „Podle židovské tradice přijede mesiáš na bílém koni. Před několika lety, při pořizování snímků u Mrtvého moře, projel okolo mne muž z Palestiny na oslovi. V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem právě našel svého mesiáše.  Tato událost mě přiměla začít pracovat na dílu, které jsem nazval The Quest for the Man on the White Donkey.“  

 

Yaakov Israel, Závrty, Ejn Gedi, 2011
Yaakov Israel, Závrty, Ejn Gedi, 2011

 

Společně s výstavou Yaakova Israela byla zahájena i výstava fotografií s názvem  Leopoldo Pomés / Carlos Saura: Retratos. Představuje výběr čtyřiceti fotografií, které oba autoři pořídili v průběhu své kariéry od 50. let 20. století do současnosti.  Jde o sérii portrétů slavných osobností i neznámých lidí, které nám odhalují způsob práce těchto dvou velkých představitelů současného španělského umění fotografie.  Oba patří do stejné generace, dosáhli uznání a cen a zároveň dokázali přesáhnout i jinam – Leopoldo Pomés spojil uměleckou i reklamní fotografii a Carlos Saura se stal jedním z velikánů světové kinematografie.

 

Yaakov Israel, Pláž Kalia, Mrtvé moře, 2006
Yaakov Israel, Pláž Kalia, Mrtvé moře, 2006


Termín konání: 2.5. - 24.5.
Kde: České centrum Praha
Adresa: Rytířská 539/31, Praha 1
Další info: http://prague.czechcentres.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...