Devadesát let českého komiksu na výstavě v Brně | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Devadesát let českého komiksu na výstavě v Brně

redakce | 26.9.2012

Výstavní projekt Signály z neznáma, který se od dnešního dne představuje v Domě umění města Brna, slibuje detailně zmapovat známou i tajenou historii komiksu na českém území. Devadesátiletý příběh českého komiksu se tak na několik měsíců dočká své hmatatelné podoby. Díky zápůjčkám od desítek institucí z celé České republiky i od řady autorů či soukromých sběratelů vznikl rozsáhlý a reprezentativní soubor originálů komiksových stran ze všech období českého komiksu.

 

René Klapač, obálka časopisu Punťa, 1936
René Klapač, obálka časopisu Punťa, 1936

 

Český komiks chytil na počátku třetího tisíciletí nový dech. Aktuální autorská generace navazuje kontakty se světovým děním, reaguje na nejnovější trendy a v domácím kontextu snad téměř poprvé skutečně svobodně tvoří. Zároveň se komiksu alespoň částečně daří rozrušovat stereotypní představy, které jej vždy spojovaly jen s dětem určeným, popřípadě brakově-triviálním čtením na ukrácení volné chvíle. Spolu s tím se začínají prozkoumávat slavnější i méně proslulá období jeho dějin. A právě výsledky tohoto zkoumání přináší brněnská výstava.

 

František Voborský, Pepina Rejholcová jojuje, 1933
František Voborský, Pepina Rejholcová jojuje, 1933

 

Tematicky organizovaná expozice nahlíží domácí komiksovou tradici z nejrůznějších směrů, zaměříuje se na dominantní žánry a ústřední protagonisty, ale popomíná i pozapomenuté tvůrce a souvislosti. Rozsáhlou expozici čítající přes 300 výstavních originálů, tisků a předmětů rozšiřuje také bohatý doprovodný program – party, workshopy, promítání filmů, komiksový bazar nebo i komiksologické kolokvium.

 

František Kobík, scénář Václav Šorel, Vzpoura mozků, 1979 Zdroj: Dům umění města Brna
František Kobík, scénář Václav Šorel, Vzpoura mozků, 1979
Zdroj: Dům umění města Brna


Termín konání: 26.9. - 13.1.
Kde: Dům umění města Brna
Adresa: Malinovského nám. 2, Brno
Další info: http://www.dum-umeni.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...