Čtveřici českých výtvarníků spojují Rozpravy s geometrií | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Čtveřici českých výtvarníků spojují Rozpravy s geometrií

redakce | 10.9.2014

Památník národního písemnictví ve spolupráci s Galerií 1. patro v úterý 9. září otevřela v letohrádku Hvězda výstavu nazvanou Kolíbal, Diviš, Písařík, Štědrý – Rozpravy s geometrií, která je zajímavou konfrontací výtvarného dialogu čtveřice současných uměleckých osobností s dokonalostí geometrie i samotného prostoru letohrádku.

 

Stanislav Diviš: Partitura č. 3 (2010/VI), akryl na plátně. Zdroj: www.galerie1patro.cz
Stanislav Diviš: Partitura č. 3 (2010/VI), akryl na plátně.
Zdroj: galerie1patro.cz

 

Nejstarším ze čtveřice vystavovaných umělců je Stanislav Kolíbal. Výjimečnost Kolíbalova díla v kontextu českého výtvarného umění je patrná již delší dobu a jedinečná možnost srovnání s výtvarným projevem mladších generací ji ještě podtrhuje. Rozpravy s geometrií jsou tedy například rozpravou mezi Kolíbalovým dílem, které dnes tvoří kánon současného českého výtvarného umění, a „ruční geometrií“ Stanislava Diviše, ve které za zobrazení abstraktní geometrické formy ručí konkrétní tah štětcem. Divišova erudice, s jakou diktuje barevnost svých kompozic, navíc vytváří zvláštní kontrapunkt ke Kolíbalovu klasicky disciplinovanému výrazu.

 

Ve srovnání se Stanislavem Kolíbalem a Stanislavem Divišem je Petr Písařík mistrem nedisciplinované abstrakce, která mu doslova roste pod rukama z nejobyčejnějších a často již použitých předmětů. Nikdo jiný mezi dnešními českými výtvarníky nedokáže tvořivě využít modernistickou tradici tak, jak to umí Písařík se svým ostře šviháckým gestem bořitele všech estetických kánonů, ale současně i s promyšleností, která je projevem hluboké umělecké pokory a respektu.

 

Karel Štědrý: Mondriani, Sit II (2012) akryl na plátně. Zdroj: www.galerie1patro.cz
Karel Štědrý: Mondriani, Sit II (2012) akryl na plátně.
Zdroj: galerie1patro.cz


 

Karel Štědrý, který zde zastupuje nejmladší generaci české abstraktní malby, se v minulosti obracel ke klasickým tématům nebo matematickým formulím a větám, ale i k Mondrianovi a dalším výtvarníkům, jejichž dílu dává novou vizuální formu. I v cyklu Transformers znovu zkoumá již vyzkoušené výtvarné postupy a možnosti přeskupování geometrických tvarů a forem, které na plátnech i v reliéfech fragmentuje i konfrontuje a tím vytváří svébytné bludiště významů.

Rozpravy s geometrií jsou tedy současně obecnými rozpravami o historických a estetických souvislostech abstraktního myšlení a jeho projevu ve výtvarném umění, ale i zcela konkrétními rozpravami o rozmanitých způsobech, jak estetizovat geometrii v současném českém vizuálním umění.

 

Pro rozpravy o umění geometrie nemůže být vhodnější prostor než letohrádek Hvězda. Dvoupatrový lovecký letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy, díky kterému získal své jméno, patří do skupiny tzv. filozofických staveb. Stavba z let 1555–1558 s unikátním půdorysem hexagramu podle vlastního návrhu arcivévody Ferdinanda pochází z dílny trojice architektů pod vedením Giovanniho Lucchese. V hodovní síni v nejvyšším patře letohrádku se dochovala původní podlaha z glazovaných cihel
s geometrickou vazbou. Analogické prvky najdeme také na podlahách v 1. patře a v přízemí. A právě v tomto unikátním prostoru se představí autoři čtyř generací, jejichž díla geometrii „zkoumají“ uměleckými prostředky stejně jako geometrie prostoru „zkoumá“ je.


Termín konání: 10.9. - 2.11.
Kde: Památník národního písemnictví
Adresa: Strahovské nádvoří 1/132, Praha
Další info: http://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...