Blízký východ v tradici fotografie českých zemí aneb Zrnka písku | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Blízký východ v tradici fotografie českých zemí aneb Zrnka písku

redakce | 3.12.2015

Ve středu 2. prosince byla na základě spolupráce Národního technického muzea a Akademie múzických umění v Praze, resp. Filmové a televizní fakulty, zahájena výstava mapující sto let fotografování Blízkého východu v českých zemích s názvem Zrnka písku. V českém prostředí se jedná o první rozsáhlejší prezentaci blízkovýchodní fotografie v reprezentativním výběru autorů 19. a 20. století.

 

 

zrnka-pisku-1
Carlo Naya, Almeé. Portrét arabské ženy, před rokem 1870. Zdroj: www.ntm.cz

 

 

Podmanivá část Orientu vzbuzujícího u obyvatel západního světa jak obavy, tak i obdiv, patřil od samého počátku objevu fotografického zobrazování k důležitým a tématům fotografického úsilí o zachycení obrazu okolního všehomíru. Tento svět starověkých památek, všeobecně uctívaných svatých míst hned tří významných světových náboženství, svět divoké přírody a nepřeberného množství národů a národností přímo vybízel k fotografickému zpodobnění, k zachycení a snad i k tolik diskutovanému „přivlastnění“ coby dočasně slabšího souseda v několika století trvající všeobecné konfrontaci mezi Západem a Východem.


Právě fotografie inventarizovala a popisovala tehdy poznávané či opanované oblasti, zprostředkovávala obrazový vjem Blízkého východu co nejširšímu publiku a měla i nemalé aspirace vědecké, odborné a koneckonců i umělecké. Stala se prostředkem i důkazem modernizace těchto míst a též i prohloubení vzájemných vztahů mezi Západem a Východem.

 

 

zrnka-pisku-2
Anonym, Prezident Tomáš G. Masaryk u Memnonových kolosů, Egypt, 1927. Zdroj: www.ntm.cz

 

 

Výstava je sestavena přednostně z fotografií uloženým v Archivu Národního muzea. Není umělou konstrukcí, nýbrž odrazem reálného českého zájmu o tento rozporuplný region. Česká fotografická přítomnost zde měla hned několik podob. V první fází se jednalo hlavně o fotografie zakupované šlechtickými cestovateli či obecně aristokracií. Na české zámky a rodová sídla se tak dostala povětšinou kvalitní produkce klíčových blízkovýchodních fotografických ateliérů nejzvučnějších jmen – Beato, Bonfils, Hammerschmidt, Sebah, Zangaki a mnohých dalších.

 

Výstavu připravila dvojice kurátorů – Libor Jůn a Tereza Kabůrková, která je rovněž autorkou novodobých zvětšenin z dochovaných originálních autorských negativů. Prezentována je důsledně „živá“ fotografie, ať již jde o jedinečné pozitivy z 2. poloviny 19. století, nebo o zmiňované zvětšeniny Terezy Kabůrkové. Přípravu a adjustaci fotografií provedl Kabinet restaurování fotografie Katedry fotografie FAMU, a to za důsledného dodržení korektních podmínek pro vystavování fotografických materiálů. V tomto ohledu jde mj. o práci mladé nastupující generace fotografických restaurátorů – Anny Huňkové a Lenky Lesenské. V českém prostředí se jedná v zásadě o první rozsáhlejší prezentaci blízkovýchodní fotografie v reprezentativním výběru autorů 19. a 20. století.

 

 

 


Termín konání: 3.12. - 22.1.
Kde: Národní technické muzeum
Adresa: Kostelní 42 , Praha 7
Další info: http://www.ntm.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...