Galerie Václava Špály přináší Pražské léto, výstavu čínského umělce Wu Yi | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Galerie Václava Špály přináší Pražské léto, výstavu čínského umělce Wu Yi

redakce | 28.11.2013

Letní Praha, česká krajina i půvab českých žen očima mimořádného čínského umělce Wu Yi  je od dnešního dne až do 5. ledna 2014 k vidění na výstavě Pražské léto v Galerii Václava Špály.

 

Wu Yi a zpěvačka Feng-yűn Song na zahájení výstavy, foto archiv galerie
Wu Yi a zpěvačka Feng-yűn Song na zahájení výstavy, foto archiv galerie

 

 

Sedmačtyřicetiletý umělec Wu Yi, jehož jméno v překladu znamená Bojovník umění, vystudoval Ústřední akademii výtvarných umění v Pekingu na katedře čínské národní malby a dodnes zde působí jako profesor nástěnné a současné malby. Za sebou má řadu výstav po celém světě (Záhřeb, Toronto, Singapur, Tokio, Soul, Berlín). V Galerii Václava Špály lze vidět na padesát komorních obrazů inspirovaných jeho letním pobytem v České republice. Věnuje se široké škále námětů od městského života přes přírodní scenérie až k ženskému aktu. Sám Wu Yi svá klidná, humorem a vlídností prodchnutá díla označuje jako „tichou pouť lehkého praktikování zenu“. Plátna namalovaná olejem doplní série dvanácti mistrovských děl vytvořených technikou tradiční tušové malby, vyžadující soulad myšlení, dechu a pohybu.  „Snažím se o to, abych šířil tradici a zároveň zajistil její pokračování,“ dodává.

 

Wu Yi: Úklid (305cm225cm), 2013 zdroj: Galerie Václava Špály
Wu Yi: Úklid (305cm225cm), 2013 zdroj: Galerie Václava Špály

 

 

Podle kurátora a spolupořadatele výstavy Zdeňka Sklenáře je Wu Yi „absolutním malířem“.  Jen málo Číňanů totiž dokáže používat olej či temperu na plátně, stejně jako málokdo ze Západu ovládá čínskou tušovou malbu. „Wu Yi jako jeden z mála umělců na světě umí brilantně obojí. Jeho malby jsou inspirativní, pravdivé a dobrotivé a sám Wu Yi je výjimečný... Je obdařen vzácným typem humoru, tolik nám Čechům blízkým. A svému malířskému umění dává vše,“ říká Sklenář. Pro návštěvu České republiky se čínský výtvarník rozhodl po zhlédnutí filmu Kráska v nesnázích a oblíbil si i řadu českých umělců, např. Václava Boštíka a Bohuslava Reynka. Podle něj mají Češi a Číňané jistý druh společné blízkosti, intimity.“

 

Výstava je otevřena denně od 11 do 19 hod. Komentované prohlídky s autorem a kurátorem výstavy přístupné veřejnosti se budou konat 5., 12. a 19. prosince 2013 od 16 do 18 hodin.


Termín konání: 28.11. - 5.1.
Kde: Galerie Václava Špály
Adresa: Národní 30, Praha 1
Další info: http://www.spalovka.cz/cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...