Stanislav Libenský Award – mezinárodní výstava sklářských skvostů zahájena na Hradě | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Stanislav Libenský Award – mezinárodní výstava sklářských skvostů zahájena na Hradě

redakce | 21.9.2012

Sklářské skvosty zaplní od dnešního dne do 30. listopadu ambit kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Prezentace prací účastníků čtvrtého ročníku prestižní mezinárodní soutěže pro studenty vysokých uměleckých škol Stanislav Libenský Award spojená s výstavou Cherchez la femme – společná cesta Brychtová-Libenský  je první expozicí, kterou Jiřský klášter hostí po dlouholetém působení Národní galerie.

Každoročně udělované ocenění Stanislav Libenský Award je poctou významnému umělci a pedagogovi, považovanému za největšího českého sklářského výtvarníka. Zároveň je celosvětovou přehlídkou nastupující generace: letos se o něj uchází na padesát studentů z celého světa. Práce jsou vytvořeny libovolnou sklářskou technikou, o vítězi rozhodne porota složená z respektovaných odborníků.

 

Stanislav Libenský Award: E. Tada
Stanislav Libenský Award: E. Tada

 

Téma doprovodné výstavy nabízí kontrast, poučení i radost z krásy a rozmanitosti skla. Výstava Cherchez la femme připomíná osudovou ženu v tvorbě Stanislava Libenského a patronku Stanislav Libenský Award Jaroslavou Brychtovou. Téma ženy bylo zvoleno také s respektem k prostředí Jiřského kláštera, někdejšího prvního ženského kláštera v Čechách, který byl založen v 2. pol. 10. stol.

Mimořádně inspirativní konfrontace tvorby nejmladší generace sklářských výtvarníků a legendární sklářské dvojice Libenský-Brychtová nabízí pozoruhodný zážitek. Ústředním motivem nového sklářského řemesla již není jenom funkčnost, ale i svoboda tvorby. Vystavené exponáty jsou nejen nádhernými uměleckými díly, ale zároveň výpovědí o současném životním stylu.


Termín konání: 21.9. - 30.11.
Kde: Pražský hrad
Adresa: Pražský hrad, Praha 1
Další info: http://www.kulturanahrade.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...