Voilà – koláž šansonu, swingu, reggae, jazzu, twistu, hip hopu, klezmeru, gipsy swingu, opery a popu | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Hudba

Voilà – koláž šansonu, swingu, reggae, jazzu, twistu, hip hopu, klezmeru, gipsy swingu, opery a popu

ROZHOVOR | Martina Lebedová | 13.2.2015

Loni v říjnu vydala kapela Voilà své první album s názvem Décollage, které je poskládané z pestré mozaiky příběhů, stejně jako osobitý hudební styl této hudební formace. Décollage je konceptuálním albem, které zaznamenává první roky existence kapely a je zároveň jakýmsi deníkem frontmanky Zdenky Trvalcové. Svébytné aranžmá, citlivé beaty, vtip a výborný zvuk jen dokazují, že se v tvorbě Voilà snoubí talent a zkušenost hudebníků s originálním hlasovým projevem zpěvačky.

 

 

voila-1
Zdroj: www.voila-music.com

 

 

Charismatická blondýnka Zdenka Trvalcová, pocházející z městečka Žarnovica na Středním Slovensku, již více než čtyři roky působí jako lídr kapely, která si u nás získává stále více příznivců. Po singlu Flip-flops se nyní fanoušci dočkali prvního alba a kapela se chystá v průběhu letošního roku na turné Décollage po Čechách i u našich východních sousedů. Kromě představení nových písni chtějí hudebníci svým fanouškům ukázat, že již dávno nepatří pouze do škatulky šansonových muzikantů. Od prvních předělávek písní Edith Piaf udělali velký krok kupředu ve vlastní tvorbě, což dokazuje samotné album, kde kromě tří coverů naleznete osm autorských skladeb.

 

Z pětice muzikantů (Zdenka Trvalcová – zpěv, Michal Mihok – akordeon, Antonín Dlapa – kytara, Miloš Klápště – kontrabas, Jan Chalupa – bicí) jsme vyzpovídali samotnou frontmanku kapely, věčně usměvavou Zdenku Trvalcovou.

 

 

voila-3
Zdroj: www.voila-music.com

 

 

Vaše první album vyšlo před více než dvěma měsíci. Už jste zaznamenali nějaké ohlasy po těch několika týdnech?

Ještě nemáme oficiální statistiky prodeje od Supraphonu, který nás distribuuje po té klasické linii v obchodech a e-shopu, ale co můžeme vidět my, tak po koncertech se CD prodává velmi dobře. Jsme nadšeni, že se posluchačům naše písničky líbí. Dostáváme hodně pozitivních ohlasů na koncertech i na facebooku či nám fanoušci píší emaily, jak se jim album líbí. A samozřejmě jsem ráda i za pozitivní kritiky, které na album vyšly.

 

Začínali jste jako šansonová kapela, ale postupem času se do vaší hudby dostává více směrů. Chcete se ustálit na nějakém stylu, nebo vás baví právě ta proměnnost?

Je to tak. Ty písně i my se neustále vyvíjíme, už dávno nejsme  šansonová kapela, baví nás zapojovat různé styly. Teď dokonce koketujeme s myšlenkou, že zkusíme i elektroniku.

 

Décollage je převážně ve francouzštině. Chcete zůstat primárně u tohoto jazyka?

My to nijak neplánujeme. Druhé album bude zase více v angličtině, ale teď máme například novou písničku i ve slovenštině. Ono to vždy vyplyne nějak samo, přirozeně. Například ještě před dvěma lety by mě nenapadlo, že v tomto projektu někdy zazní slovenština a už je tam. Když vytvářím nový song, vždy mi tam naskočí i ten jazyk, tak uvidíme, co dalšího ještě někdy přibude.

 

Často na koncertech říkáš, jak si kterou píseň složila. Jak to bývá nejčastěji?

Většinou je to tak, že se mi přihodí nějaký silný zážitek a mám potřebu se z něj vypsat. Nejdřív mě napadají slova a až později melodie, někdy zase opačně, ale taky už se mi i párkrát přihodilo, že to přišlo obojí najednou, to bylo například u refrénu Flip-flops. Pak na nápadu pracujeme s naším akordeonistou Michalem a nakonec s chlapci z kapely doděláváme aranžmá ve zkušebně.

 

 

voila-12
© Alchymister.com

 

 

Vypadá to, že všechny tvé cesty a romantické zkušenosti jsou pozitivní. Hrajete vůbec nějakou smutnou skladbu?

Už asi dva nebo tři roky mám období, že nerada zpívám smutné písničky. Na albu je pouze jedna smutná skladba, ale na koncertech ji běžně nezpívám. U mne mé vlastní písně fungují tak, jako u jiných lidí například vůně nebo fotky, že si vybavím nějaký pocit nebo vzpomínku. No a právě z těch cest, jsou to ty reminiscence, kdy jsem se cítila svobodná a šťastná.


Zdá se, že aktuálně máte hodně nabitý program. Co všechno na letošek plánujete?

Chceme vydat singl Casanova boys za spolupráce vokálů kapely Hot sisters a rovnou k němu bychom chtěli natočit i videoklip. Jinak nás čeká turné k Décollage a plánujeme udělat nějaké remixy právě z tohoto alba. Navíc připravujeme nové skladby. Veškerou zbylou energii pak věnujeme plánování našeho koncertu 6. května v Lucerna Music Baru, kde oslavíme páté výročí vzniku kapely. Zaznějí tam naše starší věci, ale i úplně nové písně v neobvyklém aranžmá. Těším se na smyčcové kvarteto, harfu a další nástroje, které zajímavě doplní náš tradiční zvuk.

AUTOR
Martina Lebedová

Martina Lebedová

Kulturní publicistka. Je nutné se odprostit od strachu z neúspěchu, abychom náš život žili, ne jen přežívali!

>>> další články autora
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...