Na českokrumlovské Otáčivé hlediště se vrací Rusalka | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Na českokrumlovské Otáčivé hlediště se vrací Rusalka

redakce | 16.7.2014

I Jihočeské divadlo letos vzdává v rámci Roku české hudby hold Antonínu Dvořákovi. Operní soubor hlavní jihočeské scény si pro dnes již neopomenutelnou součást letní atmosféry v Českém Krumlově – Otáčivé hlediště – přichystal již devadesátou inscenaci v tomto unikátním scénickém prostoru. Bude jí Dvořákova Rusalka skladatelův op. 114. Rusalka má před Otáčivým hledištěm už více než pět desítek let své domovského právo. Ve čtvrtek 17. a v pátek 18. července bude v Krumlově uvedena premiéra již páté inscenace této světoznámé opery.

 

Českokrumlovské Otáčivé hlediště
Českokrumlovské Otáčivé hlediště


 

Není jistě prázdným pojmem, že tato Dvořákova úchvatná lyrická píseň o nesplnitelné touze nezazní nikde lépe než právě zde. Poprvé se před točnou a rokokovou Bellarií objevila už při třetím ročníku tehdejšího Jihočeského divadelního festivalu v roce 1960, orchestr ještě seděl pod Bellarií a točna se nehýbala, přesto se Rusalka hrála i napřesrok s obrovským úspěchem. S „otáčením“ se nová inscenace Rusalky vrátila do zámeckého parku už v roce 1963. V 70. a 80. letech měla opera před točnou čtvrt století pauzu, takže nová inscenace této opery se tu objevila až v polovině 90. let v režii Jany Kališové a pod taktovkou Petra Chromčáka a Milana Kaňáka pak mnoho sezón zdobila zdejší letní divadelní noci. Vystoupila v ní řada významných hostů – sopranistka Iva Dřízgová-Jirušová nebo tenorista Valentin Prolat. Další, v pořadí čtvrtá inscenace Rusalky byla dílem režiséra Josefa Průdka a dirigenta Martina Peschíka a od roku 2005 se s velkým úspěchem hrála řadu let. V rámci spolupráce s MHF Český Krumlov v ní vystoupila řada sólistů souboru Metropolitní opery v New Yorku, Toronto opera, San Francisco opera, Národního divadla Praha a Státní opery Praha včetně Evy Urbanové v titulní roli.

 

17. července zde proběhne premiéra již páté inscenace Dvořákovy Rusalky.  Zdroj: www.otacivehlediste.cz
17. července zde proběhne premiéra již páté inscenace Dvořákovy Rusalky.  
Zdroj: www.otacivehlediste.cz


 

Současná pátá inscenace Rusalky je svého druhu unikátním „česko-slovenským projektem“. Pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery Jihočeského divadla Maria De Rose a v režii jednoho z nejpozoruhodnějších současných českých operních režisérů Jiřího Heřmana se tato nová Rusalka nepochybně znovu stane úchvatnou metaforou o smrtelnosti člověka a nesmrtelnosti přírody. Nejnovější kompletní nahrávka Dvořákovy Rusalky „pro svět“, uskutečněná na konci 90. let 20. století Sirem Charlesem Mackerrasem s Českou filharmonií a mezinárodním pěveckým obsazením, trvá bezmála 2 hodiny 45 minut. Už při vydání klavírního výtahu své opery v něm skladatel naznačil možné redukce, jež dirigent Mario De Rose respektuje. Spolu s dalšími drobnějšími úpravami zohledňujícími plenérovou produkci opery tak diváci Rusalku uslyší přibližně ve 2 hodinách a 20 minutách.

 

„V titulní úloze vystoupí sólistky opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Maria Kobielska, roli Prince vytvoří přední čeští tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny netradičně uvidí krumlovští diváci renomované slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou nové inscenace Rusalky se zajisté stane slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Tento pěvec má dnes už světové renomé – od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře v basových úlohách v operách Aida, Rigoletto, Trubadúr, Don Giovanni, Don Carlos a v Evropě je pravidelným hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově. Jeho alternantem se stane další významný slovenský basista Ondrej Mráz,“ uvedl dramaturg František Řihout.

 

Nová Rusalka režiséra Jiřího Heřmana, který si sám navrhl i scénografické řešení, využívá nových jevištních technologií. Díky moderní filmové projekci, jejíž autorkou je Bego M. Santiago z kreativního vizuálního studia Lunchmeat, se zámeček Bellarie může proměnit netradičně v opravdovou vodní říši a být tak dominantním výtvarným prvkem inscenace.

 

„Básník Vladimír Holan kdysi řekl, že musíme popřít čas a milovat vždy to, co je nemožné, neuskutečnitelné, i když mysl člověka stále nutí vymezit hranice toho, co je reálné. Možná, že právě to je mottem této krumlovské Rusalky“, dodává Řihout.

 


Termín konání: 17.7. - 18.7.
Kde: Otáčivé hlediště
Adresa: U Zámecké zahrady, Český Krumlov
Další info: http://www.otacivehlediste.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...