Cherchez la femme aneb první Svátek hudby roku 2016 se skvělými českými hudebnicemi | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Cherchez la femme aneb první Svátek hudby roku 2016 se skvělými českými hudebnicemi

redakce | 6.1.2016

Výmluvný název prvního letošního Svátku hudby dává tušit, že se vůdčí osobnost tohoto tradičního pražského koncertního cyklu, houslista Václav Hudeček, tentokrát obklopí zástupkyněmi něžného pohlaví. Jeho hosty nebudou dámy ledajaké, ale přední reprezentantky české klasické hudební scény – klavíristka Jitka Čechová, harfistka Kateřina Englichová, klarinetistka Ludmila Peterková či sopranistka Petra Šimková-Alvarez. Do vybrané společnosti špičkových hudebnic a houslisty Václava Hudečka jsou zváni milovníci krásných tónů v úterý 19. ledna do sálu Pražské konzervatoře na Praze 1.

 

 

svatky-hudby-leden-16-2
Kateřina Englichová. Zdroj: www.englichova.cz

 

 

Vánoční svátek hudby přinesl setkání s první dámou československé opery Gabrielou Beňačkovou (více >>>zde), v lednu se mistr Václav Hudeček jal pokračovat v ženském tónu a to hned ve spolupráci s pěticí dam, které patří k předním osobnostem ve světě klasické hudby nejen v domácím měřítku. Po Hudečkově boku se nejprve představí nejmladší z účinkujících, nadějná loňská vítězka Hudečkovy luhačovické Akademie – Eliška Kukalová. Tato sedmnáctiletá studentka konzervatoře ověnčená vavříny z mnoha hudebních soutěží se spolu s Václavem Hudečkem představí v Händelově Sonátě pro dvoje housle.

 

 

svatky-hudby-leden-16-3
Jitka Čechová. Zdroj: http://www.triartmanagement.cz

 

 

Následovat budou Fantazijní kusy pro klarinet a klavír z pera Roberta Schumanna, jichž se ujme duo složené z první dámy českého klavíru Jitky Čechové a první dámy českého klarinetu Ludmily Peterkové. Jitka Čechová se do povědomí milovníků klasické hudby vryla především jako vynikající interpretka klavírního odkazu Bedřicha Smetany, nicméně s ohledem na repertoár se nabízí upozornit na pouto s Clarou Schumannovou, jednou z největších klavírních interpretek 19. století, ženou obdobné vnitřní síly a energie, která svým životem a tvorbou uskutečňovala ideál umělce zhmotnělý v kombinaci preciznosti, odpovědnosti a pokory. Ludmilu Peterkovou, vždy usměvavou klarinetistku, si svátkohudební publikum jistě velmi dobře pamatuje z pocty klarinetu, která na pořad tohoto koncertního cyklu přišla před dvěma lety. Peterková působí jako sólistka, profesorka Pražské konzervatoře i moderátorka. Je laureátkou soutěže Pražského jara 1991, držitelkou cen Talent roku, Harmonie za nejlepší nahrávku roku 2001 a mnoha dalších.

 

 

svatky-hudby-leden-16-4
Ludmila Peterková. Zdroj: http://www.peterkova.cz/

 

 

Od Schumanna následně přejde program k českému repertoáru. Ten představí věrnému publiku neméně známá harfistka Kateřina Englichová, která si pro svou sólovou hudební vizitku vybrala proslulou Fantazii na téma ze Smetanovy Vltavy v úpravě Hanuše Trnečka. V poslední skladbě před pauzou se na svátečním pódiu představí poslední z českých hudebních amazonek – pěvkyně Petra Šimková-Alvarez, jež se ujme sopránového partu v Schubertově skladbě Pastýř na skále. Šimkovou coby jednu z výrazných postav soudobé české operní scény již také pravidelné publikum cyklu mělo příležitost poznat v jednom z předešlých vánočních setkání.

 

 

svatky-hudby-leden-16-5
Eliška Kukalová. Zdroj: http://akademievhudecka.rajce.idnes.cz/

 


Druhá polovina večera nabídne skladby impresionisty Clauda Debussyho pro sólový klavír i duo s klarinetem, výběr z písňového cyklu Siete canciones popolares españolas z pera španělského skladatele Manuela de Fally či jeho krajana Fernanda Jaumandreu Obradorse. Závěr prvního letošního svátku hudby pak nejen neztratí ženský šarm, ale ani španělskou uhrančivost a temperament v Albénizově Serenádě pro klavír a harfu, jež dámský večer letošního ročníku cyklu Svátky hudby v Praze uzavře.

 

Vstupenky na atraktivní večer slibující setkání se špičkovými českými hudebnicemi v barvitém hudebním programu jsou již v prodeji, více informací najdete >>>zde.

 


Termín konání: 19.1.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...